Pokud se Vám newsletter nezobrazuje správně, klikněte sem.  

NEWSLETTER

19/2023
období 25. srpna – 7. září 2023

Aktuality

07. 09. 2023

Podzimní plynárenská konference nejen o vodíkové budoucnosti

Quo vadis H2?

Intenzivní snahy o rozvoj evropského vodíkového hospodářství – Kam kráčí vodík v České republice a co na to plynárenství? Jak se posunula Vodíková strategie ČR a k jakým účelům budeme moci reálně využívat vodík v příštích 10 letech a dále v budoucnu? Odkdy a odkud jej budeme přepravovat a kdy distribuovat konečným uživatelům? Je na toto vše kromě legislativní podpory potřeba také finanční či politická podpora?

Na tyto otázky budou odpovídat Ondřej Šabata (NET4GAS), Pavel Dočekal (GasNet), Martin Junek (innogy Energie), Petr Mervart (MPO) a Veronika Vohlídková (HYTEP). Těšíme se na ožehavou diskuzi, kterou bude řídit Martin Weiss (ČPS).

Role plynů v národním energetickém mixu

Existuje soulad mezi cíli a možnostmi zásobování České republiky různými druhy plynů? Jakou roli hraje zemní plyn při dekarbonizaci teplárenství po odklonu od uhlí? Jaký má průmysl pohled na zemní plyn jako energetickou a chemickou surovinu a v jaké míře bude možno zemní plyn nahradit jinými zdroji? Jakou roli hraje veřejné mínění v oblasti náhrady zemního plynu alternativními plyny?

Pozvání do diskuze, kterou bude v rámci letošní Podzimní plynárenské konference moderovat Jiří Šimek (innogy Energo), přijali: Petr Holub (MŽP), Petr Třešňák (MPO), Tomasz Wiatrak (SPČR) a Martin Slabý (PPD).

Zapojte se do debaty s odborníky! Neváhejte s registrací na www.ppk.cgoa.cz.

Děkujeme innogy Česká republika, generálnímu partnerovi konference, dále pak EG.D a Pražská plynárenská Distribuce, partnerům konference.

05. 09. 2023

Evropské zásobníky plynu se plní

Evropské zásobníky zemního plynu jsou momentálně plné z 93 %, přičemž ve Španělsku a Portugalsku jsou podle údajů GIE dokonce zcela zaplněny. Zásobníkům v České republice zbývá do plného zaplnění cca 6 %. Plné zásobníky jsou pozitivním signálem pro velkoobchodní ceny plynu.

S výrazným předstihem splnila Evropská unie cíl ohledně zaplnění zásobníků plynu, který si stanovila po ruské invazi na Ukrajinu a po podstatném snížení toků ruského plynu do Evropy. Podle tohoto cíle mají být evropské zásobníky zaplněny nejméně z 90 %, a to k začátku topné sezóny, tj. k 1. listopadu 2023. Dřívějšímu naplnění cílů pomáhá především podstatně vyšší dovoz zkapalněného zemního plynu a také stále nižší spotřeba plynu v Evropě. K začátku září již bylo do Evropy dovezeno cca 95 mld. m3 zemního plynu (ve srovnání s cca 88 mld. m3 za stejné období loňského roku).

05. 09. 2023

EK chce trvalý systém společných nákupů plynu

Evropská komise chce po úspěchu dočasného systému společných nákupů plynu přejít na trvalý mechanismus. Napsala to dnes agentura Reuters s odvoláním na interní dokumenty exekutivy Evropské unie a činitele komise. Firmy se budou moci do hromadných objednávek zapojit dobrovolně, pouze v krizových případech bude kumulace poptávky povinná, aby se plynové podniky z unijních zemí vzájemně cenově nepřebíjely.

EU na jaře spustila první mezinárodní tendr na společné nákupy plynu s cílem naplnit zásobníky před zimou a zabránit opakování loňského rekordního růstu cen energií. Hned na úvod se přihlásily desítky firem s celkovou poptávkou 27 miliard kubíků, což je dvojnásobek původního očekávání Bruselu. Zásobníky se podařilo naplnit z 90 procent a ceny na trhu se pohybují výrazně níže než loni. Unijní činitelé však chtějí připravit členské země na možné výjimečné situace jako byl výpadek klíčového plynovodu Nord Stream 2. Proto hodlá Komise využít velké poptávky a společné nákupy, původně plánované do prosince, prodloužit na neurčito.

