Pokud se Vám newsletter nezobrazuje správně, klikněte sem.  

NEWSLETTER

11/2023
období 24. – 30. března 2023

Aktuality

28. 03. 2023

Časopis PLYN o aktuálním dění v plynárenství

Nový PLYN 1/2023 Zdroje plynu (pro ČR), obchod a uskladňování nabízí rozhovor s Luborem Velebou, jednatelem RWE Gas Storage CZ, i odpovědi Mirka Topolánka na aktuální otázky. Ve vydání jsou zařazeny tři odborné články věnující se opatřením ERÚ pro řešení energetické krize v plynárenství, roli evropských LNG terminálů a složení plynu distribuovaného v ČR. Stěžejní část informativních článků řeší budoucnost vodíku v plynárenství, a to i z pohledu podzemních zásobníků. Pozornost se zaměřuje také na zdroje plynu pro ČR po roce 2022, potenciál biometanu nebo plynovou mobilitu.

Začtěte se, ať víte víc! Více zde

Děkujeme všem autorům za sdílení poznatků!

30. 03. 2023

CNG a LNG dál zůstávají pilířem čisté mobility v Česku

  • Zemní plyn v dopravě je stále zelenější, podíl biometanu dosáhl 36 %
  • LNG pro nákladní dopravu výrazně roste
  • V Česku se staví první vodíkové stanice
I přes dramatický nárůst nákupních cen zemního plynu v důsledku zastavení dodávek komodity z Ruska Češi na plynová auta vloni nezanevřeli. Celková spotřeba zemního plynu v tuzemské dopravě zůstala na úrovni předchozího roku v objemu 96 milionů m3. Více než třetinu prodejů tvořilo bioCNG, podíl obnovitelného biometanu tak dál roste. S výrazným nárůstem počtu plynových kamionů se meziročně zvýšila spotřeba LNG o téměř 40 %.

„Energetická krize plynovou mobilitu vloni výrazně zasáhla. Provozovatelé plniček se museli vyrovnat se skokovým nárůstem cen komodity a obrovskou volatilitou nákupních cen. Firmy, veřejní dopravci i jednotliví řidiči však u plynových aut a autobusů přesto zůstali. Udržení prodejů na předkrizové úrovni považuji v dané situaci za obrovský úspěch. Statistiky za loňský rok jen potvrzují, že plynová mobilita už má v Česku pevné místo a plní nezastupitelnou roli při snižování emisí ze silniční dopravy,“ uvedl Martin Slabý, předseda Rady Českého plynárenského svazu. Tisková zpráva

27. 03. 2023

Konference SymGas představí nejen budoucnost plynárenské soustavy

Zajímají Vás provozní události na odběrných plynových zařízeních nebo budoucnost plynárenské soustavy? Na konferenci SymGas se dozvíte mnoho novinek. Budou se diskutovat:

  • nástroje k zajištění bezpečnosti práce při výstavbě plynovodů – kontroly, motivace a sankce,
  • připojování bioplynových stanic k distribuční soustavě – praktické příklady z České republiky,
  • datový standard jako základní kámen procesu BIM – jak neztrácet informace a efektivně spolupracovat napříč stavebními profesemi při výstavbě plynárenských zařízení,
  • součinnost mezi jednotkami požární ochrany a provozovatelem plynárenského zařízení,
  • mimořádné provozní události na plynárenských zařízeních – odstraňování a organizace pohotovostní služby aj.
Partnery konference se staly společnosti GasNet, s.r.o., Pražská plynárenská Distribuce, a.s. a Line Control, s.r.o.

Program konference a registrace jsou k Vám dispozici zde.

27. 03. 2023

Česká GNCH uzavřela s Nory přímý dlouhodobý kontrakt na dodávky norského plynu

Česká společnost Great North Canadian Holdings SE (GNCH) uzavřela dlouhodobý kontrakt s norskou polostátní společností Equinor na dodávky zemního plynu z norského kontinentálního šelfu. Dodávky mají začít od května a budou primárně určeny pro velkoodběratele a obchodníky s plynem.

Smlouva má podle firmy zajistit stabilní víceleté přímé dodávky norského zemního plynu do Česka. „Jsme rádi, že se nám podařilo dotáhnout náročná několikaměsíční jednání do úspěšného konce. Dlouhodobý kontrakt je v době, kdy Evropa stále hledá cesty, jak trvale snížit závislost na Rusku, důležitou strategickou pojistkou,” řekl člen představenstva a mluvčí GNCH Mikuláš Klang.

GNCH se chce primárně soustředit na velkoodběratele z řady průmyslových oborů nebo teplárenství a na obchodníky s plynem. Nebude tak dodávat plyn domácnostem.

