
ČPS: Technologie zachycování, ukládání a využití CO2 jsou při úsilí o dekarbonizaci nezbytné
„Technologie zachycování, ukládání a využití uhlíku jsou při úsilí o dekarbonizaci nezbytným prvkem. Český plynárenský svaz si je důležitosti těchto technologií vědomý a je připraven participovat při přípravě strategických dokumentů v této oblasti – a v budoucnu se jeho členové zapojí i do jejich praktického uplatnění,“ prohlásil Ing. Josef Kotrba, generální ředitel ČPS u příležitosti zveřejnění oficiálního stanoviska svazu k této problematice.
Energetická transformace a dosažení nulových emisí skleníkových plynů do roku 2050 představuje pro celou Evropu obrovskou výzvu. Aby byla cesta k nulovým emisím úspěšná, ekonomicky přijatelná a bezpečná, potřebuje využít všech možností a technologií, včetně zachycování uhlíku, jeho přepravy a trvalého uložení či využití (CCUS).
V energetické transformaci mají plyny zásadní roli
Mnoho existujících evropských scénářů definuje cesty k dosažení vytčených ambiciózních cílů. Spoléhají zejména na optimistické předpoklady o pokroku v oblasti energetické účinnosti, elektrifikace a technologických inovací. I v krajně optimistických scénářích však zásadní roli v energetické transformaci do roku 2050 hrají plyny, obnovitelné, nízkouhlíkové i fosilní. Zachycování uhlíku a negativní emise jsou v tomto kontextu pro dosažení emisní neutrality nutnou podmínkou.
Český plynárenský svaz (ČPS) považuje technologie CCUS za nezbytný a důležitý nástroj ke snižování emisí CO2a dosažení klimatické neutrality.1ČPS vidí jejich úlohu především jako podpůrnou technologii při dekarbonizaci energetiky a průmyslu, a to v sektorech, kde je významné snížení emisí technicky náročné. V oblasti nakládání s uhlíkem je třeba do budoucna počítat jak se zachycováním uhlíku v plynné (CO2), tak v pevné formě (například pomocí pyrolýzy metanu). Podmínkou rozvoje CCUS v požadovaném rozsahu pak bude vytvoření dobře fungujícího celounijního trhu s uhlíkem včetně vhodně zvolené infrastruktury pro zachycování uhlíku a jeho přepravu, tak, aby bylo dosaženo ekonomicky nejvhodnější kombinace technologií pro co nejhladší dosažení stanovených cílů.
CCUS: Klíčová technologie pro dekarbonizaci českého průmyslu a energetiky?
Vzhledem k emisní náročnosti českého hospodářství pak ČPS očekává, že technologie CCUS se v ČR může stát důležitým nástrojem především pro dekarbonizaci procesů výroby cementu a oceli, rafinace ropy a zpracování zemního plynu, nebo při výrobě elektřiny a tepla (náhrada spalování uhlí zemním plynem či obnovitelnými/nízkoemisními palivy). Bude-li zdrojem biomasa, bude možné započítat její negativní emise. Další uplatnění technologií CCUS pak spatřujeme při výrobě nízkouhlíkového vodíku ze zemního plynu.
Dle aktualizovaného Vnitrostátního plánu České republiky v oblasti energetiky a klimatu bude v těchto segmentech potřeba zajistit roční zachycení až 3 miliónů tun CO2v roce 2035 a 7 miliónů tun CO2v roce 2050.2Revidované cíle pro rok 2030 pak budou motivovat k využívání CO2například pro výrobu metanolu či syntetických paliv.
Šancí pro plynárenství je tranzit CO2
Vzhledem k těmto plánům ČPS doporučuje stanovit místa a rozsah provozů vhodných pro implementaci zachycování uhlíku. Dále pak vyhodnotit, z jakých geografických a technologických oblastí lze zachycený uhlík ekonomicky dopravovat k uložení a kde je vhodnější připravovat centrálně dekarbonizovaná paliva pro spotřebu (např. parní reformace se zachycováním uhlíku nebo pyrolýza metanu3).
