
Studentská vědecká konference na VŠCHT Praha
Kromě výše uvedených networkingových aktivit je konference také tradičním místem pro prezentaci studentských vědeckých prací. V tomto ročníku se zapojilo celkem devět studentů jak bakalářských, tak magisterských oborů, jejichž prezentace pokrývaly široké spektrum témat z oblasti udržitelné energetiky, chemie paliv a environmentálních technologií.
Nejlepší práce pod taktovkou blendu vodíku a zemního plynu
Hodnotící komise nakonec jako nejlepší práci vybrala tu s názvem Příměs vodíku k zemnímu plynu jako cesta k částečné dekarbonizaci, jejímž autorem je Bc. Matěj Mašín. Druhé místo obsadila Nikola Dejlová s prací Vznik a likvidace odplynů v rafinériích a petrochemických provozech a třetí místo získal Bc. Daniel Vízner, který prezentoval práci Příprava impregnovaných silikagelů. Všichni ocenění předvedli vysokou úroveň odbornosti a výborné prezentační dovednosti.
Studentskou vědeckou konferenci pořádal Ústav udržitelných paliv a zelené energie, který vznikl na počátku letošního roku sloučením Ústavu technologie ropy a alternativních paliv a Ústavu plynných a pevných paliv a ochrany ovzduší. V současné době vede ústav doc. Ing. Tomáš Hlinčík, Ph.D.
Hodnotící komise ve složení odborníků z ústavu a partnerů z průmyslu
Hodnotící komise byla složená ze zaměstnanců ústavu a zástupců sponzorských firem, mezi které patřily Ško-energo, s.r.o., ORLEN Unipetrol, a.s., GasNet, s.r.o., a Wasson – ECE, s.r.o. Dalšími partnery konference byly společnosti Net4Gas, s.r.o. a Ranido, s.r.o., jež rovněž finančně přispěly k úspěšné organizaci akce.
Studentskou vědeckou konferenci zastřešuje Fakulta technologie a ochrany přírody, kde si studenti mohou vybrat bakalářské obory Voda a prostředí, Energie a paliva, Ekotoxikologie a enviromentální analýza, Omezování klimatických změn a Udržitelná mobilita - Energie a materiály. Na ně navazují magisterské obory Energie a paliva, Inženýrství a chemie paliv, Chemické technologie v energetice, Technologie vody, Enviromentální inženýrství a voda a Udržitelnost a oběhové hospodářství. Více o fakultě naleznete na tomto odkazu.
Konference opět ukázala důležitost spolupráce mezi vzdělávacími institucemi a průmyslem při hledání inovativních řešení v oblasti udržitelnosti a energetiky. A také potvrdila, že mladá generace studentů přináší perspektivní a inovativní řešení v oblasti udržitelné chemie a technologií, které mají potenciál ovlivnit budoucí technologický vývoj. Sborník všech prací studentů je k dispozici na tomto odkazu.
Seznam všech témat:
- Anastasiia Deriugina - Souvislost mezi energetickým obsahem petrolejové frakce a technologickým původem
- Elnur Asadullayeu - Formule nízkoaromatického automobilového benzínu
- Norman Siheľa - Porovnanie výsledkov stanovenia obsahu aromatických látok vo frakciách leteckého petroleja rôzneho pôvodu pomocou HPLC a FIA
- Bc. Matěj Mašín - Příměs vodíku k zemnímu plynu jako cesta k částečné dekarbonizaci
- Bc. Daniel Vízner - Příprava impregnovaných silikagelů
- Bc. Keren Nderitu - Influence of synthesis parameters on the dispersion of Cu particles in Cu-based catalyst
- Bc. Vojtěch Mohelník - Problematika analýzy dřevní biomasy
- Bc. Jan Drábek - Separace CO2 z ovzduší metodou adsorpce
- Nikola Dejlová - Vznik a likvidace odplynů v rafinériích a petrochemických provozech