Pokud se Vám newsletter nezobrazuje správně, klikněte sem.  

NEWSLETTER

2/2023
období 6. – 12. ledna 2023

Aktuality

09. 01. 2023

Technické exkurze studentů je třeba podporovat

Jednou z hlavních priorit aktivit Českého plynárenského svazu je také podpora plynárenského vzdělávání. Společnost HUTIRA s.r.o. se stala v prosinci 2022 cílem exkurze žáků Střední školy polytechnické z Kyjova. Autobus přivezl studenty oborů instalatér, mechanik instalatérských a elektrotechnických zařízení a elektrikář do sídla společnosti v Brně Popůvkách. Den začal prezentací o typech zařízení z provenience společnosti, která slouží zejména k regulaci tlaku plynu. K nim patří regulační stanice posilovací či bloková regulační zařízení, ale i speciální zařízení z oblasti biometanu a vodíku. Následovala neméně zajímavá prezentace k teorii regulační techniky. Její praktická část pak umožnila zájemcům vyzkoušet si nabyté poznatky při nastavování hodnot regulátoru a bezpečnostního uzávěru i uvedením zařízení do provozu. Pak se účastníci odebrali na prohlídku výrobní linky regulátorů, viděli také výrobu regulačního zařízení a biometanové vtláčecí jednotky. Exkurze a přednášky umožnily žákům nejen propojit jejich dosavadní poznatky o plynárenství, ale hlavně vidět reálnou praxi výrobní společnosti, v níž mohou v budoucnu sami najít uplatnění. Exkurze se konala v rámci nultého ročníku zkráceného oboru Mechanik plynových zařízení, který bude od školního roku 2023/2024 na kyjovské škole otevřen.

11. 01. 2023

Do německé soustavy začal proudit plyn z nového LNG terminálu Lubmin

V Německu začal první plyn z historicky prvního LNG terminálu v zemi proudit do tamní soustavy v polovině prosince 2022 poté, co zahájil provoz plovoucí terminál ve Wilhelmshavenu. Zprovozněním prvního terminálu nicméně snaha země neskončila. Během následujících dnů, týdnů a měsíců má být zprovozněno ještě několik podobných zařízení. Jedním z nich je i plovoucí terminál u obce Lubmin.

„První malý objem plynu byl dodán do plynárenské soustavy včera v rámci schváleného testovacího provozu před oficiálním zahájením provozu 14. ledna,“ uvedla dle serveru společnost Deutsche ReGas, provozovatel nového terminálu.

V počáteční fázi by plovoucí terminál zakotvený u přístavu Lubmin měl nabídnout kapacitu na dovoz 5,2 miliard metrů krychlových (bcm) plynu ročně, přičemž zhruba 70 % kapacity terminálu bylo již prodáno v rámci dlouhodobých kontraktů na následujících 5 až 10 let. Zbytek kapacity poté bude moct provozovatel terminálu nabízet na krátkodobé bázi.

V druhé fázi by nicméně měla být kapacita terminálu zásadně rozšířena pomocí dalšího plovoucího terminálu, kdy obě zařízení budou propojena mimo areál přístavu. Po zprovoznění druhého plavidla, ke kterému bylo mělo dojít ke konci letošního roku, by tak roční dovozní kapacita měla vzrůst na 13,5 bcm.

10. 01. 2023

Evropa se vloni stala největším dovozcem LNG, oproti roku 2021 ho dovezla o 58 % více

Země EU v roce 2022 dovezly 101 milionů tun LNG, což je o 58 % více než v předchozím roce, ukazují údaje společnosti Refinitiv. EU se tak podílela na celosvětovém dovozu LNG 24 %. V předchozích letech EU v dovozu LNG zaostávala za Japonskem a Čínou, ale ruská invaze na Ukrajinu donutila blok hledat alternativní dodávky zemního plynu.

Loňský dovoz LNG do EU odpovídá objemu 137 miliard metrů krychlových zemního plynu, což se blíží přibližně 140 miliardám m3 plynu, které EU v roce 2021 obdržela z Ruska skrze plynovody. Analytici však varují, že Evropa bude muset v roce 2023 dovážet více LNG, jelikož dodávky ruského plynu jsou nižší než vloni.

09. 01. 2023

Spotřeba plynu byla v síti distribuční společnosti EG.D v roce 2022 nejnižší za devět let

Loňský rok se nesl ve znamení snižování spotřeby energií. Potvrzují to data distribuční společnosti EG.D, člena skupiny E.ON. Průměrná roční spotřeba zemního plynu byla vůbec nejnižší za posledních devět let. Trend šetření potvrzují i čísla za prosinec 2022, kdy energetici dodali domácnostem a firmám o 13 % méně plynu než ve stejném měsíci roku 2021.

