Pokud se Vám newsletter nezobrazuje správně, klikněte sem.  

NEWSLETTER

10/2021
období 12.–18. března 2021

Úvodník

Vážené čtenářky, vážení čtenáři,

na další tříleté období získal Český plynárenský svaz kvalifikovanou autorizaci udělovanou Hospodářskou komorou ČR, a to ve dvou oborech; Vyhrazená technická zařízení – plynová a Plynařství. V aktualitách Vás budeme informovat o mezinárodním systému záruk původu, který bude pro obchodování se zeleným vodíkem do budoucna klíčový. Blíže představíme i nový plynovod Moravia, jenž by měl zabezpečit energii pro střední a severní Moravu a jehož dokončení se plánuje již v příštím roce. Řeč bude také o vývozu LNG ze Spojených států nebo o odstavení uhelné elektrárny Mělník III a její přestavbě na zemní plyn. Legislativa upozorní na zprávu CEER o regulačních rámcích pro evropské energetické sítě. Ať se Vám čtení líbí!

Aktuality

12. 03. 2021

Pro obchodování se zeleným vodíkem bude klíčový mezinárodní systém záruk původu

Rozvoj mezinárodního obchodování se zeleným vodíkem bude do velké míry závislý na vytvoření mezinárodního systému vodíkových záruk původu, které budou garantovat uhlíkovou stopu obchodovaného vodíku. Podle zahraničního serveru Platts to uvedla Mezinárodní agentura pro obnovitelnou energii (IRENA). Zástupce IRENA, Emanuele Bianco, na webináři věnovaném nastavení politik pro rozvoj využití zeleného vodíku připomněl, že řada států v čele s Chile, Austrálií či Kanadou již oznámila plány na vývoz zeleného vodíku. Mezi potenciální importéry podle Bianca patří Německo, Japonsko či Jižní Korea. Průkopníkem při vytváření systému vodíkových záruk původu by měla být Evropa díky aktivitě Společného podniku pro palivové články a vodík (Fuel Cells And Hydrogen Joint Undertaking – FCH JU), který na konci loňského roku ustanovil konsorcium CertifHy, jehož úkolem je vytvoření harmonizovaného systému pro vodíkové záruky původu.
17. 03. 2021

Nový plynovod Moravia zabezpečí energii pro průmysl

Celkem 85 kilometrů nového vysokotlakého potrubí protne jižní Moravu a Zlínský kraj mezi současnými rozdělovacími uzly v obcích Tvrdonice a Bezměrov. „Projekt Moravia Capacity Extension rozšíří budoucí výstupní kapacitu přepravní soustavy pro zemní plyn pro střední a severní Moravu,“ upřesnila mluvčí investora Zuzana Kučerová. Společnost NET4GAS ve svém aktuálním desetiletém plánu rozvoje přepravní soustavy do roku 2030 předpokládá dokončení plynovodu už v příštím roce. Uvedení do provozu závisí do značné míry na délce trvání povolovacího procesu. Více zde
17. 03. 2021

Asie byla loni hlavní exportní destinací pro zkapalněný plyn z USA

Vývoz zkapalněného zemního plynu (LNG) ze Spojených států loni opět prudce vzrostl, a to navzdory výraznému poklesu v průběhu léta kvůli propadu globálních cen plynu. Celkově loni vývoz LNG vzrostl meziročně o bezmála třetinu, a plyn z USA tak putoval ve větší míře do Asie. Asijské země se díky značném navýšení dovozu staly loni hlavní destinací pro americký plyn, který ještě v roce 2019 směřoval především do Evropy.
12. 03. 2021

GasNet snížil emise na regulačních stanicích o 84 %

Největšímu distributorovi zemního plynu v Česku se podařilo snížit emise oxidů dusíku (NOx) a oxidu uhelnatého (CO) na regulačních stanicích o 84 %. V průběhu posledních pěti let dosáhl GasNet významného poklesu díky modernizaci a výměně 819 plynových kotlů pro předehřevy. A jen za poslední tři roky to vyžadovalo investici ve výši 130 milionů korun. Pomocí nových technologií bude společnost snižovat emise také v dalších letech. Více zde
16. 03. 2021

