Pokud se Vám newsletter nezobrazuje správně, klikněte sem.  

NEWSLETTER

20/2023
období 8. – 21. září 2023

Aktuality

21. 09. 2023

Podzimní plynárenská konference se blíží

Tradiční kulatý stůl Michala Slabého, NET4GAS nebude ani letos chybět na Podzimní plynárenské konferenci. Obchod s plynem – měnící se paradigma? se bude věnovat následujícím tématům:

  • Vrací se obchodování s plynem do doby před energetickou krizí?
  • Změnila se likvidita na evropském trhu a jakou roli v ní hraje LNG?
  • Cenový vývoj energetických komodit a jeho souvislosti
  • Zásobníky plynu a jejich současná role
  • Je Evropa jako celek skutečně více diverzifikovaná než před krizí?

Nejen na výše uvedené otázky budou odpovídat: Daniel Pexidr, EP Commodities, a.s., Zbyněk Pokorný, RWE Gas Storage CZ, s.r.o., Michal Puchel, OTE, a.s. a Michal Pech RWE Supply & Trading CZ, a.s. (TBC).

V bloku Budoucnost biometanu v Čechách se na Vaši účast těší keynote speaker Thomas Merker, GasNet, panelisté: Martina Gabriel, OTE, Martin Schwarz, EBW Solution, Kristian Titka, ERÚ a moderátorka Tereza Navrátilová, ČPS. Témata jejich diskuze:

  • Jak nastartovat podporu biometanu?
  • Jsou zdroje biometanu v České republice konkurenceschopné na evropském trhu?
  • Je o český biometan zájem?
  • Hrozí ukončení provozní podpory bioplynu?
  • Jaká je budoucnost bioplynových stanic?
  • Jak se vyvíjí systém záruk původu vs. certifikáty udržitelnosti?
  • Kdy a jak bude národní registr propojen s Evropou?

Nenechte si ujít tuto jedinečnou plynárenskou akci! Registrujte se co nejdříve: www.ppk.cgoa.cz.

Děkujeme innogy Česká republika, generálnímu partnerovi konference, dále pak EG.D a Pražská plynárenská Distribuce, partnerům konference.

21. 09. 2023

Vychází nové číslo časopisu PLYN

Zářijové číslo PLYN 3/2023 si vzalo na mušku aktuální téma – ÚSPORY ENERGIÍ. Kromě rozhovoru s Jiřím Šimkem, jednatelem innogy Energo, nabízí hned tři odborné články, které se věnují rekonstrukci technologií zaměřené na úsporu energií na podzemním zásobníku plynu Tvrdonice, úskalím a benefitům využívání tepelných čerpadel a výsledkům laboratorní studie a terénního ověření odolnosti moderních třívrstvých PE izolací. Informativní články se zaměřují na energetickou účinnost, výhody kogenerace, stav zavádění BIM v plynárenství, vodíkovou budoucnost a nechybí samozřejmě ani informace o nových biometanových stanicích v Praze a Mladé Boleslavi nebo otevření LNG plnicí stanici v Jažlovicích. Začtěte se a buďte v obraze! Více zde

18. 09. 2023

Nizozemský terminál odbavil pro ČR 21 lodí s LNG

Terminál v nizozemském Eemshavenu odbavil za první rok svého provozu pro Českou republiku 21 lodí. Bylo v nich kolem dvou miliard metrů krychlových plynu, což odpovídá zhruba 27 procentům loňském tuzemské spotřeby. Zařízení umožňuje zpracovat až osm miliard metrů krychlových plynu ročně. Česká republika má kapacitu v terminálu pronajatou do roku 2027. Vedle ČEZ využívají terminál také nadnárodní společnosti Shell a Engie.

„Terminál funguje podle našich představ a přispívá k zásobování plynem naší země i celého regionu. Důležité také je, že žádný plyn dovážený do Eemshavenu nepochází z Ruska, což je přímo zakotveno ve smlouvách,“ uvedl premiér Petr Fiala.