S ohledem na povinnost stanovení národních příspěvků k celounijnímu cíli v oblasti dostupné kapacity vtláčení CO2o objemu minimálně 50 miliónů tun do roku 2030, ČPS doporučuje co nejdříve zahájit práce na aktualizaci odhadů potenciálních oblastí a jejich kapacit vhodných pro trvalé ukládání CO2.4 Vzhledem k předpokladu malého využití CO2v místě záchytu bude potřeba významné množství CO2přepravit, a to především do lokalit mimo území ČR. Významnou roli zde proto může sehrát potrubní přeprava.5Zejména přeprava prostřednictvím konvertované části stávající plynárenské přepravní infrastruktury může nabídnout nákladově výhodnou možnost vnitrostátní i tranzitní přepravy CO2. Zachycený pevný uhlík pak lze využít buď v existujících provozech využívajících již v současnosti technické saze, nebo lze přepravovat pozemní cestou.
Uhlíková neutralita díky symbióze CCUS a plynárenské infrastruktury
ČPS vítá, že EK navrhuje jednotný přístup k přepravě CO2s plánem ještě letos zahájit práce na tvorbě regulatorního balíčku pro přepravu a ukládání CO2, zabývající se otázkami trhu a náklady, přístupem třetích stran, řízením kvality či společným plánováním a investicemi.6Nicméně, do té doby, než bude celounijní rámec vytvořen, bude třeba na vnitrostátní úrovni začít zavádět podpůrná opatření a pravidla za účelem rozvoje trhu se zachyceným uhlíkem v plynné nebo pevné formě. V případě přeshraniční přepravy CO2pak bude nutné tyto opatření koordinovat s dotčenými zeměmi.
ČPS by závěrem rád zdůraznil, že plynárenská infrastruktura bude mít zásadní roli při transformaci energetického systému, a to nejen při snižování emisí z uhelných zdrojů, rozšiřování využití obnovitelných a nízkoemisních paliv a prostřednictvím podpory flexibility a interakce s odvětvími elektřiny a vodíku, ale i jako klíčový faktor při rozvoji technologií CCUS.
S ohledem na výše uvedené ČPS doporučuje, aby ČR:
- zmapovala možné zdroje záchytu CO2včetně vhodného technologického pokrytí (centrální vs. individuální záchyt) a odhadu potřebných kapacit pro uložení a přepravu CO2;
- zavedla podporu na získání geologických dat týkajících se lokalit vhodných pro trvalé ukládání CO2včetně posouzení nákladů na jejich zprovoznění;
- s ohledem na potřebné kapacity pro ukládání CO2zavedla taková podpůrná opatření včetně nutné legislativy, která povedou k realizaci centrálních nebo individuálních projektů zachycování uhlíku v plynné nebo pevné formě, včetně vnitrostátní případně i přeshraniční přepravy CO2; dále pak projektů na podporu úpravy stávajících a v případě ekonomičnosti výstavbu nových plynovodů na CO2; a
- ve scénářích, plánech a konkrétních krocích počítala s nízkouhlíkovými plyny, mj. nízkouhlíkovým vodíkem, pro které je rozvoj CCUS základním předpokladem.
Vysvětlivky:
1Akt o průmyslu pro nulové čisté emise (číslo bude doplněno dle EUR-LEX) a sdělení EK „Směrem k ambicióznímu průmyslovému hospodaření s uhlíkem pro EU“ COM(2024) 62 final
2Verze NKEP, která jde 17.7. 2024 na schválení vládě
3Pyrolýza metanu je technologie cíli srovnatelná se zachytáváním CO2, která ukládá (fosilní, ale i původem obnovitelný) uhlík v pevné formě a žádné CO2ani jiná uhlíkatá sloučenina neuniká do atmosféry.
4K dalšímu dlouhodobému zkoumaní se pak nabízí také syntéza CO2s vodíkem v podzemních zásobnících plynu za pomoci archea „bakterií“ na syntetický metan.
5Dle studie JRC „Shaping the future CO2 transport network for Europe“, která byla zveřejněna společně se sdělením EK „Směrem k ambicióznímu průmyslovému hospodaření s uhlíkem pro EU“ je rozsah evropské přepravní soustavy odhadován v délce až 19 000 km do roku 2040.
6Sdělení EK Směrem k ambicióznímu průmyslovému hospodaření s uhlíkem pro EU, COM(2024) 62 final