Pokud se Vám newsletter nezobrazuje správně, klikněte sem.  

NEWSLETTER

28/2022
období 2. – 8. září 2022

Aktuality

08. 09. 2022

Zajištění bezpečnosti dodávek plynu jako hlavní téma Podzimní plynárenské konference

Budeme mít v zimě v ČR dostatek plynu i bez dodávek z Ruska? Dokážeme vyléčit nemocný trh s energiemi? Jaká celoevropská řešení lze očekávat?

Odpovědi na tyto a další otázky se dozvíte v bloku Bezpečnost a spolehlivost dodávek zemního plynu v rámci letošního ročníku Podzimní plynárenské konference. Ta se uskuteční ON-LINE ve dnech 3. a 4. října 2022. Účast je po zaregistrování ZDARMA.

Blokem Vás provede Martin Slabý, keynote speaker bude Radek Benčík, glosátory pak Petr Koutný, René Neděla, Blahoslav Němeček, Michal Puchel a Lubor Veleba.

Registrační formulář a více informací naleznete na https://ppk.cgoa.cz.

Za podporu DĚKUJEME všem partnerům akce!

08. 09. 2022

Sněmovna bude jednat o národních opatřeních kvůli cenám energií

V pátek 16. září by měla jednat Sněmovna na mimořádné schůzi o národních opatřeních v souvislosti s cenami energií. Podle V. Rakušana existuje ve vládě shoda na vzniku státního obchodníka s energiemi, který zajistí výhodnější ceny pro veřejný sektor. O licenci na obchodování s elektřinou a plynem už požádal u Energetického regulačního úřadu (ERÚ) státní podnik Prisko. Ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela uvedl, že pro podniky jeho resort připravuje program kompenzací. Minulý týden mluvil o náhradách podnikům ze zpracovatelského odvětví, které prokážou provozní ztrátu kvůli vysokým cenám energií. Takové nastavení se podle něj ukázalo jako nedostatečné. Nový návrh proto počítá s kompenzacemi pro firmy, kterým kvůli současné krizi klesla ziskovost.

Evropští ministři by v pátek podle Síkely měli probrat několik variant řešení krize. Česká republika bude chtít na jednání zařadit například tzv. iberijský model, který by na trhu odděloval ceny elektřiny a plynu. Síkela chce otevřít i diskusi o možnosti omezení prodejů emisních povolenek. Evropská komise navrhuje zavést cenový strop na plyn dovážený z Ruska. Vedle toho unijní exekutiva počítá i s využitím neočekávaných zisků energetických firem na pomoc ohroženým spotřebitelům či s povinným omezením spotřeby elektřiny v nejvytíženějších hodinách.

07. 09. 2022

Zelené plyny v dopravě se stávají realitou, ukázal Den plynové mobility

Více než 150 účastníků, desítky přednášejících a ukázky moderních technologií. Takový byl Den plynové mobility 2022, který se uskutečnil 7. září v pražské Michli. Na akci pořádané pro odbornou veřejnost Českým plynárenským svazem byly k vidění ty nejnovější technologie z oblasti plynové mobility, jako jsou osobní vozy na stlačený zemní plyn a vodík, tahače na zkapalněný zemní plyn, vozidla komunálních služeb, lehké užitkové vozy nebo přenosné i stacionární plnicí stanice.

Druhý ročník Dnu plynové mobility se zaměřil zejména na představení takzvaných zelených plynů pro dopravu, jako je vodík a zemní plyn s příměsí biometanu v podobě BioCNG a BioLNG. Své plány na rozvoj technologií a další investice představili účastníci z řad technologických a energetických firem, veřejné správy a společností z oboru automotive.

Bez využití vodíku a biometanu Česká republika nemůže podle Českého plynárenského svazu splnit své závazky ke snižování emisí v dopravě. Význam plynové mobility do budoucna potvrdili i zástupci odborných garantů akce ze sdružení autodopravců ČESMAD Bohemia, Svazu dovozců automobilů, Svazu měst a obcí ČR nebo České vodíkové technologické platformy (HYTEP).

Všichni ale jedním hlasem dodávají, že pro dosažení maximálního potenciálu plynové mobility je nezbytná podpora státu v duchu zachování technologické neutrality a racionální spolupráce mezi veřejnou správou a komerčním sektorem. Více informací v tiskové zprávě zde

06. 09. 2022

Portugalsko má zájem vyvážet plyn do střední Evropy přes Itálii

Portugalsko by chtělo vyvážet plyn do Německa a dalších zemí ve střední Evropě přes Itálii. Na Pyrenejském poloostrově se nachází podstatná část evropských terminálů pro zkapalněný plyn a podle Madridu a Lisabonu mají terminály volné kapacity, které by mohly využít ostatní unijní státy.