Během letošního léta a podzimu se provoz terminálu podle ČEZ soustředí na přípravu na další topnou sezonu a pojištění bezpečnosti dodávek. Jde například o připojení alternativních zdrojů tepla pro ohřívání LNG v zimě, kdy budou instalovány nové plynové kotle jako záloha pro dodávky z blízké teplárny. Do konce roku pak ČEZ předpokládá dodávku ekvivalentu další téměř jedné miliardy metrů krychlových plynu do sítě.

„Většina lodí k nám připlouvá ze Spojených států, z terminálů v Louisianě a v Texasu. Postupně ale seznam našich dodavatelů rozšiřujeme, takže k nám dorazily také lodě z Jižní Ameriky a Afriky. Do konce roku očekáváme příjezd dalších devíti lodí,“ řekl generální ředitel ČEZ Daniel Beneš.

Po loňském zářijovém spuštění terminálu v Eemshavenu byly zprovozněny také další LNG terminály v německém Brunsbüttelu, Lubminu a Wilhelmshavenu. Zástupci ČEZ už v minulosti avizovali, že prověřují možnosti získání dalších potenciálních kapacit v některém z připravovaných terminálů.

14. 09. 2023

USA se mohou stát lídrem v oblasti výroby elektrolyzérů

Spojené státy americké by se mohly stát lídrem v oblasti vodíkových technologií. Podmínky pro rozvoj tohoto odvětví jsou v zámoří příznivější, než je tomu například v Evropě. Pravidla pro výrobu vodíku v EU budou přísnější než předpisy v USA. To může být pro průmysl elektrolyzérů v EU rozhodující. Vodík je přitom ústředním bodem zelené průmyslové politiky EU, tzv. Net-Zero Industry Act. Mezinárodní energetická agentura předpokládá, že do roku 2030 budou světovému trhu dominovat američtí, čínští a evropští výrobci. Dle evropské lobbingové agentury Hydrogen Europe budou elektrolyzéry vyrobené v Evropě patřit k nejlepším na světě. Evropští výrobci elektrolyzérů ale varují, že kvůli nepříznivému podnikatelskému prostředí v EU hrozí, že Čína a USA pohltí světový trh.

Podnikatelské prostředí zůstává nejisté mimo jiné i proto, protože o dominanci na trhu s elektrolyzéry soupeří tři technologie. Například levnější alkalické elektrolyzéry vyrábí vodík bez přerušení, zatímco elektrolyzéry s protonovou výměnnou membránou (PEM) jsou dražší, ale výroba může flexibilně reagovat například na dostupnost elektřiny. Třetí technologie, elektrolyzéry s pevnými oxidačními články jsou pro svou účinnost závislé na vysokoteplotním odpadním teple z průmyslu. Čína zaměřila svou výrobu na levnější alkalickou variantu, zatímco Evropa se rozhodla pro dražší, ale flexibilnější druh PEM. V EU dostali výrobci PEM elektrolyzérů pozitivní motivaci, když Brusel přijal normy pro výrobu vodíku z obnovitelné elektřiny.

Aby mohl být vodík označen za obnovitelný, musí být elektrolyzér napájen z vyhrazených solárních nebo větrných elektráren. Propojení výroby elektřiny a vodíku bude muset být realizováno na měsíční bázi, od roku 2030 pak každou hodinu. To znamená, že elektrolyzéry musí být dostatečně flexibilní, aby zachytily časová okna, kdy je výroba možná, což je pravidlo, které zvýhodňuje variantu PEM.

Zatímco však Evropa vede v oblasti PEM elektrolyzérů, o osudu tohoto odvětví se možná rozhodne ve Washingtonu. Přímé dotace ve výši až 3 USD na kg vodíku pomáhají této komoditě překonat tržní bariéru 1 USD. Zatímco Evropa se spokojila s přísnými pravidly hodinové korelace, která mají zajistit provoz elektrolyzérů za využití nově instalovaných obnovitelných zdrojů energie, USA stále zvažují, pro kterou normu se rozhodnout.

20. 09. 2023

Využívání zásobníků plynu na Ukrajině je dle předsedy GIE příliš rizikové

Podzemní zásobníky plynu jsou napříč celou EU takřka naplněné, což v posledních měsících motivuje obchodníky hledat dodatečnou skladovací kapacitu. Tu podobně jako v přechozích letech nabídla Ukrajina, která disponuje výrazně vyšší skladovací kapacitou, než jakou sama potřebuje. Předseda organizace Gas Infrastructure Europe (GIE) Torben Brabo se nechal slyšet, že využívání ukrajinských zásobníků plynu je velmi rizikové. Tamní zásobníky se nicméně v posledních měsících plní plynem, který je určený pro následný reexport zpátky na západ, což potvrzují jak samotní obchodníci, tak provozovatel ukrajinské přepravní soustavy.

