Pokud se Vám newsletter nezobrazuje správně, klikněte sem.  

NEWSLETTER

3/2023
období 13. – 19. ledna 2023

Aktuality

17. 01. 2023

Vzdělávací kurz OTKS aneb Od těžby ke spotřebě

Ať jste technik či nikoli, máte opět příležitost poznat základy plynárenství, na nichž můžete stavět. Provedli jsme kompletní revizi obsahu a seznámíme Vás s legislativním a normativním rámcem plynárenství, se složením a vlastnostmi plynů (a to nejen zemního, či biometanu a vodíku), s jeho dopravou, přepravou, distribucí, měřením, bezpečností a ochranou zdraví, dále se dozvíte více o emisích metanu, užití plynů, jejich uskladňování a obchodu. Čeká na vás mnoho zajímavých informací od předních expertů na jednotlivé oblasti. Nahlédněte do programu a registrujte se!

16. 01. 2023

Plyn pro evropský trh poprvé po více než roce zlevnil pod 60 eur za MWh

Cena klíčového termínového kontraktu na plyn s dodáním v únoru v TTF sestoupila až pod 58 eur za MWh. Zůstává ale výrazně vyšší než před dvěma lety, kdy se pohybovala pod 20 eury za MWh. Ceny v TTF jsou pro evropský trh určující.

„Zdá se, že pokles na evropském trhu s plynem zatím nemá konce,“ uvedli v dnešní zprávě analytici ze společnost Energi Danmark, která se zabývá obchodováním s energiemi. „Panickou situaci z loňského roku vystřídala důvěra, že Evropa tuto zimu překoná bez jakéhokoliv problému se zásobováním, protože poptávka je kvůli mírnému počasí nízká a zásobníky jsou plnější, než je pro toto období obvyklé,“ dodali.

„Dalším faktorem jsou plné zásobníky na zkapalněný zemní plyn (LNG) v Číně, která tak odklání dodávky zkapalněného plynu do jiných zemí včetně Evropy,“ sdělil ČTK analytik společnosti XTB Jiří Tyleček. „Nelze opomenout ani aktuálně vysoký příspěvek obnovitelných zdrojů k výrobě elektřiny. Energie z větru dosáhla v Německu a Velké Británii v minulém týdnu rekordních hodnot,“ dodal.

Loni v srpnu se velkoobchodní cena plynu pro evropský trh kvůli omezování dodávek z Ruska dostala až do blízkosti 350 eur (zhruba 8 400 Kč) za megawatthodinu (MWh). Od té doby však výrazně klesla. Evropským zemím se před letošní zimou podařilo naplnit zásobníky plynu, zejména díky dodávkám LNG ze Spojených států. Mírná zima navíc snižuje poptávku po vytápění. Zásobníky plynu v Evropské unii byly podle údajů organizace Gas Infrastructure Europe (GIE) v sobotu plné téměř z 82 procent. V Německu, které je největším spotřebitelem plynu v Evropě, činila naplněnost zásobníků přes 90 procent a v České republice více než 86 procent.

Ceny plynu na burze se nyní nacházejí pod úrovní administrativně stanoveného stropu, který v České republice činí 2 500 Kč za MWh. Podle analytiků oslovených ČTK se nicméně současný pokles velkoobchodních cen zemního plynu zatím na cenách pro české domácnosti neprojeví, protože obchodníci pro ně museli nakoupit zásoby energií na trhu s předstihem za tehdejší vyšší ceny.

13. 01. 2023

Vývoz plynu z Norska skrz plynovody posílil v prosinci na téměř roční maximum

Dodávky zemního plynu z Norska byly silné i ke konci loňského roku, kdy se vyšplhaly na nejvyšší hodnotu od ledna. Dodávky plynu z Norska začaly sílit již během posledního kvartálu roku 2021 s postupným omezováním objemu plynu tekoucího do Evropy z Ruska. Těžba plynu by v Norsku měla zůstat silná i v následujících letech. Spolu se zotavením těžby loni rostl i norský vývoz plynovody vedoucími do severozápadní Evropy a Spojeného království.

Ten se podle dat S&P Global Commodity Insights v prosinci vyšplhal na takřka 10 miliard metrů krychlových (bcm), což je o 8 % více ve srovnání s listopadem. Ve srovnání s prosincem 2021, kdy export dosáhl s 10,35 bcm několikaletého maxima, byl export o zhruba 4 % nižší. Za celý rok 2022 poté export dosáhl 113 bcm, což je dle S&P Global o 4,5 bcm více oproti roku 2021.

