Pokud se Vám newsletter nezobrazuje správně, klikněte sem.  

NEWSLETTER

36/2022
období 11. – 24. listopadu 2022

Aktuality

24. 11. 2022

Komplexní přehled o podzemním skladování plynu

Zásadní role podzemních zásobníků v Evropě se letos kvůli válečnému konfliktu na Ukrajině potvrdila, neboť jsou nezbytné pro zajištění bezpečnosti dodávek zemního plynu.

  • Znáte druhy zásobníků a technologie potřebné k vtláčení a těžbě?
  • Jak si zásobníky plynu poradí se směsí zemního plynu s vodíkem?
  • Na jakých principech funguje obchodování s kapacitou?
  • Jakou legislativu byste měli znát v oblasti uskladňování zemního plynu?
  • Co vše se změnilo od vypuknutí konfliktu na Ukrajině?

Odpovědi na tyto a další otázky nabídne nové školení „Uskladňování zemního plynu v roce 2023 – technické uložení plynu, projekty, obchodování s kapacitou, legislativa“. Zaručujeme vám informace od předních expertů provozovatelů podzemních zásobníků plynu.

Máte-li zájem, podívejte se do programuregistrujte se!

23. 11. 2022

Dodávky plynu z Alžírska

Ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela v Alžírsku jednal o dodávkách plynu do České republiky. Debaty jsou na úrovni předběžných návrhů smluv, nyní se diskutuje o množství, délce kontraktu a cenách. Alžírsko by do budoucna mohlo pokrývat až 30 procent celkových dodávek do ČR, míní.

„Klíčové je, že jsme se dohodli na dodávkách plynu z Alžírska do České republiky. Myslím, že Alžír bude do budoucna hrát klíčovou roli v nahrazení dodávek ruského plynu v našem energetickém mixu,“ řekl Síkela.

Jde podle něj jak o plyn, který by byl vedený trubkami přes Tunisko a Itálii do ČR, tak o dodávky do LNG terminálu v nizozemském přístavu Eemshaven, kde Česko získalo pronájem kapacity.

Alžírsko je čtvrtým největším exportérem zemního plynu na světě a třetím největším vývozcem do Evropy. O dodávkách plynu podle Síkely Česko nadále jedná s Norskem, Katarem, Spojenými státy či s Kanadou, kam se příští rok chystá.

21. 11. 2022

Praha začne testovat první vodíkový autobus od Škody

Dopravní podnik hl. m. Prahy (DPP) bude prvním dopravcem v zemi, který začne testovat v běžném provozu vodíkový autobus H’CITY 12 od Škoda Group. Podle zveřejněného kontraktu v registru smluv může být v pronájmu až čtyři roky. Autobus má jezdit na lince (Pražská čtvrť – Jižní Město). Smlouva je na 24 měsíců s opcí na další dva roky. Za každý ujetý kilometr má podle smlouvy uhradit DPP 54 Kč bez DPH.

Vodíkový autobus představila Škoda na veletrhu InnoTrans v září. Pro Škodu není vodík novinkou. Už v roce 2009 představila první model vodíkového autobusu Škoda TriHyBus, který řadu let sloužil v provozu.

Autobus Škoda H’CITY 12 používá jako zdroj elektrické energie PEM palivové články, ve kterých probíhají reakce vodíku a kyslíku, a baterie, do kterých se ukládá vyrobená energie. Tento typ pohonu umožňuje na jedno natankování dojezd do vzdálenosti až 350 km. Podobně jako u trolejbusů řady T’CITY a elektrobusů E’CITY bude Škoda využívat karoserii od turecké společnosti Temsa.

Klíčové vlastnosti vodíkového autobusu:

Délka: 12 020 mm
Šířka: 2 550 mm
Výška: 3 430 mm
Počet míst k sezení: 26
Počet cestujících: až 85
Kapacita zásobníku vodíku: 39 kg
21. 11. 2022

Odorizace: klíčový pilíř bezpečných dodávek distributora

Nárazová odorizace letos probíhá od pondělí 21. listopadu do pátku 25. listopadu. Provádí se pravidelně každý rok před zahájením hlavní topné sezóny na celém území Čech i Moravy. Výrazně intenzivnější zápach zemního plynu prověří kvalitu plynových rozvodů a umožní zjistit i nepatrné netěsnosti v domovních rozvodech nebo u plynových spotřebičů.

