
Vliv vodíku na mechanické a lomově mechanické vlastnosti potrubní oceli
Expozice ve vodíku po dobu 21 měsíců nemá vliv na pevnostní vlastnosti vzorků z oceli 13 126
Snížení vrubové houževnatosti o 15 % při teplotě -20 oC v důsledku vodíkové expozice 21 měsíců není z hlediska bezpečnosti plynovodů z této oceli příliš významné.
Lomová houževnatost, určovaná parametrem J0,2, je důležitá veličina, která ve fázi růstu trhliny vede ke zmenšení kritických rozměrů trhliny. Vodíková expozice 21 měsíců vedla k poklesu parametru J0,2 o 24 % ve vlhkém vodíku a o 31 % v suchém vodíku.
Klíčová slovaOcel 13 126, vliv vodíku, mez pevnosti, mez kluzu, vrubová houževnatost, R křivka, lomová houževnatost, mikromorfologie lomu
SummaryExposition in hydrogen for 21 months does not affect the strength properties of ČSN 413126 steel specimens.
A 15 % reduction in notch toughness at a temperature of -20 oC, due to a hydrogen exposition for 21 months, is not very significant from the viewpoint of the safety of gas pipelines made of this steel.
The fracture toughness, determined by the J0.2 parameter, is an important quantity that leads to a reduction in the critical dimensions of the crack during the growth phase. Hydrogen exposition for 21 months led to a decrease in the J0.2 parameter by 24 % in wet hydrogen and by 31 % in dry hydrogen.
Key WordsČSN 413126 steel, effect of hydrogen, strength, yield stress, notch toughness, R curve, fracture toughness, micromorphology of fracture