Pokud se Vám newsletter nezobrazuje správně, klikněte sem.  

NEWSLETTER

15/2023
období 12. – 25. května 2023

Aktuality

25. 05. 2023

Plyn má budoucnost!

29. ročník Podzimní plynárenské konference zahájí panelová diskuze na téma „Jak plynárenství ustálo energetickou krizi“. Mezi panelisty prvního bloku pozvání přijali ti nejpovolanější – členové předsednictva Rady Českého plynárenského svazu: Martin Slabý, Pražská plynárenská Distribuce; Radek Benčík (TBC), NET4GAS; Thomas Merker, GasNet; Lukáš Pokrupa, MND; Marian Rusko, EG.D; Tomáš Varcop, innogy Česká republika a Lubor Veleba, RWE Gas Storage CZ. V rámci dialogu o transformaci plynárenství mimo jiné shrnou opatření, díky nimž se podařilo energetickou krizi ustát. Odpolední program prvního dne pak věnujeme roli plynů v národním energetickém mixu. Zástupci ministerstev, Hospodářské komory ČR a Svazu průmyslu a dopravy ČR přiblíží budoucí roli plynu a jeho nezastupitelné místo.

Generálním partnerem konference se stala společnost innogy Česká republika a.s., partnery konference EG.D, a.s. a Pražská plynárenská Distribuce, a.s., člen koncernu Pražská plynárenská, a.s.

Těšíme se na Vás v Táboře! Více zde

20. 05. 2023

Německo bude muset většinu zeleného vodíku dovážet

Německý ministr hospodářství a vicepremiér Robert Habeck připustil, že Německo bude schopné v budoucnu pokrýt zhruba pouze 30 % očekávané poptávky po takzvaném zeleném vodíku a zbylých 70 % bude muset dovážet ze zahraničí. Informaci přinesl zahraniční server Reuters.

Habeck svým prohlášením z minulého týdne potvrdil očekávání, že Německo nebude i přes plánovaný prudký rozvoj obnovitelných zdrojů energie schopné v budoucnu pokrýt velkou část své poptávky po zeleném vodíku. Ten se má přitom stát jedním ze stavebních kamenů dekarbonizace německého hospodářství, a to na jedné straně jako médium pro akumulaci přebytků výroby elektřiny z obnovitelných zdrojů a na straně druhé jako prostředek pro dekarbonizaci odvětví, u kterých není možné snadno přejít na využívání obnovitelných zdrojů.

Ještě začátkem března vyplývala z tehdejšího vládního návrhu aktualizované vodíkové strategie potřeba dovozu zeleného vodíku v rozmezí 50 až 70 % očekávané budoucí spotřeby. Aktuálně se ministerstvo hospodářství kloní spíše k vyšší hodnotě, což umocňuje potřebu nalézt spolehlivé partnery pro dovoz této suroviny.

Podle Habecka je zároveň důležité, aby země našla velké množství spolehlivých partnerů a vyhla se tak závislosti na jednotlivých státech, což se ukázalo jako velmi nevýhodné v případě závislosti na dodávkách zemního plynu z Ruska. Pomoci s dosažením tohoto cíle má zejména strategie dovozu zeleného vodíku, kterou by měla německá vláda vypracovat ještě v letošním roce.

22. 05. 2023

Školení k připravované revizi TPG 905 01 již brzy!

Objevte plánované změny v revidovaných TPG 905 01. Revize byla vyvolána potřebou sladění technických pravidel s platným zákonem č. 250/2021 Sb. a prováděcím nařízením vlády č. 191/2022 Sb., které se týkají vyhrazených plynových zařízení a požadavků na jejich bezpečnost. Seznamte se s nejnovějšími bezpečnostními opatřeními při práci na plynových zařízeních a zlepšete své odborné znalosti. Program školení, které proběhne již 13. června 2023, naleznete zde. Registrujte se ještě dnes!

