Pokud se Vám newsletter nezobrazuje správně, klikněte sem.  

NEWSLETTER

27/2020
období 18.–24. září 2020

Úvodník

Vážené čtenářky, vážení čtenáři,

aktuality Newsletteru mapují dění doma i v zahraničí. Po týdnu se znovu vrátíme k plynovodu Nord Stream 2, ale tentokrát přineseme „český” pohled na věc. Těší nás skutečnost, že v ČR konečně vzniknou první veřejné vodíkové plnicí stanice, k dispozici budou v Praze, Litvínově a Brně. Samozřejmě dnes nebude chybět ani pozvánka na vzdělávací akci, konkrétně na Školení plynárenských odborníků zaměřené na bezpečnost práce na stavbách. Vzhledem k současné epidemiologické situaci covid-19, jsou pro Vás všechna školení nabízena také on-line. Perličkou Newsletteru je jednoznačně zpráva o tom, že Airbus chce do roku 2035 sestrojit letadlo na vodíkový pohon. Legislativa upozorní na hodnocení národních klimaticko-energetických plánů nebo Evropský týden mobility 2020. Technická normalizace informuje o zahájení připomínkového řízení ke konečnému návrhu revize TPG 920 23 „Ochrana kovových objektů a zařízení proti atmosférické korozi“. Dotýká-li se Vás tato problematika, neváhejte se do procesu zapojit. Příjemné čtení!

Aktuality

24. 09. 2020

Školení plynárenských odborníků, novinky a technologie v oboru – Bezpečnost práce na stavbách

Školení je určeno nejen pro revizní techniky PZ, servisní techniky, montážní pracovníky, projektanty, ale také pro pracovníky plynárenských společností, státní a veřejné správy a dalších institucí. Součástí setkání je doprovodná výstava a prezentace firem. Více zde
23. 09. 2020

Jak se staví Česko k Nord Stream 2?

Česko se k Nord Stream 2 v nové debatě kvůli Navalnému zatím nijak nevyjádřilo. Je však jasné, že případné pozastavení projektu by pro něj bylo jednoznačně nepříjemné. Ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček to také na dotaz HN připustil. Pokud by se mělo v rámci EU o sankcích proti Rusku formou pozastavení plynovodu hlasovat, byli bychom pravděpodobně proti. Česko buduje navazující potrubí, které plyn z Nord Streamu 2 přepraví dál na jih Německa, do Rakouska i na Slovensko. „Nord Stream 2 by měl Česko ekonomicky posílit. Stejně tak by měl posílit i naši strategickou roli, pokud jde o tranzit plynu v rámci Evropy," řekl HN Havlíček. Důležitý má být plynovod i pro domácí spotřebu plynu, která se bude podle Havlíčka v příštích letech zvyšovat hlavně kvůli ústupu od spalování uhlí. Více zde
22. 09. 2020

Nový energetický zákon? Ještě si počkáme

Jakkoli je nový energetický zákon netrpělivě očekáván, jeho rychlé schválení předpokládat nelze. Za úspěch bude možné považovat, pokud vláda paragrafové znění odsouhlasí ještě do termínu parlamentních voleb v příštím roce. Nový energetický zákon (NEZ) si klade za cíl aktualizovat podmínky pro podnikání a výkon státní správy v energetických odvětvích. Věcný záměr NEZ již existuje, ale musí se dopracovat při přípravě paragrafového znění, protože v některých oblastech stále nenabízí detailní pravidla pro správné fungování trhu. MPO se snaží reagovat novou právní úpravou na zásadní trendy současné energetiky. Mezi ně patří zejména decentralizace, digitalizace a dekarbonizace, které jsou spojeny s mnohamiliardovými investicemi.
23. 09. 2020

V Česku konečně vzniknou první vodíkové plnicí stanice. K dispozici budou v Praze, Litvínově i Brně

Rozvoj aut s vodíkovým pohonem v Česku dosud znemožňoval fakt, že nebylo kde tankovat. Už brzy se to však změní. V Česku vzniknou první tři veřejné plnicí stojany s vodíkem pro dopravu. Na stávajících čerpacích stanicích značky Benzina z petrochemického holdingu Unipetrol je v Praze na Barrandově, v Litvínově a v Brně postaví společnost Bonett. V Praze a Litvínově začne stavba letos, hotovo má být příští rok. Následovat bude instalace na čerpací stanici v Kaštanové ulici v Brně. ČTK to oznámil mluvčí Unipetrolu Pavel Kaidl. Smlouvu o výstavbě podepsali šéf Unipetrolu Tomasz Wiatrak a člen představenstva Bonettu Václav Holovčák. Více zde
22. 09. 2020

Šest zemí bude na východě Středomoří spolupracovat na vývozu plynu z oblasti

Šestice zemí východního Středomoří – Řecko, Itálie, Egypt, Izrael, Kypr a Jordánsko – založila organizaci, která bude spolupracovat v otázkách vývozu zemního plynu z této oblasti. Fórum pro zemní plyn ve východním Středomoří (EMGF) chce vedle prosazování exportu z tohoto regionu také posílit vazby Izraele s arabskými sousedy, uvedla agentura Reuters. Organizace bude sídlit v Káhiře a chce se soustředit na posilování regionální spolupráce. Členem fóra je též palestinská samospráva, uvedlo v prohlášení izraelské ministerstvo energetiky. Francie o členství požádala, zatímco Spojené státy a Evropská unie dohodu podepsaly jako pozorovatelé.
21. 09. 2020