28. 03. 2023

Země EU podpořily dobrovolné omezení spotřeby plynu do března 2024

Země Evropské unie o rok prodlouží dobrovolné patnáctiprocentní omezení spotřeby plynu, aby si zajistily jeho dostatečné zásoby na příští topnou sezonu. Shodli se na tom ministři energetiky členských států, kteří podpořili návrh Evropské komise (EK) na prodloužení loni zavedených úspor do března příštího roku.

29. 03. 2023

Evropa loni vystřídala Asii na pozici největšího odběratele LNG z USA

Vývoz zkapalněného zemního plynu (LNG) z USA loni vzrostl o necelou desetinu na průměrných 10,6 miliard stop krychlových denně, což odpovídá přibližně 110 miliardám kubíků ročně. Nárůst vývozu plynu podle tamní vládní agentury U.S. Energy Information Administration (EIA) táhla jak silná poptávka ze strany Evropy, tak další nárůst exportní kapacity i navzdory dlouhotrvající odstávce terminálu Freeport, který byl po více než polovinu loňského roku mimo provoz kvůli požáru.

Nejvíce LNG loni zamířilo z USA do Evropy, kam loni putoval vůbec rekordní objem dodávek LNG od řady různých dodavatelů. Podle dat EIA do Evropy loni putovalo ve zkapalněné podobě v průměru 14,9 miliard strop krychlových plynu denně, což je oproti roku 2021 nárůst o 65 %. Téměř polovina z tohoto objemu pocházela z USA, další zhruba čtvrtina dovozu LNG do Evropy pocházela z Kataru a Ruska, poslední přibližně čtvrtina poté z dalších 14 zemí vyvážejících LNG.

27. 03. 2023

Publikace IGU „Global Voice of Gas“

Máte-li chuť nahlédnout do nejnovějšího vydání časopisu Global Voice of Gas, publikace Mezinárodní plynárenské unie vytvořené ve spolupráci s Natural Gas World (NGW), nic Vám v tuto chvíli nebrání. Global Voice of Gas je čtvrtletní digitální časopis, který přináší aktuální poznatky a analýzy z globální plynárenské komunity.

Prostřednictvím této přístupné platformy poskytuje IGU světu produktivní dialog s cílem posílit roli plynu v dlouhodobě udržitelné energetické budoucnosti. Více zde

Legislativa a strategie

EU

Zpráva Komise zdůrazňuje pozitivní dopad nařízení o skladování plynu. Více zde

ČR

Další úspory plynu, nový plynárenský balíček a revize trhu s elektřinou. Hlavní témata Rady pro energetiku. Více zde
Ani v únoru do Česka netekl plyn z Ruska. Přesto jsou zásoby na konci zimy na rekordní úrovni. Více zde

Technická normalizace

Jednání k BIM

V rámci jednání OTO týmu BIM byly doplněny tabulky pro liniovou část plynovodu. Dále byly tabulky rozšířeny o sloupec domovních plynovodů. V rámci ČAS probíhá jednání o architektuře datového standardu. Během podzimu se předpokládá zprovoznění prohlížečky dat.

Bližší informace podá Libor Šustek, libor.sustek@cgoa.cz.

Návrh změny ČSN 65 6517

Dne 31. 3. 2023 byl rozeslán první návrh změny ČSN 65 6517 Motorová paliva – Stlačený zemní plyn – Technické požadavky a metody zkoušení k připomínkování. Pokud jste návrh neobdrželi a chcete být součástí připomínkového řízení, napište na E: tomas.havranek@cgoa.cz.

VZDĚLÁVÁNÍ

KALENDÁŘ AKCÍ ČPS, DOPORUČUJEME:

18.‐19. 04. 2023

Konference SymGas

POZVÁNKA PŘIHLÁŠKA PŘIDAT DO MÉHO KALENDÁŘE
19.‐21. 06. 2023

Letní plynárenská škola pro studenty vysokých škol

PŘIPRAVUJEME
20. 09. 2023

Kurz Od těžby ke spotřebě                        
      

PŘIPRAVUJEME
21. 09. 2023

Změny v legislativě za poslední půlrok                        

PŘIPRAVUJEME

KONTAKT

Český plynárenský svaz

U Plynárny 223/42, 140 00 Praha 4 – Michle,
tel.: 222 518 811, e-mail: cpsvaz@cgoa.cz, web: www.cgoa.cz
ID datové schránky: aef3es5

INZERCE

Asociace stavitelů plynovodů a produktovodů z.s.
Asociace stavitelů plynovodů a produktovodů z.s.
AVK Vodka
Radeton, s. r. o.
Titan Metalplast s.r.o.
https://www.high-endrolex.com/10