Pokud se Vám newsletter nezobrazuje správně, klikněte sem.  

NEWSLETTER

21/2022
období 27. května – 2. června 2022

Úvodník

Vážené čtenářky, vážení čtenáři,

změna na postu výkonné ředitelky ČPS, informace o Letní plynárenské škole nebo pozvánka na Podzimní plynárenskou konferenci, o tom všem první červnový Newsletter. V aktualitách se dále dozvíte, že Nizozemsko přestane odebírat plyn z Ruska, Polsko zvažuje kvůli ČR a Slovensku výstavbu dalšího zařízení na příjem LNG a zmíníme se též o konferenci čisté mobility v Loučni, která potvrdila, že s biometanem se do budoucna počítá. Legislativa a strategie odkáže na závěry z jednání Evropské rady, která vyzývá Komisi, aby v případě potřeby prověřila možnost zavedení dočasného cenového stropu v případě importu energie. Ministerstvo průmyslu a obchodu zahájilo mezirezortní připomínkové řízení k návrhu vyhlášky o zárukách původu energie. Technická normalizace upozorní na probíhající připomínková řízení k návrhům technických pravidel.

Ať se i dnes dozvíte, co Vás zajímá!

Aktuality

01. 06. 2022

Podzimní plynárenská konference

Plynárenství v kontextu doby se stalo mottem letošního ročníku Podzimní plynárenské konference. Přední představitelé evropského plynárenství budou diskutovat o vývoji evropské energetické politiky v kontextu doby. Budeme se hlavně věnovat oblasti bezpečnosti a spolehlivosti dodávek zemního plynu, dále také obchodu s plynem, vodíku či biometanu.

Bloky konference:
  • Vývoj evropské energetické politiky v kontextu doby
  • Bezpečnost a spolehlivost dodávek zemního plynu
  • Vodík do českých domácností, průmyslu i tepláren: bezpečně, spolehlivě, s respektem
  • Plyn jako palivo pro budoucnost do českých domácnosti nejen pro rok 2023
  • Biometan – klíčový domácí zdroj plynu
  • Metamorfózy obchodu s plynem

Bližší informace a odkaz na registraci nutnou k účasti ZDARMA najdete zde. Nečekejte a zaregistrujte se již nyní!

30. 05. 2022

První ročník Letní plynárenské školy je úspěšně za námi!

V pondělí 30. 5. 2022 proběhl zahajovací den Letní plynárenské školy. Zvídaví studenti různých vysokých škol z celé ČR (např. VŠCHT, VUT Brno, VŠB TUO, Masarykova univerzita, UJEP) se během pěti dní seznámili s nejmodernějšími technologiemi a navštívili celkem 8 zajímavých plynárenských provozů (kompresní stanici NE4GAS v Břeclavi, podzemní zásobník plynu RWE Gas Storage CZ v Tvrdonicích, předávací stanici GasNet ve Velkých Němčicích, paroplynovou elektrárnu ČEZ v Počeradech, Plynárenské muzeum Pražské plynárenské, praktické ukázky regulátorů tlaku ve společnosti HUTIRA, moderní technologie pro speciální práce CEPS a energy cube innogy Energo). Studenti tak mohli diskutovat přímo s odborníky o možnostech svého budoucího povolání.

Děkujeme Lence Kovačovské za nápad uspořádat 1. ročník Letní plynárenské školy a samozřejmě velký dík patří všem partnerům, kteří se do akce aktivně zapojili! Těšíme se v budoucnu na další pokračování, motivované studenty i zajímavé exkurze.

01. 06. 2022

Změna ve vedení ČPS

Řízením Českého plynárenského svazu byla pověřena Veronika Vohlídková. Dosavadní ředitelka legislativně-strategického odboru ČPS nahradila k 1. 6. 2022 ve funkci výkonné ředitelky Lenku Kovačovskou. ČPS povede do té doby, než bude skončeno výběrové řízení na tuto pozici. Tisková zpráva zde.

31. 05. 2022

Polsko zvažuje kvůli ČR a Slovensku výstavbu dalšího zařízení na příjem LNG

Polsko by mohlo vybudovat ještě jedno plovoucí zařízení na příjem zkapalněného zemního plynu (LNG), které by stálo vedle toho, které už Varšava plánuje u Gdaňsku. Řekla to ministryně životního prostředí Anna Moskwová. Polsko podle ní výstavbu zvažuje proto, že značný zájem o nákup LNG má Česká republika a Slovensko. Obě tyto země se snaží co nejrychleji zbavit závislosti na zemním plynu z Ruska.

Česká republika a Slovensko hledají alternativní dodávky surovin, aby je mohly přestat odebírat z Ruska. Slovenská státní plynárenská společnost SPP uzavřela smlouvy na nákup takového množství LNG a zemního plynu z Norska, aby Slovensko těmito dodávkami do konce příštího roku pokrylo asi 65 procent své spotřeby.