Zemní plyn je v přirozeném stavu zcela bez zápachu. Odorizaci plynu provádějí distributoři, kteří zajišťují jeho distribuci ke koncovým zákazníkům plynovody.

„V GasNetu máme zhruba stovku odorizačních stanic. Zemní plyn v nich odorizujeme po celý rok, ale v rámci této podzimní akce množství odorantu krátkodobě zdvojnásobíme. To nám pomůže spolehlivě zkontrolovat naši soustavu před zimními měsíci,“ uvedl Petr Koutný, provozní ředitel skupiny GasNet. Více zde

16. 11. 2022

Německo otevřelo první přístav pro dovoz LNG

Německo je připravené využívat alternativní zdroje energie. V polovině listopadu otevřelo první přístav, který je určený na dovoz LNG. Nový LNG terminál má do značné míry nahradit dodávky fosilních paliv z Ruska. Nachází se ve Wilhelmshavenu, což je pobřeží na severozápadě Německa propojené se Severním mořem. Přístav by měl v budoucnu sloužit také k importu zeleného vodíku a energie z obnovitelných zdrojů v Severním moři. Wilhelmshaven má roční kapacitu 7,5 mld. m3. První dodávky zkapalněného zemního plynu má terminál zpracovat na počátku roku 2023.

O podíl LNG v některém z německých terminálů má zájem také Česká republika. Spolkový ministr hospodářství Robert Habeck o tom v polovině října jednal s ministrem průmyslu Jozefem Síkelou. V případě nouze může Německo sdílet plyn s Českem.

Podle údajů organizace Gas Infrastructure Europe (GIE) fungovalo k polovině října v Evropě 30 LNG terminálů.

Legislativa a strategie

EU

Komise navrhla nový nástroj EU pro omezení nadměrného nárůstu cen plynu. Více zde
EU souhlasí s kompromisem vzešlým z konference COP27, který má udržet Pařížskou dohodu při životě a ochránit ty, kteří jsou změnou klimatu nejvíce ohroženi. Více zde

ČR

Nařízení vlády, kterým se mění nařízení vlády č. 298/2022 Sb., o stanovení cen elektřiny a plynu v mimořádné tržní situaci bylo zveřejněno ve Sbírce zákonů jako předpis 343/2022 Sb. Více zde

Technická normalizace

Výběr z věstníku ÚNMZ

Výběr dokumentů z věstníku ÚNMZ č. 11/2022, které souvisí (nebo mohou souviset) s odvětvím plynárenství, zde

Více informací podá Tomáš Havránek, tomas.havranek@cgoa.cz.

VZDĚLÁVÁNÍ

KALENDÁŘ AKCÍ ČPS, DOPORUČUJEME:

01. 12. 2022

Nový evropský rámec pro dekarbonizaci trhu s plynem

POZVÁNKA PŘIHLÁŠKA PŘIDAT DO MÉHO KALENDÁŘE
08. 12. 2022

Projektování a výstavba plynovodů místních sítí z polyetylenu

POZVÁNKA PŘIHLÁŠKA PŘIDAT DO MÉHO KALENDÁŘE
13. 12. 2022

Školení protikorozní ochrany na plynovodech – bezpečnost při práci a protikorozní ochrana

POZVÁNKA PŘIHLÁŠKA PŘIDAT DO MÉHO KALENDÁŘE
17. 01. 2023

Odorizace zemního plynu (revize TPG 918 01) a detekce

POZVÁNKA PŘIHLÁŠKA PŘIDAT DO MÉHO KALENDÁŘE

KONTAKT

Český plynárenský svaz

U Plynárny 223/42, 140 00 Praha 4 – Michle,
tel.: 222 518 811, e-mail: cpsvaz@cgoa.cz, web: www.cgoa.cz
ID datové schránky: aef3es5

INZERCE

Line Control s.r.o.
Asociace stavitelů plynovodů a produktovodů z.s.
AVK Vodka
Asociace stavitelů plynovodů a produktovodů z.s.
Radeton, s. r. o.
Titan Metalplast s.r.o.
Pražská plynárenská Servis distribuce, a.s., člen koncernu Pražská plynárenská,a.s.