19. 05. 2023

Cena plynu pro evropský trh poprvé od června 2021 klesla pod 30 eur za MWh

Od začátku letošního roku cena plynu pro evropský trh klesla o více než 60 procent, ve srovnání s dřívějšími lety však stále zůstává na vysoké úrovni. V roce 2020 se pohybovala kolem 15 eur za MWh, upozornila AFP.

„Kombinace mírné zimy, rekordního dovozu LNG z USA a omezené poptávky ze strany domácností a podniků stlačila evropské ceny plynu dolů,“ řekl AFP analytik Biraj Borkhataria ze společnosti RBC Capital Markets.

Cena klíčového termínového kontraktu na plyn s dodáním v červnu ve virtuálním obchodním uzlu Title Transfer Facility (TTF) v Nizozemsku dnes sestoupila až na 29,69 eura za MWh.

17. 05. 2023

Energetický regulační úřad chystá navýšení poplatků za přepravu plynu přes české území

Energetický regulační úřad chystá od 1. ledna 2024 skokové navýšení poplatků za přepravu plynu přes české území. Informoval o tom Ekonomický deník. Podle něj tak ERÚ pomůže přepravci plynu NET4GAS, který tratí, že přes Česko protéká po odstavení plynovodu Nord Stream méně zemního plynu. Dopad do cen pro české zákazníky by měl být zanedbatelný, ERÚ jej odhaduje na 1,50 koruny za megawatthodinu, tedy řádově na jedno promile z koncové ceny.

Návrh cenového rozhodnutí podle mluvčího ERÚ Michala Keborta reaguje na výjimečné okolnosti na trhu s plynem, kdy v důsledky války na Ukrajině došlo v tocích plynu v Evropě k významným změnám. „Navržené ceny byly nastaveny na základě srovnání úrovně tarifů v jiných zemích tak, aby si Česká republika udržela při přepravě plynu konkurenceschopnost,“ uvedl mluvčí.

Legislativa a strategie

EU

Kvartální report potvrzuje stabilizaci trhů s plynem a elektřinou na konci roku 2022. Více zde

ČR

Ministerstvo průmyslu a obchodu vyhlásilo veřejnou konzultaci k aktualizaci Vnitrostátního plánu ČR v oblasti energetiky a klimatu. Více zde

Technická normalizace

Věstník ÚNMZ

Byl zveřejněn výběr dokumentů z věstníku ÚNMZ č. 5/2023, které souvisí (nebo mohou souviset) s odvětvím plynárenství, viz zde.

Více informací podá Tomáš Havránek, tomas.havranek@cgoa.cz.

VZDĚLÁVÁNÍ

KALENDÁŘ AKCÍ ČPS, DOPORUČUJEME:

13. 06. 2023

NOVÝ TERMÍN
Základní požadavky na bezpečnost provozu plynárenských zařízení, příprava revize TPG 905 01

POZVÁNKA PŘIHLÁŠKA PŘIDAT DO MÉHO KALENDÁŘE
19. – 21. 06. 2023

Letní plynárenská škola pro studenty VŠ

PODROBNOSTI
20. 09. 2023

Kurz Od těžby ke spotřebě

POZVÁNKA PŘIHLÁŠKA PŘIDAT DO MÉHO KALENDÁŘE
21. 09. 2023

Změny v legislativě a strategii za poslední půlrok

PŘIPRAVUJEME

KONTAKT

Český plynárenský svaz

U Plynárny 223/42, 140 00 Praha 4 – Michle,
tel.: 222 518 811, e-mail: cpsvaz@cgoa.cz, web: www.cgoa.cz
ID datové schránky: aef3es5

INZERCE

Asociace stavitelů plynovodů a produktovodů z.s.
Asociace stavitelů plynovodů a produktovodů z.s.
AVK Vodka
Radeton, s. r. o.
Titan Metalplast s.r.o.
https://www.high-endrolex.com/10