Polsko má už teď v plánu výstavbu plovoucího zařízení na uskladnění LNG a jeho přeměnu zpět do plynného stavu. Toto zařízení, označované anglickou zkratkou FSRU (Floating Storage and Regasification Unit) bude stát u Gdaňsku na pobřeží Baltského moře. Kapacita pro přeměnu zpět na plynný stav bude činit šest miliard metrů krychlových plynu ročně. Se zprovozněním Varšava počítá v roce 2026. Polsko má už teď jeden terminál na LNG s kapacitou 6,2 miliardy metrů krychlových, uvedla agentura Reuters.

30. 05. 2022

Nizozemsko přestane odebírat plyn z Ruska, konec dodávek čeká i Dánsko

Nizozemská plynárenské společnost GasTerra přestane od 31. května odebírat plyn od ruské plynárenské společnosti Gazprom, protože odmítá přistoupit na požadavky Moskvy na platby v rublech. Oznámila to GasTerra, která nakupuje plyn a obchoduje s ním jménem vlády. Přerušení dodávek očekává i dánská firma Orsted.

Smlouva GasTerry s Gazpromem je platná do 30. září. Gazprom měl do té doby dodat do Nizozemska ještě dvě miliardy metrů krychlových plynu. GasTerra dodala, že nečeká omezení dodávek, protože si již plyn nasmlouvala jinde. Nizozemský ministr energetiky Rob Jetten na twitteru ujistil, že rozhodnutí nebude mít žádný dopad na fyzické dodávky plynu nizozemským domácnostem.

27. 05. 2022

Konference čisté mobility v Loučni

Ministerstvo životního prostředí uspořádalo 19. až 20. května na zámku v Loučni již osmý ročník Konference čisté mobility, která se zaměřila na podporu alternativních pohonů v dopravě. Konference úzce souvisí s Národním akčním plánem Čistá mobilita (NAP ČM) a účastnili se jí zástupci státní správy i soukromých společností. Na konferenci byly prezentovány strategie, možnosti financování, národní i evropská legislativa či aktuality z výzkumu v oblasti alternativních technologií v dopravě. Z příspěvků prezentujících bylo zřejmé, že státní správa počítá s biometanem pro dosažení klimatických cílů České republiky. V bloku přednášek, který se věnoval plynové mobilitě, vystoupila Veronika Vohlídková z Českého plynárenského svazu a zdůraznila nepostradatelnost biometanu pro dekarbonizaci sektoru těžké nákladní dopravy. Další přednášející se zaměřili na potenciál výroby biometanu v České republice a posluchače také potěšilo představení nových vodíkových technologií.

Legislativa a strategie

EU

Závěry z jednání Evropské rady: Evropská rada vyzývá Komisi, aby v případě potřeby prozkoumala proveditelnost zavedení dočasného cenového stropu v případě importu energie. Více zde
Plán REPowerEU: Komise zřídila pracovní skupinu energetické platformy EU s cílem zajistit alternativní dodávky energie. Více zde
Výroční zpráva o činnosti DG ENER za rok 2021. Více zde
Výroční zpráva o činnosti DG CLIMA za rok 2021. Více zde

ČR

Ministerstvo průmyslu a obchodu zahájilo mezirezortní připomínkové řízení k návrhu vyhlášky o zárukách původu energie. Více zde
K dnešnímu dni začne fungovat pracovní platforma EU pro společné nákupy plynu. Více zde
Otázky a odpovědi k energetice. Více zde
Energetický regulační věstník 4/2022. Více zde
Rozhodnutí podle článku 28 odst. 2 NC TAR/Decision under Article 28. Více zde

Technická normalizace

Probíhající připomínková řízení

Dne 26. 5. 2022 bylo zahájeno připomínkové řízení k technickým pravidlům:

  • revize TPG 918 01 „Odorizace zemního plynu“,
  • změna 1 TPG 304 02 „Plnicí stanice stlačeného zemního plynu pro motorová vozidla“.

Ukončení připomínkového řízení je dne 27. 6. 2022. Formulář k vyjádření a konečné návrhy  zde

Více informací podá Kateřina Malíčková, katerina.malickova@cgoa.cz.

VZDĚLÁVÁNÍ

KALENDÁŘ AKCÍ ČPS, DOPORUČUJEME:

15. 09. 2022 začínáme

Od těžby ke spotřebě – základy plynárenství

POZVÁNKA A PŘIHLÁŠKA
20. 09. 2022

Workshop Protikorozní ochrana úložných zařízení

PŘIPRAVUJEME
03.–04. 10. 2022

Podzimní plynárenská konference – plynárenství v kontextu doby

REGISTRACE ZDARMA
23. 11. 2022

Workshop Potenciál plynové kogenerace

PŘIPRAVUJEME

KONTAKT

Český plynárenský svaz

U Plynárny 223/42, 140 00 Praha 4 – Michle,
tel.: 222 518 811, e-mail: cpsvaz@cgoa.cz, web: www.cgoa.cz
ID datové schránky: aef3es5

INZERCE

Line Control s.r.o.
Asociace stavitelů plynovodů a produktovodů z.s.
AVK Vodka
Asociace stavitelů plynovodů a produktovodů z.s.
Radeton, s. r. o.
Titan Metalplast s.r.o.
Pražské sdružení pro zemní plyn
Pražská plynárenská Servis distribuce, a.s., člen koncernu Pražská plynárenská,a.s.