Uhelnou elektrárnu Mělník III chce ČEZ odstavit v polovině srpna

Hnědouhelnou elektrárnu Mělník III plánuje energetická společnost ČEZ odstavit přibližně v polovině srpna. Na dotaz ČTK to na on-line tiskové konferenci řekl generální ředitel ČEZ Daniel Beneš. Letos podle něj firma rozhodne také o osudu černouhelné elektrárny Dětmarovice, která primárně využívá uhlí z končícího OKD. Elektrárnu Mělník III by podle dřívějších informací měla nahradit plynová kotelna s výkonem 140 MW a těsně poté i paroplynový zdroj, který bude dodávat 200 MW. Výstavba je plánována za plného provozu. ČEZ už uzavřel smlouvu na vybudování plynové přípojky na místo budoucí plynové teplárny. Kompletní přeměna lokality Mělník na nízkoemisní má stát miliardy korun.
15. 12. 2021

Evropa má přes 500 bateriových úložišť

V Evropě aktuálně funguje nebo vzniká přes 500 bateriových úložišť. Více než 230 z nich v Británii, mezi členskými zeměmi EU je na prvním místě Německo se 115 zařízeními nebo projekty. V Česku rozvoji brání legislativa a jako úložiště zde fungují hlavně přečerpávací elektrárny. V tiskové zprávě to uvedl portál Evropa v datech, který nabízí celoevropská srovnání nejrůznějších ukazatelů a statistických údajů. „V Česku jsou čtyři velkokapacitní bateriová úložiště. Většímu rozvoji zatím brání legislativa, která pojem akumulace energie v podstatě nezná. Průlom by mohla přinést novela energetického zákona, kterou v současné době projednávají poslanci,“ řekla Adéla Denková z analytického projektu Evropa v datech.

Legislativa

EU

Zpráva CEER o regulačních rámcích pro evropské energetické sítě 2020. Více zde

Technická normalizace

Kvalifikované autorizace HK ČR

Hospodářská komora ČR vyhověla žádosti Českého plynárenského svazu o prodloužení kvalifikované autorizace ve dvou oborech:
2.210 Vyhrazená technická zařízení – plynová
2.211 Plynařství.
Platnost obou autorizací je od 5. 3. 2021 do 4. 3. 2024. Více zde

VZDĚLÁVÁNÍ

KALENDÁŘ AKCÍ ČPS 1. pol. 2021:

VŠECHNA ŠKOLENÍ NABÍZÍME NYNÍ V ON-LINE PODOBĚ. ŠKOLENÍ V UČEBNĚ ZAŘADÍME OPĚT, JAKMILE TO SITUACE DOVOLÍ.
30. 03. 2021

Plynárenské armatury včetně revize TPG 935 01 Trasové uzávěry plynovodů z ocelových trub

POZVÁNKA PŘIHLÁŠKA PŘIDAT DO MÉHO KALENDÁŘE
20. 04. 2021

Základní požadavky na bezpečnost provozu plynárenských zařízení (vč. Z1 TPG 905 01)

POZVÁNKA PŘIHLÁŠKA PŘIDAT DO MÉHO KALENDÁŘE
27. 04. 2021

Strategie a legislativa v plynárenství

PŘIPRAVUJEME
04. 05. 2021

Doškolovací seminář revizních techniků a montážních pracovníků

PŘIPRAVUJEME

KONTAKT

Český plynárenský svaz

U Plynárny 223/42, 140 00 Praha 4 – Michle,
tel.: 222 518 811, e-mail: cpsvaz@cgoa.cz, web: www.cgoa.cz
ID datové schránky: aef3es5

INZERCE

Line Control s.r.o.
Asociace stavitelů plynovodů a produktovodů z.s.
Asociace stavitelů plynovodů a produktovodů z.s.
Radeton, s. r. o.
Titan Metalplast s.r.o.
AVK Vodka