„I přesto, že podle našich měření dosahovala průměrná venkovní teplota v prosinci na našem distribučním území 0,6 °C, což je vůbec nejméně za posledních pět let, dodali jsme odběratelům o zhruba 5,6 milionu m3 plynu méně než v posledním měsíci předchozího roku. Pro srovnání můžeme uvést, že vůbec nejvyšší průměrná prosincová venkovní teplota 2,6 °C za uvedené období byla v roce 2020 a i přesto byla tehdy spotřeba vyšší o 11,4 % než v loňském roce,“ přibližuje Petr Vaculík, vedoucí dispečerského řízení sítí společnosti EG.D. Zákazníci EG.D spotřebovali za celý rok 2022 celkově o 16 % méně plynu než v roce 2021 a o 7 % méně ve srovnání s rokem 2020.

09. 01. 2023

České plynové zásobníky jsou naplněny z 86 %, pomáhá hlavně teplé počasí

Zásobníky na zemní plyn v Česku jsou plné z 86 procent. Uskladněno v nich je 2985,7 miliónů metrů krychlových plynu, o 81 procent více než loni touto dobou, uvedl ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela. V posledních dnech má na stav rezerv pozitivní vliv hlavně počasí.

Ve srovnání s průměrem z let 2015 až 2022 je současná úroveň plynových rezerv v Česku vyšší o 45 procent. Za poslední týden přibylo v českých zásobních 22,5 milionu metrů krychlových plynu, uvádí web ministerstva průmyslu. Spotřeba plynu byla loni v Česku v meziročním srovnání o 19,2 procenta nižší, uvedl analytik společnosti Amper Meteo Kamil Rajdl.

12. 01. 2023

Hledáme posily do našeho týmu

Zajímají Vás nové trendy v plynárenství? Staňte se posilou Českého plynárenského svazu.

Aktuálně hledáme vhodné kandidáty na tyto pozice:

  • Ředitel/ředitelka technického odboru
  • Projektový manažer – vodík
  • Specialista energetické legislativy a strategie
  • Výkonná asistentka

Zkuste práci, která má budoucnost! Více zde

Legislativa a strategie

EU

Konzultace Evropské komise týkající se seznamu kandidátských "Projektů společného zájmu" (PCI) ve všech kategoriích infrastruktury. Více zde
Infografika: Opatření na trhu s plynem k zajištění bezpečnosti dodávek plynu a jeho sdílení v rámci EU. Více zde
ACER vydal svůj Jednotný programový dokument pro roky 2023-2025. Více zde
Program švédského předsednictví (SE PRES) Rady EU 2023. Více zde

ČR

Nařízení vlády o kompenzacích poskytovaných na dodávku elektřiny a plynu za stanovené ceny bylo zveřejněno ve Sbírce zákonů jako předpis 5/2023 Sb. Více zde

Technická normalizace

Výběr z věstníku ÚNMZ

Výběr dokumentů z věstníku ÚNMZ č. 1/2023, které souvisí (nebo mohou souviset) s odvětvím plynárenství, je uveden zde.

Více informací podá Tomáš Havránek, tomas.havranek@cgoa.cz.

VZDĚLÁVÁNÍ

KALENDÁŘ AKCÍ ČPS, DOPORUČUJEME:

17. 01. 2023

Odorizace zemního plynu (revize TPG 918 01) a detekce

POZVÁNKA PŘIHLÁŠKA PŘIDAT DO MÉHO KALENDÁŘE
19. 01. 2023

Uskladňování zemního plynu

POZVÁNKA PŘIHLÁŠKA PŘIDAT DO MÉHO KALENDÁŘE
07. 02. 2023

Regulační stanice

POZVÁNKA PŘIHLÁŠKA PŘIDAT DO MÉHO KALENDÁŘE
21. 02. 2023

Změny v evropské a národní legislativě za posledního půl roku

POZVÁNKA PŘIHLÁŠKA PŘIDAT DO MÉHO KALENDÁŘE

KONTAKT

Český plynárenský svaz

U Plynárny 223/42, 140 00 Praha 4 – Michle,
tel.: 222 518 811, e-mail: cpsvaz@cgoa.cz, web: www.cgoa.cz
ID datové schránky: aef3es5

INZERCE

Asociace stavitelů plynovodů a produktovodů z.s.
Asociace stavitelů plynovodů a produktovodů z.s.
AVK Vodka
Radeton, s. r. o.
Titan Metalplast s.r.o.