Pokud se Vám newsletter nezobrazuje správně, klikněte sem.  

NEWSLETTER

29/2022
období 9. – 15. září. 2022

Aktuality

15. 09. 2022

Plynová mobilita má v ČR budoucnost

Ekologie, výkon a dostupnost – to jsou hlavní výhody plynové mobility, které jsou stále platné i navzdory dění v oblasti energetiky a plynu v posledních měsících. Plynová mobilita totiž zdaleka není jen o vozidlech na zemní plyn v nejznámější formě CNG, ale také o LNG určenému nákladní dopravě, jejich obnovitelných variantách v podobě BioCNG a BioLNG a také o vodíkovém pohonu, na jehož rozvoji se intenzivně pracuje i v ČR. Nejen z těchto důvodů jsme aktualizovali náš web o plynové mobilitě – na nové adrese, v moderním designu a se zaměřením také na LNG a vodíkovou mobilitu.

Návštěvníci zde naleznou mimo jiné informace o výhodách jednotlivých plynových pohonů, mapu plnicích stanic v ČR, novinky z oblasti plynové mobility, statistiky rozvoje plynové mobility v ČR nebo kompletní nabídku plynových vozidel na českém trhu.

Web je určen všem zájemcům o ekologickou dopravu na plyn z řad firem, měst a obcí i široké veřejnosti. Patříte-li mezi ně, srdečně Vás na stránky plynovamobilita.cz zveme!

14. 09. 2022

Lídři v oblasti plynové mobility představili nové technologie a plány na další rozvoj CNG, LNG a obnovitelných plynů v dopravě

Osobní automobily na vodík, nákladní vozidla na LNG nebo autobusy na CNG. Tyto a další technologie byly k vidění v rámci Dne plynové mobility 2022. Na akci Českého plynárenského svazu vystavily své expozice energetické a technologické firmy, stejně jako významní hráči v oboru automotive. Společnosti zde rovněž představily své plány na další rozšiřování infrastruktury, investice do inovací, a především do rozvoje obnovitelných plynů.

Více v tiskové informaci zde

14. 09. 2022

Vláda určila maximální ceny energií, za elektřinu 6 Kč za kWh a plyn 3 Kč

Vláda na svém mimořádném jednání stanovila maximální ceny elektřiny a plynu. Maloodběratelé, tedy domácnosti a živnostníci zaplatí za silovou elektřinu maximálně šest korun včetně DPH za jednu kilowatthodinu (kWh), plyn bude stát maximálně tři koruny za kWh. Na tiskové konferenci to řekl premiér Petr Fiala (ODS). Vliv na výši záloh bude mít stanovení cenového stropu již v listopadu. Za stejné ceny by měly nakupovat i samosprávy či veřejné instituce prostřednictvím státního obchodníka s energiemi.

13. 09. 2022

Jak funguje trh s plynem?

Již několik let zdobí nabídku vzdělávání ČPS kurz Organizace trhu se zemním plynem. Ani letos neuděláme výjimku, neboť nikdy nebylo porozumění tomuto tématu potřebnější. Přední odborníci vás seznámí s klíčovými tématy, jako jsou:

  • legislativní rámec zastřešující trh s plynem,
  • role operátora trhu,
  • fungování velkoobchodního a maloobchodního trhu s plynem,
  • cenotvorba a související smlouvy,
  • role přepravní soustavy, distribuční soustavy a podzemních zásobníků plynu při obchodování s (nejen zemním) plynem.

Přednášejí odborníci z OTE, provozovatelé přepravní soustavy, zásobníků plynu, distribučních soustav i obchodníků.

Máte zájem? Nahlédněte do programu a registrujte se včas!

14. 09. 2022

Poptávka po LNG se přesouvá z Asie do Evropy

Terminál na zkapalněný zemní plyn (LNG) v nizozemském Eemshavenu je první, který se otevřel od začátku války na Ukrajině. Jeho celková kapacita 8 miliard m3 ročně, z níž má 3 miliardy rezervované Česko, je však jen kapkou v moři toho, co Evropa spotřebuje. Proto zatím nebude mít na cenu zemního plynu pro evropský trh zásadní efekt. To se ale časem změní. Zvýšení dovozu zemního plynu ze zámoří sníží potřebu odebírat surovinu z Ruska, což by uklidnilo energetické trhy.

Aby cena klesla, bude třeba vybudovat ještě další terminály na LNG nebo rozšířit ty stávající. „Ještě před rokem jsem si nemyslel, že ceny půjdou takhle nahoru. Kdy klesnou, nikdo neví. Ale tento LNG terminál s dalšími šesti v Německu už budou mít na pokles ceny vliv,“ uvedl v rozhovoru pro SZ Byznys Han Fennema, generální ředitel státní společnosti Gasunie, která provozuje nizozemskou plynárenskou síť včetně terminálu.

