Pokud se Vám newsletter nezobrazuje správně, klikněte sem.  

NEWSLETTER

39/2022
předvánoční speciál

Aktuality

PF2023 ČPS

DĚKUJEME VÁM ZA PŘÍZEŇ, KTEROU JSTE NEWSLETTERU LETOS VĚNOVALI A TĚŠÍME SE NA SPOLUPRÁCI V ROCE 2023!

19. 12. 2022

Bilance roku 2022 a výhled na rok 2023

Jaký byl pro české plynárenství rok 2022?

Rok 2022 byl bouřlivý a přelomový nejen pro české plynárenství, ale pro celou evropskou energetiku a hospodářství obecně. Energetika „starého kontinentu“ nikdy v historii nestála před tak zásadními a urgentními výzvami, jaké přinesl právě letošní rok.

Cenová krize z druhé poloviny roku 2021 a následný krach mnoha firem nabízejících elektřinu a plyn způsobily v Česku migraci jednoho milionu klientů mezi obchodníky s energiemi. Zásadní roli ve zvládnutí této krize sehráli v prvních měsících roku dodavatelé poslední instance. Koncem února však tento významný úspěch zcela zastínil ruský vpád na Ukrajinu.

Jedním z následků ruské agrese na Ukrajinu bylo i snížení dodávek ruského plynu do Evropy a růst cen plynu, stejně jako intenzivní hledání nových komoditních kontraktů a nárůst dovozu LNG. S tím se pochopitelně pojí i urychlené budování LNG infrastruktury v Evropě.

Celková situace měla bohužel značně negativní efekt na sektor plynárenství a poškodila kredit zemního plynu. Pokud bychom měli hledat pozitiva, pak je to urychlené nastavení úspor, rehabilitace podzemních zásobníků nebo akcelerace produkce biometanu ve spojitosti s přípravami vodíkové energetiky.

Co nás čeká v roce 2023?

Hlavní výzvu představuje zajištění dostatečného množství plynu pro zimní období 2023–2024, a to na celospolečensky udržitelné cenové úrovni. Nutností je i průběžné obstarávání nových kontraktů na dodávky, uskladnění a přepravu LNG, to vše ve spojitosti s významným snížením dodávek plynu z Ruska do Evropy. Jako důležitou spatřuji také razantní podporu růstu výroby domácího biometanu ve spojitosti s dopracováním legislativy a nastavením podpůrných státních programů a faktickou přípravu na vodíkovou energetiku. S tím se pojí aktualizace vodíkové strategie, reálné kroky v úpravě národní energetické legislativy a podpora pilotních projektů směřujících k akceleraci užití vodíku v energetice a průmyslu. Má-li se v průběhu pár let několikanásobně navýšit instalovaný výkon fotovoltaických elektráren na více než 15 GW, stane se výroba vodíku reálnou alternativou. Myslet by se mělo i na aktualizaci Národního klimaticko-energetického plánu i Státní energetické koncepce, které musejí reflektovat realitu doby a udržitelnou transformaci energetiky pro příští desetiletí.

Zemní plyn bude ještě po mnoho let nezastupitelný. Je vhodný z vícero důvodů. Je ho celosvětově dostatek a zajišťuje energii s vysokou účinností a minimální environmentální stopou.

Martin Slabý, předseda Rady ČPS

PF2023 PPD
PF2023 RWE
PF2023 E.ON
PF2023 APPZ
PF2023 SEPSafe
PF2023 Simone a PF2023 PPSD
PF2023 HYTEP
PF2023 OTE

VZDĚLÁVÁNÍ

KALENDÁŘ AKCÍ ČPS, DOPORUČUJEME:

17. 01. 2023

Odorizace zemního plynu (revize TPG 918 01) a detekce

POZVÁNKA PŘIHLÁŠKA PŘIDAT DO MÉHO KALENDÁŘE
19. 01. 2023

Uskladňování zemního plynu

POZVÁNKA PŘIHLÁŠKA PŘIDAT DO MÉHO KALENDÁŘE
07. 02. 2023

Regulační stanice

POZVÁNKA PŘIHLÁŠKA PŘIDAT DO MÉHO KALENDÁŘE
21. 02. 2023

Změny v evropské a národní legislativě za posledního půl roku

POZVÁNKA PŘIHLÁŠKA PŘIDAT DO MÉHO KALENDÁŘE

KONTAKT

Český plynárenský svaz

U Plynárny 223/42, 140 00 Praha 4 – Michle,
tel.: 222 518 811, e-mail: cpsvaz@cgoa.cz, web: www.cgoa.cz
ID datové schránky: aef3es5

INZERCE

Line Control s.r.o.
Asociace stavitelů plynovodů a produktovodů z.s.
AVK Vodka
Asociace stavitelů plynovodů a produktovodů z.s.
Radeton, s. r. o.
Titan Metalplast s.r.o.
Pražská plynárenská Servis distribuce, a.s., člen koncernu Pražská plynárenská,a.s.