Pokud se Vám newsletter nezobrazuje správně, klikněte sem.  

NEWSLETTER

17/2020
období 22.–28. května 2020

Úvodník

Vážené čtenářky, vážení čtenáři,

aktuality tohoto Newsletteru mají jednoho společného jmenovatele, a tím je cena. Bez dotací nelze oživit ekonomiku po pandemii koronaviru a vydat se „zelenou cestou”. Česká republika a dalších sedm zemí EU usiluje o to, aby byl zemní plyn považován za ekologicky čistý zdroj energie a měl nárok na unijní financování. O budoucím vývoji cen zemního plynu a elektřiny pro koncové odběratele lze zatím jenom spekulovat. Jisté naštěstí je, jaké vzdělávací akce pro Vás bude ČPS připravovat na 2. pololetí, více v Kalendáři školení a konferencí. Legislativa odkáže na výsledky statistického zjišťování o prodejích plynových kotlů v letech 2017–2019, které zveřejnilo MPO, a upozorní na veřejnou konzultaci Evropské komise k připravované vodíkové strategii. Technická normalizace informuje o schválených pravidlech praxe, která by měla vstoupit v platnost k 1. 7. 2020. Jako první vlaštovku na poli vodíku lze označit nová TPG 304 03 „Plnicí stanice stlačeného vodíku pro mobilní zařízení”. Ať Vás čtení baví!

POZOR: V souvislosti se změnou e-mailových adres @innogy.com žádáme Vás, kterých se to týká, abyste v případě, že máte zájem i nadále odebírat náš Newsletter, provedli přihlášení Vaší aktuální e-mailové adresy přes oranžové pole ZASÍLÁNÍ ZPRÁV ve spodní části Newsletteru. Děkujeme!

Aktuality

28. 05. 2020

Jaké vzdělávací akce pro Vás připravujeme na druhé pololetí?

I v nadcházejícím období bude ČPS pořádat celou řadu zajímavých odborných vzdělávacích akcí. Jakou si vyberete, tedy záleží pouze na Vás. Určitě si nenechte ujít Podzimní plynárenskou konferenci, která se letos uskuteční ve dnech 9.–10. listopadu v Praze. Kompletní přehled vzdělávacích akcí ČPS najdete zde.
25. 05. 2020

Osm zemí EU včetně ČR žádá EK o podporu plynových projektů

Osm zemí Evropské unie včetně Česka usiluje o to, aby byl zemní plyn považován za ekologicky čistý zdroj energie a měl nárok na unijní financování. Krátce před zveřejněním bilionového plánu obnovy ekonomik stižených koronavirovou krizí se skupina států převážně z východního křídla EU obrátila na Evropskou komisi, aby se z rozpočtu EU mohla platit i výstavba plynové infrastruktury. Komise hodlá podmínit čerpání peněz z chystaného fondu oživení tím, že budou investovány v souladu s jejími prioritami. Mezi ty hlavní patří přechod ke klimaticky šetrnému hospodářství. Více zde
27. 05. 2020

Sledujte nové trendy v energetice!

Druhý ročník školení „Nové trendy – strategie, technologie a legislativa” Vám opět představí aktuální témata. Dozvíte se bližší informace o nové evropské politické vizi Zelená dohoda pro Evropu, jenž nejen evropskou energetiku směřuje ke klimaticky neutrální budoucnosti. Jednou z možných cest je i bližší propojování sektorů elektroenergetiky a plynárenství, rozvoj technologie power-to-gas a širší využití vodíku. Toto vše, v kontextu představení nových technologií v dlouhodobých výhledech energetiky, Vám nabídne pět zajímavých přednášek. Neváhejte se přihlásit zde.
27. 05. 2020

Oživení evropské ekonomiky po pandemii koronaviru bude zelené

Evropská komise představila podrobnosti masivního programu na podporu oživení ekonomiky po pandemii koronaviru. Podpora obnovitelných zdrojů, renovace budov nebo čisté mobility patří mezi základní pilíře fondu obnovy, který bude disponovat 750 miliardami EUR. Státy se k prostředkům dostanou, pokud nabídnou projekty, které budou v souladu s prioritami EU a doporučeními pro jednotlivé členské státy. S návrhem Evropské komise musí souhlasit 27 členských států a Evropský parlament. Pro českou vládu však jde o jednoznačný vzkaz, že musí přestat otálet a otevřít naši ekonomiku investicím do obnovitelných zdrojů, shodují se Svaz moderní energetiky, Aliance pro energetickou soběstačnost a Solární asociace.
27. 05. 2020