Příspěvek státu podporovaným zdrojům energie má být i příští rok 27 mld. Kč

Příspěvek se týká podpory elektřiny z obnovitelných zdrojů, druhotných zdrojů, vysokoúčinné kombinované výroby elektřiny a tepla a provozní podpory tepla. Podporu těmto zdrojům od roku 2013 vyplácí OTE na základě cenového rozhodnutí ERÚ. Loni celková výše poskytnutého příspěvku POZE v Česku podle dat OTE meziročně klesla o 1,5 procenta na 45,4 miliardy korun. Většina tradičně mířila k obnovitelným zdrojům energie, kterým bylo vyplaceno 42,5 miliardy korun. Bioplynové stanice obdržely např. 6,8 miliardy korun, zdroje kombinované výroby elektřiny a tepla (KVET) 2,6 miliardy korun. Na kolik peněz přesně budou mít jednotlivé zdroje v daný rok nárok, není stanoveno dopředu, záleží vždy na objemu výroby.
21. 09. 2020

Airbus chce do roku 2035 sestrojit letadlo na vodíkový pohon

Výrobce letecké techniky Airbus chce do roku 2035 jako první na světě sestrojit osobní letadlo na vodíkový pohon. Zvažují se tři koncepty – buď proudové letadlo pro cestující až s 200 sedadly a s doletem přibližně 3 500 kilometrů, nebo menší vrtulové letadlo s přibližně 100 sedadly, či futuristicky vyhlížející stroj s přibližně 200 sedadly. Potřeba k tomu budou investice v desítkách miliard eur. „Francie – země inovací!“ okomentoval na twitteru oznámení Airbusu francouzský prezident Emmanuel Macron. Ministr financí Bruno Le Maire už začátkem měsíce oznámil, že země hodlá do vodíkových technologií v dlouhodobém horizontu investovat sedm miliard eur.

Legislativa

EU

Hodnocení národních klimaticko-energetických plánů. Více zde
Nový mechanismus financování určený k podpoře obnovitelné energie. Více zde
Komise přijala revidované pokyny EU pro systém obchodování s emisemi. Více zde

ČR

MPO
Reakce vicepremiéra Havlíčka na návrh šéfky EK von der Leyenové zvýšit klimatické cíle. Více zde
Obnovitelné zdroje energie v roce 2019. Více zde
Dne 16. 9. 2020 proběhlo jednání Think Tanku NAP SG. Více zde
MŽP
Evropský týden mobility 2020. Více zde

Technická normalizace

Připomínkové řízení ke konečnému návrhu TPG 920 23

Dne 11. 9. 2020 bylo zahájeno připomínkové řízení ke konečnému návrhu revize TPG 920 23 „Ochrana kovových objektů a zařízení proti atmosférické korozi“. Tato technická pravidla platí pro navrhování, provádění a kontrolu protikorozní ochrany nadzemních částí plynárenských zařízení, tzn. těch zařízení, která jsou exponována v atmosféře a jsou orientována na volbu a postupy provádění přípravy povrchu před provedením povrchových úprav s následnou aplikací vhodných nátěrových systémů z hlediska optimální protikorozní ochrany. V plynárenství se jedná zejména o povrchové úpravy prováděné na nadzemních potrubních rozvodech, potrubních mostech a podpěrných konstrukcích, tvarových kusech, armaturách a dalších technologických zařízeních.

VZDĚLÁVÁNÍ

KALENDÁŘ AKCÍ ČPS 2. pol. 2020:

VŠECHNA ŠKOLENÍ NABÍZÍME ZÁROVEŇ FORMOU ON-LINE I V UČEBNĚ
07. 10. 2020

e-SYMPOZIUM BEZPEČNOST, SPOLEHLIVOST A PROVOZOVÁNÍ PLYNÁRENSKÉ SOUSTAVY – Blok: Bezpečnost a spolehlivost provozování plynárenských zařízení

POZVÁNKA PŘIHLÁŠKA PŘIDAT DO MÉHO KALENDÁŘE
13.–14. 10. 2020

Školení plynárenských odborníků, novinky a technologie v oboru

POZVÁNKA PŘIHLÁŠKA PŘIDAT DO MÉHO KALENDÁŘE
21. 10. 2020

e-SYMPOZIUM BEZPEČNOST, SPOLEHLIVOST A PROVOZOVÁNÍ PLYNÁRENSKÉ SOUSTAVY – Blok: Trendy a inovace v distribuční soustavě

POZVÁNKA PŘIHLÁŠKA PŘIDAT DO MÉHO KALENDÁŘE
22. 10. 2020

Plynovody a přípojky z polyetylenu – TPG 702 01 vč. Z1 (výroba, skladování, montáž) TPG 921 02

POZVÁNKA PŘIHLÁŠKA PŘIDAT DO MÉHO KALENDÁŘE

KONTAKT

Český plynárenský svaz

U Plynárny 223/42, 140 00 Praha 4 – Michle,
tel.: 222 518 811, e-mail: cpsvaz@cgoa.cz, web: www.cgoa.cz
ID datové schránky: aef3es5

INZERCE

Line Control s.r.o.
Asociace stavitelů plynovodů a produktovodů z.s.
Asociace stavitelů plynovodů a produktovodů z.s.
Radeton, s. r. o.
Titan Metalplast s.r.o.
Pražské sdružení pro zemní plyn