Pokud se Vám newsletter nezobrazuje správně, klikněte sem.  

NEWSLETTER

38/2022
období 2.–8. prosince 2022

Aktuality

08. 12. 2022

Nová odborná platforma

Pod značkou SymGas 2023 představí ČPS poprvé v dubnu příštího roku novou odbornou platformu určenou zástupcům celého řetězce souvisejícího s tuzemským plynárenstvím od pracovníků údržby plynárenské soustavy přes revizní techniky a konstruktéry, ale i zaměstnance státní a veřejné správy. ČPS slučuje své tradiční technické konference, a to sympozium zaměřené na bezpečnost plynárenské soustavy a konferenci GAS věnovanou provozní bezpečnosti.

„Inspirovali jsme se tím nejlepším z obou konferencí a vytvořili prostor pro diskuzi a sdílení informací napříč profesemi. Zároveň rozšiřujeme i zaměření konference. Tradiční oblast bezpečnosti doplní například nové trendy v provozování plynárenské soustavy, dekarbonizace nebo vyžití obnovitelných plynů. Díky novým tématům, zapojení zahraničních odborníků a nabídce komplexního pohledu na současné plynárenství má SymGas 2023 potenciál přilákat více než 150 účastníků a vyrovnat se tak naší vlajkové lodi – Podzimní plynárenské konferenci,“ uvedla Veronika Vohlídková, zastupující výkonná ředitelka ČPS.

Konferenci zahájí společný blok s názvem Příležitosti a výzvy plynárenství na cestě k dekarbonizaci. Další program nabídne paralelní přednášky zaměřené konkrétněji pro jednotlivé profese. Účastníci se dozvědí novinky z oblasti provozu, údržby, bezpečnosti či revize plynárenských soustav a zařízení, seznámí se i s detaily realizace zajímavých zahraničních projektů, aktualitami z legislativy a souvisejících technických předpisů. Vedle odborných přednášek nabídne akce také doprovodnou výstavu s expozicemi výrobků, služeb a technologií partnerů a v neposlední řadě rovněž prostor pro networking.

Všem zájemcům dává nyní ČPS rovněž příležitost zapojit se aktivně do tvorby obsahu konference a přispět vlastní přednáškou z praxe. Více zde

07. 12. 2022

Kompenzace dodavatelům energií za cenový strop se mají vyjasnit do konce roku

O kompenzacích pro dodavatele elektřiny a plynu za zastropované ceny energií pro odběratele by mělo být jasno do konce letošního roku. V současné době podobu nařízení probírají meziresortní pracovní skupiny, následně by jeho finální podobu měla podle současného harmonogramu do konce roku projednat vláda. Vládou nařízený cenový strop na energie začne platit od nového roku, podle dřívějších prohlášení vlády by náklady na opatření měly vyjít na maximálně 130 miliard Kč.

Vláda cenové stropy stanovila v říjnu, a to konkrétně na 6 000 Kč za jednu megawatthodinu (MWh) elektřiny včetně DPH a 3 000 Kč za jednu MWh plynu. K tomu je potřeba připočítat distribuční poplatky. Strop platí pro domácnosti, malé a střední podniky a veřejné instituce, organizace a firmy bez obchodní povahy.

07. 12. 2022

Připravujeme aktuality z legislativy

Současná situace přináší velmi rychlé a zásadní změny v energetické legislativě. Proto Vám je představíme v rámci únorového školení, které bude zaměřeno jak na národní, tak evropské legislativní předpisy. Školení se bude věnovat aktuálně projednávaným předpisům za posledních 6 měsíců a vývoji schvalovacího procesu. O tom všem budou hovořit odborníci na energetickou legislativu. Pokud Vás tato problematika zajímá, sledujte nás i nadále. Již brzy otevřeme registraci!

08. 12. 2022

Plyn pro evropský trh za měsíc zdražil o 40 procent

Velkoobchodní cena plynu pro evropský trh se v posledních dnech zvyšuje a zhruba od první poloviny listopadu, kdy klesla pod 98 eur za megawatthodinu (MWh), se dnes dopoledne vyšplhala nad 140 eur za MWh. Za necelý měsíc je to nárůst o více než 40 procent. Podle analytiků ale není cenový růst překvapivý, je výsledkem především chladnějšího počasí a s tím spojené vyšší spotřeby.

Cena klíčového termínového kontraktu na plyn s dodáním v lednu ve virtuálním obchodním uzlu Title Transfer Facility (TTF) v Nizozemsku se před polednem pohybovala mírně nad 142 eury (asi 3 450 Kč), a proti předchozímu dni vykazovala nárůst o více než tři procenta. Ceny v TTF jsou pro evropský trh určující.