14. 09. 2022

Vláda navrhla snazší výpověď smluv na energie se spotovými cenami

Spotřebitelé by mohli už během jednoho měsíce vypovědět smlouvy na dodávky elektřiny a plynu v případě, že za tyto energie platí ceny odvozené nebo přímo závislé od cen na burzách, tedy takzvané spotové ceny. Navrhla to vláda v novele energetického zákona, kterou předložila poslancům. Jde o novelu, která má vládě umožnit, aby stanovila maximální ceny plynu a elektřiny. Sněmovna ji má schvalovat v pátek 16. 9. 2022 zrychleně ve stavu legislativní nouze. Opatření má víc chránit spotřebitele. Ceny elektřiny na burzách v poslední době dosahovaly rekordních hodnot.

12. 09. 2022

Hledáme projektového manažera pro vodík

Vodík se má v dohledné době stát jedním ze základů udržitelného a ekologického plynárenství. Integrace vodíku do národního hospodářství zahrnuje řadu výzev, kterým je nutné se věnovat.

Zajímají Vás nové trendy v plynárenství? Zajímá Vás vodík? Troufáte si nastavit a následně řídit projektový rámec rozvoje vodíkových aktivit s cílem připravit české plynárenství na vodík, a to napříč celým sektorem? Bude Vás bavit komunikace s našimi členskými firmami a dokážete z nich vytáhnout to nejlepší? Dovedete nalézat kompromisy a řešení i tam, kde nemusí na první pohled být? Pokud ano, pak jste možná tou pravou posilou našeho týmu.

Český plynárenský svaz totiž právě hledá projektového manažera, značka VODÍK. Zkuste práci, která má budoucnost! Více zde

Legislativa a strategie

Ceny energií: europoslanci vyzývají k rychlým opatřením na ochranu spotřebitelů a podniků. Více zde
Pozměňovací návrhy europoslanců z Výboru Evropského parlamentu pro průmysl, výzkum a energetiku k návrhu Evropské komise, kterým se mění nařízení (EU) 2021/241, pokud jde o kapitoly REPowerEU v plánech obnovy a odolnosti a kterým se mění nařízení (EU) 2021/1060, nařízení (EU) 2021/2115, směrnice 2003/87/ES a rozhodnutí (EU) 2015/1814. Více zde
Ceny energií: Komise navrhuje mimořádnou tržní intervenci s cílem snížit účty Evropanů za energie. Více zde

Technická normalizace

Schválení pravidel praxe

Dne 14. 09. 2022 byla Technickou schvalovací komisí ČPS schválena tato technická pravidla: 

  • Revize TPG 918 01 „Odorizace zemního plynu“;
  • Zrušení TPG 918 02 „Konkrétní požadavky na odoranty zemního plynu a metody jejich zkoušení“, jejichž části byly zapracovány do revize TPG 918 01;
  • Změna 1 TPG 304 02 „Plnicí stanice stlačeného zemního plynu pro motorová vozidla“.

Vydání těchto technických pravidel se předpokládá s platností od 1. 11. 2022.

Více informací podá paní Kateřina Malíčková, katerina.malickova@cgoa.cz.

VZDĚLÁVÁNÍ

KALENDÁŘ AKCÍ ČPS, DOPORUČUJEME:

03.–04. 10. 2022

Podzimní plynárenská konference – plynárenství v kontextu doby

REGISTRACE ZDARMA PŘIDAT DO MÉHO KALENDÁŘE
11.–12. 10. 2022

Školení plynárenských odborníků, novinky a technologie v oboru

POZVÁNKA PŘIHLÁŠKA PŘIDAT DO MÉHO KALENDÁŘE
01. 11. 2022

Bezpečnost provozu plynárenských zařízení (vč. TPG 905 01) a základní požadavky na bezpečnost provozu

POZVÁNKA PŘIHLÁŠKA PŘIDAT DO MÉHO KALENDÁŘE
03. 11. 2022

Výstavba plynovodů a přípojek místních sítí

POZVÁNKA PŘIHLÁŠKA PŘIDAT DO MÉHO KALENDÁŘE

KONTAKT

Český plynárenský svaz

U Plynárny 223/42, 140 00 Praha 4 – Michle,
tel.: 222 518 811, e-mail: cpsvaz@cgoa.cz, web: www.cgoa.cz
ID datové schránky: aef3es5

INZERCE

Line Control s.r.o.
Asociace stavitelů plynovodů a produktovodů z.s.
AVK Vodka
Asociace stavitelů plynovodů a produktovodů z.s.
Radeton, s. r. o.
Titan Metalplast s.r.o.
Pražské sdružení pro zemní plyn
Pražská plynárenská Servis distribuce, a.s., člen koncernu Pražská plynárenská,a.s.