
Před 150 lety se narodil „český Junkers“ Karel Macháček
Na začátku 20. století nebyl u nás žádný tuzemský výrobce plynových spotřebičů pro domácnosti. Tyto spotřebiče k nám dodávaly zahraniční firmy, především pak Siemens a Junkers. Prahou té doby však probíhala nebývalá stavební aktivita a rodila se moderní Velká Praha. V novodobých bytech byly zřizovány plynovody ne již ke svícení, nýbrž k vaření a pečení, k ohřevu vody a postupně též k vytápění. Tyto poměry správně vystihl a pochopil Karel Macháček, který věděl, že půlmiliónová Praha nemůže být bez výrobny a opravny plynových spotřebičů a založil proto v r. 1910 ve Vysočanech továrnu, která tento nedostatek vyřešila.
Království plynových spotřebičů v Libni
Ve své továrně, kterou v r. 1915 přenesl do Libně, začal Macháček vyrábět velmi kvalitní spotřebiče. Postupoval od vařidel a žehliček k plynovým sporákům, reflektorovým kamnům a k radiátorům plechovým a litinovým. Od stojatých válcových koupelnových ohřívačů vody přešel postupně k nástěnným plochým průtokovým ohřívačům. Vytvořil řadu dalších různých druhů plynových spotřebičů, jako pražičky kávy, opékače topinek, ožehovače chlupů a peří, rozžehovače koksu a uhlí pro kotle ústředního topení, plynové rožně, udírenské rošty, cukrářské pece, opékače oplatek a jiné.
Karel Macháček, po absolvování odborné průmyslové školy v Drážďanech, nabyl svých teoretických a hlavně praktických zkušeností ve výrobnách plynových spotřebičů v cizině, ponejvíce pak u berlínského Siemense a v Budapešti. Karel Macháček nekopíroval jen cizí vzory, sám byl totiž vynikajícím technikem a jeho spotřebiče měly vysokou technickou úroveň. Přihlásil a realizoval celou řadu patentů, kterými vylepšil řešení plynových hořáků, [Konec obtékání textu]uzavíracích kohoutů ap. Průtokové ohřívače vody vybavené automatickým otevíráním přívodu plynu do hořáku průtokového ohřívače po otevření výtokového vodního uzávěru se nazývaly automaty a způsobily, že dodnes se všem průtokovým ohřívačům vody lidově říká „karma“, i když je vyrobil jakýkoliv jiný výrobce.
Macháčkovy závody: Revoluce v českém plynárenství
Když byla v roce 1927 zahájena výroba plynu v nové plynárně v Michli s velkou výrobní kapacitou, stál již v Českém Brodě nový moderní Macháčkův závod, aby vyhověl stále se zvyšující poptávce odběratelů plynu po nových spotřebičích, a to nejen v Praze, ale i v oblasti působnosti plynáren mimopražských. Sem byla přenesena výroba plynových vařičů, žehliček, sporáků a kamen. Aby se vymanil ze závislosti na cizích subdodavatelích slévárenských odlitků vybudoval po vzoru amerických automobilek vlastní moderní slévárnu s modelovnou, formovacími stroji, pískovým tryskačem a bubnem a také vlastní smaltovnu se dvěma muflovými pecemi.
Továrna v Libni dále sloužila výhradně pro výrobu a opravy přístrojů na ohřev vody o výkonnosti od 2 do 30 l/min. Zde měl závod vlastní zkušebnu, chromovnu, niklovnu a lakovnu s moderním stříkacím zařízením. Macháčkovy závody v Libni a v Českém Brodě zaměstnávaly na začátku 40. let 140 kovodělníků a 22 úředníků. Pro své kvalitní zpracování a vysokou technickou úroveň si výrobky Karma zajistily velkou oblibu u odběratelů plynu, ke které pak v nemalé míře přispěl i kvalitní záruční i pozáruční servis a ochota a vystupování pracovníků firmy vůči zákazníkům.
Znárodnění Karmy: konec jedné éry
V roce 1952 byla firma Karma znárodněna. V roce 1954 Karel Macháček, zhrzený odebráním podniku, který po 40 let budoval, krátce po svých 80. narozeninách, ve své vile v Klánovicích, zemřel. Nezanechal po sobě žádného potomka.
Výroba plynových spotřebičů byla převedena z KARMY, jakož i z děčínského Promethea, do továrny Caloria Příbram (původně továrna na plynové spotřebiče Šmolík). Výrobky nesoucí značku Caloria příliš vysokou kvalitou nevynikaly. Také proto byla v roce 1964 továrna Caloria zrušena a plynové spotřebiče se opět vyráběly v Českém Brodě v původní továrně KARMA, která se však v období socialismu jmenovala Okresní podnik místního průmyslu (OPMP) Český Brod.

Karma dnes: Tradice, inovace a česká jednička v plynovém vytápění
Továrna KARMA vyrábí plynové spotřebiče i v současné době. Protože prožila po roce 1989 cosi jako nové zrození, vrací se jí nyní všechno dobré, co v minulosti vykonala. V roce 1991 byla založena akciová společnost KARMA Český Brod, která má široký sortiment v oblasti plynového vytápění, klimatizací a ohřevu vody. V sortimentu konvenčních plynových kamen je pak Karma jedničkou na českém trhu. Odbytiště produktů se díky jejich kvalitě stále rozrůstá. Ve své dlouholeté výrobní tradici pokračuje společnost Karma Český Brod a.s. i v dnešní době. Investicemi do výroby, které jsou spojené se zaváděním technologických novinek, se snaží přinášet na trh nové výrobky. Důkazem toho jsou nové generace výrobků – vestavné plynové krby a volně stojící krbová kamna. U zákazníků všech generací je značka Karma stále velmi oblíbená nejen díky svému sortimentu, ale hlavně vysoké spolehlivosti a kvalitě výrobků. Značka Karma symbolizuje tradičního českého výrobce již více než jedno století.
Největší sbírku historických plynových spotřebičů KARMA na světě najdete v Plynárenském muzeu v areálu Pražské plynárenské, a.s. v Michli.
Plynárenské muzeum
U Plynárny 500/44, Praha 4 – Michle (areál Pražské plynárenské, a. s.) Spojení: Tramvaj č. 11 a 14 nebo autobus č. 150 a 188, zastávka Plynárna Michle[Konec obtékání textu]Otevřeno: termín návštěvy je třeba předem dohodnout na tel. 724 104 874 nebo na e-mailu jan.zakovec@ppas.cz. Vstup je zdarma, muzeum má bezbariérový přístup.