06. 12. 2022

Zájem o zálohové systémy na LNG/LBG v Česku roste

Vzhledem k současné situaci na trhu se zemním plynem a nejistotě dodávek s možnou regulací množství odběru a fluktuace cen dodávek, stále více firem v Česku hledá spolehlivé řešení pro náhradní zásobování svých provozů energiemi. Dodavatelé záložních systémů na LNG (zkapalněného zemního plynu) a LBG (zkapalněného bioplynu) zaznamenávají rostoucí poptávku. LNG nebo LBG dodávají specializované firmy z námořních terminálů nebo z místa výroby (závody na zkapalnění) ve vakuově izolovaných cisternách a kontejnerech. Více zde

06. 12. 2022

Vodíkový autobus teď zkouší v Mostě

Vodík jako pohon budoucnosti a tahoun energetických úspor. Testovací provoz vodíkového autobusu zahájili v Mostu. V Praze a Brně se chystají na testování v prvním čtvrtletí příštího roku. Evropská unie nastartovala projekt JIVE 2, který má umožnit magistrátům velkých měst vyzkoušet si vodíkové autobusy.

„Díky projektu bude městům Mostu a později i Ostravě poskytnut k vyzkoušení na veřejných linkách jedinečný autobus na bezemisní, ekologický vodíkový pohon,“ vysvětlil Aleš Doucek, předseda České vodíkové technologické platformy. Ta testování zajišťuje.

V Mostě bude jezdit autobus značky CaetanoBus, který byl zkonstruován ve spolupráci se společností Toyota. Most byl pro testování vodíkového autobusu vybrán na základě doporučení Hospodářské a sociální komory Ústeckého kraje. Vodíkový autobus od Toyoty v listopadu již testovalo Slovinsko a Chorvatsko. V roce 2023 zamíří i na Slovensko a do Maďarska.

Legislativa a strategie

EU

ACER zahájil otevřenou výzvu pro členství v nové expertní skupině pro stanovení odhadů ceny a referenční hodnoty („benchmark“) LNG. Více zde
Zelená dohoda pro Evropu: Komise navrhla certifikaci pohlcování uhlíku, která pomůže dosáhnout nulových čistých emisí. Více zde
EU a Japonsko zintenzivnily spolupráci v oblasti vodíku. Více zde
ACER organizuje v lednu 2023 veřejný webinář týkající se nových rámcových pokynů pro scénáře plánování rozvoje sítě. Více zde

ČR

Ministerstvo průmyslu o obchodu zahájilo mezirezortní připomínkové řízení k návrhu nařízení vlády, kterým se mění nařízení vlády č. 298/2022 Sb., o stanovení cen elektřiny a plynu v mimořádné tržní situaci, ve znění nařízení vlády č. 343/2022 Sb. Více zde
Měsíční spotřeba zemního plynu 2022. Více zde

Technická normalizace

Odborná stanoviska

Technický odbor ČPS vydal od května do prosince k problematice plynových a souvisejících zařízení následující odborná stanoviska:

 • k umístění (zabezpečení) STL plynovodní přípojky v Babicích;
 • k použití neodfukujícího zabezpečovacího zařízení v RS;
 • k vybavení nově budovaného VTL plynovodu technologií pro vkládání inspekčních nástrojů;
 • ke stanovení požárně nebezpečného prostoru plynojemu;
 • k TPG 700 03, „požární bezpečnosti staveb“, viz čl. 7.2;
 • k navrženému technickému řešení ochrany domovní přípojky procházející vodovodní šachtou;
 • k rekonstrukci OPZ bez projektové dokumentace;
 • k ČSN 07 0703 a označení místnosti jako plynová kotelna;
 • ke zkoušce topiče u TIČR;
 • k poloměrům oblouků VTL plynovodů;
 • k uznávaní kvalifikace podle OS GAS č. 120/2014;
 • k platným normám pro oblast zařízení na zkapalněný zemní plyn;
 • k umístění těžebního plynovodu v areálu bioplynové stanice;
 • k detekci CO;
 • k aktuálnímu složení zemního plynu.

Více informací podá pan Jiří Rubek, jiri.rubek@cgoa.cz.

VZDĚLÁVÁNÍ

KALENDÁŘ AKCÍ ČPS, DOPORUČUJEME:

17. 01. 2023

Odorizace zemního plynu (revize TPG 918 01) a detekce

POZVÁNKA PŘIHLÁŠKA PŘIDAT DO MÉHO KALENDÁŘE
19. 01. 2022

Uskladňování zemního plynu

POZVÁNKA PŘIHLÁŠKA PŘIDAT DO MÉHO KALENDÁŘE
07. 02. 2022

Regulační stanice

POZVÁNKA PŘIHLÁŠKA PŘIDAT DO MÉHO KALENDÁŘE
09. 03. 2022

Kurz Od těžby ke spotřebě

POZVÁNKA PŘIHLÁŠKA PŘIDAT DO MÉHO KALENDÁŘE

KONTAKT

Český plynárenský svaz

U Plynárny 223/42, 140 00 Praha 4 – Michle,
tel.: 222 518 811, e-mail: cpsvaz@cgoa.cz, web: www.cgoa.cz
ID datové schránky: aef3es5

INZERCE

Line Control s.r.o.
Asociace stavitelů plynovodů a produktovodů z.s.
AVK Vodka
Asociace stavitelů plynovodů a produktovodů z.s.
Radeton, s. r. o.
Titan Metalplast s.r.o.
Pražská plynárenská Servis distribuce, a.s., člen koncernu Pražská plynárenská,a.s.