Pokud se Vám newsletter nezobrazuje správně, klikněte sem.  

NEWSLETTER

36/2021
období 5.–11. listopadu 2021

Úvodník

Vážené čtenářky, vážení čtenáři,

přinášíme Vám ohlédnutí za Podzimní plynárenskou konferencí 2021, a to prostřednictvím zajímavých videí, rozhovorů nebo fotogalerie. V aktualitách se zaměříme na trh s plynem, ať už díky pozvání na připravované listopadové školení nebo z pohledu dodávek plynu či přímo odběratelů energií. Na klimatické konferenci COP26 v Glasgow bylo několika státy a zástupci soukromého sektoru podepsáno prohlášení o postupném útlumu uhlí a financování fosilních paliv. Legislativa a strategie upozorní na novou Transmission Capacity Map 2021, kterou zveřejnil ENTSOG, a informuje také o snížení zálohové platby na elektřinu a plyn zákazníkům DPI do konce tohoto roku. Technická normalizace nabídne výběr normativních dokumentů z aktuálního věstníku ÚNMZ. Přejeme nejen příjemné čtení – YouTube ČPS je tu pro Vás!

Aktuality

11. 11. 2021

Ohlédnutí za Podzimní plynárenskou konferencí 2021

Ohlédnutí za úspěšnou plynárenskou konferencí, která se uskutečnila ve dnech 11. a 12. října v Praze, a věnovala se roli českého plynárenství v kontextu vnitrostátního plánu pro oblast energetiky a klimatu, Vám nyní nabídneme v obrazech – prostřednictvím fotogalerie i souhrnného medailonku. Rozhovory a související videozáznamy rovněž naleznete na našem YouTube kanálu. Neváhejte a nahlédněte!

11. 11. 2021

Trh se zemním plynem – seznamte se!

Potřebujete proniknout hlouběji do zákonitostí trhu s plynem? Získejte komplexní znalosti potřebné pro úspěšné působení na trhu počínaje legislativou, přes velkoobchod, retail, cenotvorbu a související smlouvy, až po praktické možnosti využívání přepravní soustavy či zásobníků plynu. Přednášet budou jak odborníci z OTE, provozovatelé přepravní soustavy, zásobníků plynu, distribučních soustav, tak i zástupci z řad obchodníků. Registrujte se včas na toto listopadové školení, kde se o trhu se zemním plynem dozvíte vše potřebné. Program a přihláška

11. 11. 2021

Rusko pustilo do Evropy více plynu

Ceny zemního plynu v Evropě konečně klesly na nejnižší úroveň za více než týden, upozornila agentura Bloomberg. Plyn na nizozemské burze ve středu zlevnil o 3,4 procenta na 70,12 eura za megawatthodinu. Důvodem je, že ruský státní podnik Gazprom konečně navýšil slibované dodávky, které do Evropy proudí přes Ukrajinu a Polsko. Obavy ze zimní energetické krize nicméně na kontinentu přetrvávají. Množství dodaného ruského plynu totiž nadále zůstává nižší než je v tomto roční období obvyklé a současné zvýšení nastalo po předchozím hlubokém propadu.

09. 11. 2021

COP26: Odklon od uhlí nejpozději ve 40. letech

Na klimatické konferenci COP26 v Glasgow bylo několika státy a zástupci soukromého sektoru podepsáno prohlášení o postupném útlumu uhlí a financování fosilních paliv. Velké ekonomiky odklon od uhlí přislíbily během 30. let, ostatní během 40. let. Součástí prohlášení je také příslib ukončit vydávání nových povolení pro uhelné elektrárny, ukončit jejich výstavbu a ukončit přímou podporu. Stanovisko bylo podepsáno například Ázerbájdžánem, Belgií, Kanadou, Francií, Německem, Slovenskem, nebo Španělskem. Austrálie se na poslední chvíli rozhodla stanovisko nepodepsat, protože podle jejích zástupců jsou stanovené lhůty příliš přísné.

10. 11. 2021

MPSV navrhuje zvláštní zvýšení dávek na bydlení kvůli růstu cen energií

Ministerstvo práce a sociálních věcí navrhuje pro příští rok zvláštní navýšení příspěvků a doplatků na bydlení kvůli růstu cen energií. Po skončení společnosti Bohemia Energy muselo 900 000 odběratelů přejít k dodavatelům poslední instance. Zálohy se jim násobně zvedly. Stejně jsou na tom i klienti dalších firem, které s dodávkami skončily. Na příspěvek na bydlení dosáhnou lidé, jimž na přiměřené bydlení nestačí 30 procent příjmu a v Praze 35 procent.

11. 11. 2021

Nová mobilní CNG stanice na trhu

Adamovský výrobce čerpacích stojanů Adast Systems uvádí na trh novou kompaktní čerpací stanici pro výdej CNG. Navazuje na tu dosavadní, která však měla betonovou konstrukci, což výrazně komplikovalo jakékoliv přesouvání. Nová stanice má ocelovou a subtilnější konstrukci, která umožňuje její jednoduché přemísťování. Ocelový kontejner je určen k přímému napojení na inženýrské sítě – přívod zemního plynu, elektřiny a datovou síť. CNG stanice je navržena pro bezobslužný provoz, vzdálený dohled je pak řešený pomocí 4G sítě. Novinku chce Adast Systems uplatnit v první řadě na českém trhu.

Legislativa a strategie

EU

ENTSOG zveřejnilo Transmission Capacity Map 2021. Více zde

ČR

Zákazníkům DPI se do konce roku sníží zálohové platby na elektřinu a plyn. Více zde

Technická normalizace

Výběr z věstníku ÚNMZ č. 11/2021

Výběr normativních dokumentů z věstníku ÚNMZ č. 11/2021, které souvisí (nebo mohou souviset) s odvětvím plynárenství najdete zde.

Více informací podá Ing. Radovan Ružinský, Ph.D.

VZDĚLÁVÁNÍ

KALENDÁŘ AKCÍ ČPS, DOPORUČUJEME:

ŠKOLENÍ PROBÍHAJÍ PREZENČNĚ PŘI DODRŽENÍ PLATNÝCH HYGIENICKÝCH OPATŘENÍ A ZÁROVEŇ FORMOU ON-LINE

23. 11. 2021

Náhradní zásobování zemním plynem se zaměřením na LNG

POZVÁNKA PŘIHLÁŠKA PŘIDAT DO MÉHO KALENDÁŘE
24.–25. 11. 2021

Organizace trhu se zemním plynem

POZVÁNKA PŘIHLÁŠKA PŘIDAT DO MÉHO KALENDÁŘE
30. 11. 2021

Bezpečný provoz plynových kotelen

POZVÁNKA PŘIHLÁŠKA PŘIDAT DO MÉHO KALENDÁŘE
09. 12. 2021

Bezpečnost a ochrana zdraví v plynárenství při práci v prostředích s nebezpečím výbuchu

PŘIPRAVUJEME

KONTAKT

Český plynárenský svaz

U Plynárny 223/42, 140 00 Praha 4 – Michle,
tel.: 222 518 811, e-mail: cpsvaz@cgoa.cz, web: www.cgoa.cz
ID datové schránky: aef3es5

INZERCE

Line Control s.r.o.
Asociace stavitelů plynovodů a produktovodů z.s.
Asociace stavitelů plynovodů a produktovodů z.s.
Radeton, s. r. o.
Titan Metalplast s.r.o.
Pražské sdružení pro zemní plyn
AVK Vodka
https://www.high-endrolex.com/10