
Od Počerad po Dolní Dunajovice. Co nabídla Letní plynárenská škola 2025?
Letní plynárenská škola 2025, pořádaná Českým plynárenským svazem, nabídla sedmnácti studentům z různých oborů pět dní intenzivního programu. Nešlo jen o přednášky – klíčovou roli sehrály exkurze, které účastníkům ukázaly, jak plynárenství funguje v praxi. Studenti navštívili mimo jiné paroplynovou elektrárnu v Počeradech nebo největší podzemní zásobník plynu v Dolních Dunajovicích.
Letní plynárenská škola se letos konala v termínu 16.–20. června 2025 a stejně jako v předchozích ročnících spojila studenty vysokých škol napříč obory. Program sestával z přednášek, diskusí se zástupci energetických firem a především exkurzí do provozů, kam se běžně veřejnost nedostane.

Setkání různých oborů
„Na Letní plynárenské škole se mi líbilo, že se tu potkávají studenti technických oborů se studenty netechnických oborů, jako je třeba ekonomie. Bylo velmi zajímavé sledovat jejich pohled na věc a porovnávat ho s tím naším,“ popsala atmosféru studentka Natália. Letos školu podpořila společnost innogy jako hlavní partner, dalšími partnery byly Pražská plynárenská distribuce, Gasnet, Net4Gas a Gas Storage CZ.
Počerady a nové technologie
Jedním z hlavních bodů programu byla návštěva paroplynové elektrárny v Počeradech. Tento zdroj o výkonu 838 MW patří k několika málo svého druhu v České republice a je příkladem efektivnější a ekologičtější výroby elektřiny oproti klasickým uhelným elektrárnám.
A byly to právě Počerady, jejichž návštěvu hodnotili studenti jako jednu z nejzajímavějších. „Program Letní plynárenské školy se mi líbil jako celek, ale asi nejvíc mě zaujala paroplynová elektrárna v Počeradech. Je nově postavená a je tu proto k vidění celá řada nových technologií,“ prohlásil vysokoškolák Libor, který se věnuje elektroenergetice.
Dolní Dunajovice: energetická rezerva v praxi
Další exkurze směřovala do Dolních Dunajovic, kde se nachází největší podzemní zásobník plynu v Česku. Jeho historie sahá do roku 1989 a je důležitým prvkem flexibility v České republice. Účastníci si prohlédli technologie pro vtláčení i těžbu plynu a dozvěděli se více o tom, jak zásobník pomáhá vykrývat sezónní výkyvy spotřeby.
„Studuji mezinárodní vztahy a energetickou bezpečnost, a tak mě na energetice nejvíc zajímá geopolitika a kritická infrastruktura státu. Proto mě asi nejvíc zaujaly přednášky, kde se rozebíralo obchodování s plynem, ale i to, jak se plynárenský sektor vyvíjel od ruské invaze na Ukrajinu v roce 2021. Praxi pak dobře ukazovaly Dolní Dunajovice,“ uvedla studentka Simona.
Z jejího pohledu má sektor stále perspektivu: „Letní plynárenská škola dobře ukazovala, že má plynárenský sektor svoji budoucnost, a to nejen v České republice,“ je přesvědčená studentka mezinárodních vztahů a energetické bezpečnosti.

Setkání s praxí a lidmi z oboru
Součástí LPŠ byly i tematické přednášky a networkingové aktivity. Studenti ocenili možnost setkat se se zástupci firem a institucí, které v plynárenství působí. To se odráželo i v hodnocení samotného formátu školy.

„Letní plynárenskou školu určitě všem doporučuji, protože nám studentům skvěle rozšiřuje obzory,“ shrnul Libor. Simona dodává: „Letní plynárenskou školu bych určitě doporučila už jen proto, že se člověk potká s lidmi ze sektoru a vidí, jaké tu jsou pracovní možnosti i podmínky.“
Letní plynárenská škola 2025 nabídla účastníkům možnost konfrontovat učebnicové znalosti s reálným fungováním sektoru, a to včetně míst, která běžně zůstávají mimo pozornost veřejnosti. Vedle odborného obsahu šlo ale také o příležitost k neformálním debatám, navázání kontaktů a lepšímu pochopení souvislostí mezi technologií, trhem a politikou. Letní plynárenská škola tak nadále plní roli mostu mezi vzděláváním a praxí, a to s jasným cílem: nabídnout otevřený pohled na energetiku z více úhlů.