Míru rizika skladování plynu určeného pro následný reexport z Ukrajiny nevidí nijak závratně Yuriy Onyshkiv, analytik společnosti LSEG. Podle Onyshkiva provozovatelé přepravní soustavy a zásobníků provedli zátěžové testy, které potvrdily robustnost těchto soustav. Většina z ukrajinské skladovací kapacity se dle něj nachází v západní části země, hluboko v podzemí. V rozporu s komentáři předsedy GIE je například i vyjádření společnosti EP Commodities ze skupiny EPH. Ta v minulém měsíci potvrdila, že plyn na Ukrajinu přepravuje a tamní zásobníky využívá. Vzhledem k objemu uskladněného plynu dle vyjádření mluvčího GTSOU lze předpokládat, že se nejedná zdaleka o jedinou společnost.

21. 09. 2023

Zprávy o udržitelnosti

Zprávy o udržitelnosti a ESG zveřejňuje stále více společností. Ve skupině 100 obratově nejvýznamnějších společností v každé analyzované zemi (takzvané N100) jich před deseti lety v průměru zhruba 67 % vydávalo zprávy o udržitelnosti. Nyní se tento podíl zvýšil na 79 %. V Česku je nicméně o něco nižší, konkrétně 74 %. Ve Zprávách o udržitelnosti jsou především uváděny aktivity, které společnosti vyvíjejí na ochranu životního prostředí, posilování bezpečnosti, podporu komunit a zodpovědného podnikání.

Zprávy o udržitelnosti vydaly nedávno také společnosti GasNet a E.ON.

Legislativa a strategie

EU

Bylo publikováno znění směrnice o energetické účinnosti a vstoupí v platnost do 20 dnů. Pro členské státy to bude znamenat, že by měly požadavky implementovat do vnitrostátních právních předpisů do dvou let. Více zde

ČR

Ministerstvo průmyslu a obchodu zveřejnilo v rámci mezirezortního připomínkového řízení zveřejnilo návrh transpoziční novely energetického zákona. Více zde
Klimaticko-energetický plán ČR je v mezirezortním připomínkovém řízení. Více zde
Návrh vyhlášky o podmínkách výkonu činností energetických specialistů. Více zde

Technická normalizace

ÚNMZ

Výběr dokumentů z věstníku ÚNMZ č. 9/2023, které souvisí (nebo mohou souviset) s odvětvím plynárenství, zde.

Více informací podá Tomáš Havránek, tomas.havranek@cgoa.cz.

VZDĚLÁVÁNÍ

KALENDÁŘ AKCÍ ČPS, DOPORUČUJEME:

11. – 12. 10. 2023

Podzimní plynárenská konference

POZVÁNKA PŘIHLÁŠKA PŘIDAT DO MÉHO KALENDÁŘE
7. 11. 2023

Vysokotlaké plynovody

POZVÁNKA PŘIHLÁŠKA PŘIDAT DO MÉHO KALENDÁŘE
28. – 29. 11. 2023

Organizace trhu s plynem

POZVÁNKA PŘIHLÁŠKA PŘIDAT DO MÉHO KALENDÁŘE
5. 12. 2023

Změny v legislativě a strategii za poslední půlrok

POZVÁNKA PŘIHLÁŠKA PŘIDAT DO MÉHO KALENDÁŘE

KONTAKT

Český plynárenský svaz

U Plynárny 223/42, 140 00 Praha 4 – Michle,
tel.: 222 518 811, e-mail: cpsvaz@cgoa.cz, web: www.cgoa.cz
ID datové schránky: aef3es5

INZERCE

Asociace stavitelů plynovodů a produktovodů z.s.
Asociace stavitelů plynovodů a produktovodů z.s.
AVK Vodka
Radeton, s. r. o.
Titan Metalplast s.r.o.
https://www.high-endrolex.com/10