Vývoz LNG z USA se kvůli koronavirové pandemii propadl o více než třetinu

Současná koronavirová krize má zásadní dopady na energetické trhy, kdy se ceny zemního plynu na mnoha světových trzích propadají na historická minima. S propadem cen způsobeným přebytekem nabídky se tak američtí vývozci zkapalněného plynu nyní potýkají s rušením mnoha sjednaných dodávek. Letošní rok není těžařům a vývozcům zemního plynu příliš nakloněn. Souběh teplé zimy napříč severní polokoulí, která zanechala po zimní sezóně zásobníky plynu na nezvykle vysoké úrovni, se současným poklesem poptávky z důvodů opatření přijatých pro omezení šíření onemocnění COVID-19 vedl k propadu cen na extrémně nízké hodnoty. Více zde
27. 05. 2020

Boj o milion odběratelů zemního plynu vrcholí

Jedna z největších transakcí v české energetice spěje do finále. Zájemci o obchodní část významného dodavatele energií innogy musí předložit své nabídky. Vítěz, který má být znám v následujících týdnech, si odhadem za deset až dvacet miliard korun „koupí“ 1,6 milionu odběratelů elektřiny a plynu. Němečtí majitelé přitom nemusejí mít obavy z nedostatečného zájmu, o innogy se uchází hned několik domácích i zahraničních subjektů. Ve hře je maďarsko-české konsorcium s podporou společnosti ČEZ, kterou ze 70 procent ovládá stát. Dále německá EnBW, která už v Česku vlastní podíl ve třetím největším dodavateli elektřiny PRE, a hned čtveřice českých miliardářů. Obrovský zájem není až tak překvapivý. V energetice je aktuálně jen málo velkých investičních příležitostí. Navíc nákup firmy s více než milionem zákazníků nepředstavuje velké riziko.
25. 05. 2020

Ceny plynu klesají, do plateb u koncových odběratelů se trend hned nepromítne

Evropské tržní ceny plynu v posledních měsících setrvale klesají. Do plateb pro koncové zákazníky se trend hned nepromítne, a to hlavně proto, že distributoři nakupují plyn na dlouhá období a nevyužívají tak krátkodobých výkyvů na spotovém trhu s okamžitým dodáním komodity. Ve svých vyjádřeních pro ČTK se na tom shodli vybraní experti. Více zde
28. 05. 2020

Kdy se firmě skutečně vyplatí CNG?

Relativně velké množství firem v Česku začíná do své logistiky zapojovat automobily s pohonem na stlačený zemní plyn (CNG), postupně vzrůstá i počet plnicích stanic. Rozdíl v ceně oproti autům s klasickým spalovacím motorem není tak velký. Výhodnost nákupu se ovšem projeví až po několika letech, je tedy dobré před investicí do CNG zvážit, kolik kilometrů firemní vozy najezdí a jak dlouho budou sloužit. Více zde

Legislativa

EU

Veřejná konzultace Evropské komise k připravované vodíkové strategii EU. Více zde

ČR

MPO
Bezplatné energetické poradny EKIS se opět otevírají veřejnosti. Více zde
Plynové kotle – Výsledky statistického zjišťování v letech 2017–2019. Více zde
ERÚ
Energetický regulační věstník 3/2020. Více zde

Technická normalizace

Nově schválená technická pravidla

Dne 19. 5. 2020 byla Technickou schvalovací komisí ČPS (TKK) schválena tato technická pravidla:
  • TPG 304 03 „Plnicí stanice stlačeného vodíku pro mobilní zařízení“ (nová);
  • Změna 1 TPG 704 01 „Odběrná plynová zařízení a spotřebiče na plynná paliva v budovách“;
  • TPG 921 02 „Vizuální hodnocení svarových spojů na plynárenských zařízeních z polyetylenu“ (revize).
Vydání těchto pravidel se předpokládá s platností od 1. 7. 2020. Více zde

VZDĚLÁVÁNÍ

KALENDÁŘ AKCÍ ČPS 1. pol. 2020:

ŠKOLÍME V UČEBNĚ I ON-LINE

ČPS již nabízí školení v učebně i on-line zároveň. Školení v učebně probíhají při dodržení stanovených hygienických pravidel.
10. 06. 2020

Nové trendy – strategie, technologie a legislativa – Brno v učebně

POZVÁNKA PŘIHLÁŠKA PŘIDAT DO MÉHO KALENDÁŘE
18. 06. 2020

Biometan v plynárenských sítích v učebně i on-line

POZVÁNKA PŘIHLÁŠKA PŘIDAT DO MÉHO KALENDÁŘE

KONTAKT

Český plynárenský svaz

U Plynárny 223/42, 140 00 Praha 4 – Michle,
tel.: 222 518 811, e-mail: cpsvaz@cgoa.cz, web: www.cgoa.cz
ID datové schránky: aef3es5

INZERCE

Line Control s.r.o.
Asociace stavitelů plynovodů a produktovodů z.s.
Asociace stavitelů plynovodů a produktovodů z.s.
Radeton, s. r. o.
Titan Metalplast s.r.o.
Pražské sdružení pro zemní plyn
https://www.high-endrolex.com/10