Celkově dle dat norské vlády činila těžba plynu v zemi loni 122 bcm, kromě plynovodů Norsko dále vyváží plyn ve zkapalněné podobě (LNG) z terminálu Hammerfest, zbytek těžby poté směřoval na domácí trh, avšak domácí spotřeba plynu je v Norsku relativně nízká, okolo 4 až 5 bcm ročně. V letošním roce by těžba měla zůstat na podobné úrovni jako loni, v dalších letech by přitom měla mírně růst, a dosáhnout tak nového rekordu 122,5 bcm v roce 2025.

19. 01. 2023

Oznámení: Osobní prodej ukončen, e-shop ČPS dočasně mimo provoz

Oznamujeme, že z provozních důvodů byl osobní prodej TPG, TDG, TIN a odborných publikací ČPS k 18. 1. 2023 v sídle ČPS ukončen. Prodej přes e-shop ČPS je od 19. 1. do 31. 1. 2023 dočasně mimo provoz. Od 1. 2. 2023 bude možné zakoupit TPG, TDG, TIN a odborné publikace ČPS pouze přes externí e-shop zde. Prodej abonencí pokračuje – pro objednání či správu abonencí prosím kontaktujte paní Hanu Jiráčkovou, E: hana.jirackova@cgoa.cz, M: 731 659 800.

18. 01. 2023

Zastropování cen elektřiny i plynu jak pro domácnosti, tak malé a střední podniky i pro poskytovatele veřejných služeb

Chcete znát podrobnosti? Podívejte se na www.energiezamene.cz nebo zavolejte na informační linku 1212. Na tomto webu poskytuje MPO servis ohledně pomoci s vysokými cenami energií. Veřejnost tak zde najde praktické rady i informace o bezplatném poradenství v oblasti energetických úspor od energetických konzultantů sdružených do sítě EKIS. Současně tento web nabízí také aktuální informace o naplněnosti podzemních zásobníků plynu. Více zde

Legislativa a strategie

EU

Čtvrtletní zpráva o evropských trzích s plynem. Více zde
Společné nákupy plynu: Maroš Šefčovič nastínil v rámci prvního jednání Ad hoc řídícího výboru Energetické platformy EU časový horizont pro agregaci poptávky a realizaci společného nákupu plynu. Více zde
ACER zveřejnil první denní zprávu odhadující cenu LNG v souladu s nařízením 2022/2576 Rady EU. Více zde

ČR

Ministerstvo průmyslu a obchodu zahájilo mezirezortní připomínkové řízení k Návrhu nařízení vlády, kterým se mění nařízení vlády č. 298/2022 Sb., o stanovení cen elektřiny a plynu v mimořádné tržní situaci, ve znění pozdějších předpisů. Více zde
Energetický regulační úřad zahájil veřejný konzultační proces k Návrhu změn Řádu provozovatele přepravní soustavy doručený společností NET4GAS, s.r.o. Více zde

Technická normalizace

Hledáme nového ředitele/ředitelku do technického odboru

Máte zkušenosti s plynárenstvím a hledáte novou výzvu? Zajímáte se o tvorbu technických předpisů a jste schopni zajistit hladký chod odboru? V současné době hledáme kompetentní posilu na pozici ředitel/ka technického odboru. Dekarbonizace, zelené plyny, zajímavé projekty, nové technologie – to vše budete řešit v rámci týmů. Konkrétní nabídku/požadavky najdete v inzerátu zde.

Životopis s motivačním dopisem prosím zasílejte na e-mail katerina.vondrakova@cgoa.cz. Uveďte také kontakty na poskytnutí referencí k Vaší osobě. Nástup možný k 1. 4. 2023 nebo po dohodě dříve.

VZDĚLÁVÁNÍ

KALENDÁŘ AKCÍ ČPS, DOPORUČUJEME:

07. 02. 2023

Regulační stanice

POZVÁNKA PŘIHLÁŠKA PŘIDAT DO MÉHO KALENDÁŘE
21. 02. 2023

Změny v evropské a národní legislativě za posledního půl roku

POZVÁNKA PŘIHLÁŠKA PŘIDAT DO MÉHO KALENDÁŘE
07. 03. 2023

Projektování a výstavba plynovodů místních sítí z polyetylenu

POZVÁNKA PŘIHLÁŠKA PŘIDAT DO MÉHO KALENDÁŘE
09. 03. 2022

Kurz Od těžby ke spotřebě

POZVÁNKA PŘIHLÁŠKA PŘIDAT DO MÉHO KALENDÁŘE

KONTAKT

Český plynárenský svaz

U Plynárny 223/42, 140 00 Praha 4 – Michle,
tel.: 222 518 811, e-mail: cpsvaz@cgoa.cz, web: www.cgoa.cz
ID datové schránky: aef3es5

INZERCE

Asociace stavitelů plynovodů a produktovodů z.s.
Asociace stavitelů plynovodů a produktovodů z.s.
AVK Vodka
Radeton, s. r. o.
Titan Metalplast s.r.o.