
Plynová infrastruktura coby pilíř bezpečnosti pro zimní energetickou stabilitu
Oproti loňským 72 % činí současná úroveň skladových zásob plynu v EU 60 %[1], což zajišťuje masivní kapacitu pro zvládání výkyvů či případných chladných období na celém kontinentu. Zásobníky v současné době pokrývají až 60 % denní špičkové poptávky v členských státech EU, čímž Evropa v letošní zimě získává silnou pozici pro pokrytí svých energetických potřeb.
Třetí úspěšný rok v řadě
Tento úspěch představuje třetí rok v řadě, kdy se před zimou podařilo dosáhnout mimořádně vysoké úrovně naplnění zásobníků, přičemž cílové hodnoty 90 % bylo dosaženo již v polovině srpna 2024, tedy měsíce před uzávěrkou, jež byla stanovena na 1. listopadu.
Navzdory ukončení dohody o tranzitu plynu mezi Ruskem a Ukrajinou nedošlo k žádnému většímu přerušení dodávek plynu. To poukazuje na odolnost a přizpůsobivost propojené evropské energetické sítě. Plynová infrastruktura včetně zásobníků, terminálů LNG a rozsáhlého celoevropského systému plynovodů se rychle přizpůsobila alternativním trasám a tokům, což je v době, kdy Evropa čelí teplotám nižším, než jsou průměrné, velmi důležitá schopnost. Nedávná chladná období dále podtrhují význam plynárenské infrastruktury pro udržení stability během nárůstu poptávky.
Výzvy pro příští období
Pokud se podíváme na další období po letošní zimě, cenové signály na trhu jsou v současné době stále nízké, což by mohlo bránit úsilí o doplnění zásobníků na 90% hranici do listopadu, jak nařizuje evropské nařízení o bezpečnosti dodávek. Podhodnocení pojistné složky skladování je naléhavým problémem, který je třeba pečlivě sledovat, neboť v dubnu začíná období doplňování zásob. Probíhající snahy o diverzifikaci zdrojů energie podtrhují klíčovou roli evropské plynárenské infrastruktury při překonávání přechodných období a zachování energetické stability.
Do budoucna lze říci, že zatímco současná úroveň zásob poskytuje silný základ, důkladné posouzení situace v oblasti bezpečnosti dodávek se uskuteční na konci zimní sezóny. Toto hodnocení se zaměří na stav zbylých zásob v porovnání se spotřebou a na celkovou připravenost sítě udržet energetickou soběstačnost Evropy v nadcházejícím roce.
GIE se i nadále snaží podporovat transparentnost a spolupráci při procesu adaptace na měnící se energetickou situaci.
Gas Infrastructure Europe (GIE) je sdružení zastupující zájmy evropských provozovatelů plynárenské infrastruktury. Členové GIE působí v oblasti přepravy, skladování a dovozních terminálů. Její členové pracují a inovují v oblasti zemních, nízkouhlíkových a obnovitelných plynů včetně vodíku a biometanu. Organizace GIE, která sdružuje 71 průmyslových subjektů z 25 evropských zemí, ztělesňuje rozmanité přechodné cesty dekarbonizace v regionech EU. Vizí sdružení je, že do roku 2050 bude plynová infrastruktura páteří nového inovativního energetického systému, který umožní evropským občanům a průmyslu využívat bezpečné, integrované a klimaticky neutrální dodávky energie.