04. 09. 2023

Poslední volná místa na Kurzu Od těžby ke spotřebě – začínáme již 20. září

Věnujte letos 6×6 hodin prohloubení svých znalostí plynárenství. Počínaje jeho legislativním a normativním rámcem, složením a vlastnostmi plynů, jejich dopravou, přepravou, distribucí, měřením, bezpečností a ochranou zdraví. Dozvíte se také více o emisích metanu, užití plynů, jejich uskladňování a obchodu. Čeká na vás mnoho zajímavých informací od předních expertů na jednotlivé oblasti. Máte-li zájem, nahlédněte do programu a registrujte se!

28. 08. 2023

Nejpoužívanější domovní regulátory tlaku plynu nyní vyrábí česká společnost HUTIRA

Společnost HUTIRA zahájila v České republice výrobu regulátorů tlaku plynu s označením B NG. Jedná se o dvoustupňové domovní regulátory tlaku plynu určené pro rodinné domy. Zařízení doposud vyráběla nadnárodní korporace Emerson pod značkou Fisher. HUTIRA v loňském roce výrobní linku odkoupila, zahájila výrobu v ČR a produkt plně certifikovala. Díky tomuto kroku jsou české regulátory tlaku plynu opět na scéně. Progresivní, léty prověřené, výjimečné technologie výroby tak firma přenáší do regulátorů tlaku plynu B NG, které nově produkuje ve výrobní lince v Popůvkách. Tento český regulátor je zároveň připravený i na distribuci média budoucnosti – vodíku. Více zde

25. 08. 2023

Global Voice of Gas

Vítejte u 12. čísla časopisu Global Voice of Gas, publikace Mezinárodní plynárenské unie, vytvořené ve spolupráci s Natural Gas World (NGW). Toto speciální vydání bylo vydáno při příležitosti konference LNG 2023, největšího globálního setkání zástupců LNG průmyslu a zainteresovaných stran. Global Voice of Gas je čtvrtletní digitální časopis, který přináší aktuální poznatky a analýzy z celosvětové plynárenské komunity. International Gas Research Conference se uskuteční v roce 2024 v Kanadě. Více zde

Legislativa a strategie

EU

Evropská komise schválila podporu ve výši 800 milionů eur pro české společnosti, kterým se zvýšili náklady na energie v souvislostí s válkou na Ukrajině. Více zde

ČR

Sněmovna schválila v prvním čtení novelu energetického zákona LEX OZE II. Více zde
Energetický regulační úřad zahájil veřejný konzultační proces k návrhu novely vyhlášky o Pravidlech trhu s plynem. Více zde

Technická normalizace

Revize TPG 605 02

V rámci revize TPG 605 02 „Regulační stanice, regulační zařízení” proběhlo dne 6. září 2023 na ČPS finální projednání dotčenými organizacemi v plynárenství. Revize byla odsouhlasena a v nejbližší době bude připravena k veřejnému připomínkovému řízení.

Více informací podá v případě zájmu Libor Šustek, libor.sustek@cgoa.cz.

VZDĚLÁVÁNÍ

KALENDÁŘ AKCÍ ČPS, DOPORUČUJEME:

20. 09. 2023

Kurz Od těžby ke spotřebě

POZVÁNKA PŘIHLÁŠKA PŘIDAT DO MÉHO KALENDÁŘE
11. – 12. 10. 2023

Podzimní plynárenská konference

POZVÁNKA PŘIHLÁŠKA PŘIDAT DO MÉHO KALENDÁŘE
7. 11. 2023

Vysokotlaké plynovody

POZVÁNKA PŘIHLÁŠKA PŘIDAT DO MÉHO KALENDÁŘE
28. – 29. 11. 2023

Organizace trhu s plynem

POZVÁNKA PŘIHLÁŠKA PŘIDAT DO MÉHO KALENDÁŘE

KONTAKT

Český plynárenský svaz

U Plynárny 223/42, 140 00 Praha 4 – Michle,
tel.: 222 518 811, e-mail: cpsvaz@cgoa.cz, web: www.cgoa.cz
ID datové schránky: aef3es5

INZERCE

Asociace stavitelů plynovodů a produktovodů z.s.
Asociace stavitelů plynovodů a produktovodů z.s.
AVK Vodka
Radeton, s. r. o.
Titan Metalplast s.r.o.