Podle obou států je však propojení Pyrenejského poloostrova se zbytkem unie nedostatečné. Španělsko proto podporuje stavbu plynovodu MidCat, který by propojil Katalánsko s jihem Francie a zdvojnásobil by objem přepravy plynu. To ale dlouhodobě odmítá Paříž. Oficiálně se k tomu vyjádřil francouzský prezident Emmanuel Macron, podle kterého má již existující plynovod, který vede ze severu Španělska, volnou polovinu kapacity. Poukázal také na to, že stavba nové infrastruktury by trvala dlouho a nevyřešila by problémy s dodávkami plynu v krátkodobém horizontu. Na začátku září španělská média informovala o studii, kterou na toto téma nechala vypracovat španělská společnost Enagás. Zhruba 800 kilometrů dlouhý plynovod mezi Barcelonou a italským Livornem by stál tři miliardy eur (75 miliard korun) a provoz by začal nejdříve v roce 2028.

08. 09. 2022

Hledáme posilu do našeho týmu

Hledáme kolegyni či kolegu do našeho týmu na pozici Specialista technického odboru. Práce je vhodná zejména pro revizní techniky a je zaměřena na spolupráci při vytváření technických pravidel (TPG) s externími specialisty. Další stěžejní činností je vytváření odborných stanovisek, založených na platné legislativě a nižších normativních dokumentech, v reakci na otázky týkající se plynárenství. V obou případech se jedná zejména o oblast odběrných plynových zařízení, protikorozní ochrany, oblast certifikace a nízkoemisních plynů. Je navázána úzká spolupráce se zástupci plynárenských společností, se státní správou a s dalšími expertními obory.

V dnešní dynamické době se potýkáme se zajímavými výzvami týkajícími se dekarbonizace plynárenství a řešíme otázky zvyšujícího se podílu vodíku ve směsi se zemním plynem. Těšit se můžete na týmovou spolupráci a zajímavé projekty.

Pokud Vás tato pracovní pozice zaujala, zašlete svůj životopis na e-mail katerina.vondrakova@cgoa.cz. Více informaci zde

Legislativa a strategie

Prohlášení předsedkyně Evropské komise Ursuly von der Leyenové o souboru opatření, která Evropská komise předloží s cílem adresovat současnou výjimečnou situaci v energetice. Více zde
České předsednictví představilo výborům Evropského parlamentu své priority. Více zde a zde
Energetický regulační úřad zveřejnil veřejný konzultační proces k návrhu cenového rozhodnutí, kterým se stanovuje cena za činnost povinně vykupujícího a ceny spojené se zárukami původu. Více zde

Technická normalizace

Připomínkové řízení k revizi TPG 905 01

Do interního připomínkového řízení byl rozeslán pracovní návrh revize TPG 905 01 „Základní požadavky na bezpečnost provozu plynárenských zařízení".

Revidovaná pravidla reagují mj. na legislativní změny, především na zákon č. 250/2021 Sb. (zákon o bezpečnosti práce v souvislosti s provozem vyhrazených technických zařízení a o změně souvisejících zákonů) a nařízení vlády č. 191/2022 Sb. (nařízení vlády o vyhrazených technických plynových zařízeních a požadavcích na zajištění jejich bezpečnosti). Došlo k úpravám tabulek jednotlivých kapitol týkajících se „základních činností a lhůt k jejich provádění“, např. u provozních revizí VTL plynovodů dochází k prodloužení 5leté lhůty na 6 let. Byl upraven a doplněn článek části I. Názvosloví a obecná část způsobu zajištění provozu a údržby plynárenského zařízení. Upraven byl článek části II. o spolehlivém oddělení úseků plynovodů pro pracovní činnost při opravách. V jednotlivých kapitolách byly upraveny obsahy inspekčních činností. Kontrolu těsnosti HUP lze také provádět pomocí vhodného stacionárního detektoru plynu s dálkovým přenosem. Doplněna byla také kapitola ochrany proti korozi, způsoby zajištění této ochrany, způsob inspekce.

Více informací podá pan Jiří Rubek, jiri.rubek@cgoa.cz.

VZDĚLÁVÁNÍ

KALENDÁŘ AKCÍ ČPS, DOPORUČUJEME:

15. 09. 2022 začínáme

Od těžby ke spotřebě – základy plynárenství

POZVÁNKA A PŘIHLÁŠKA
20. 09. 2022

Workshop Protikorozní ochrana úložných zařízení

PROGRAM PŘIHLÁŠKA PŘIDAT DO MÉHO KALENDÁŘE
03.–04. 10. 2022

Podzimní plynárenská konference – plynárenství v kontextu doby

REGISTRACE ZDARMA PŘIDAT DO MÉHO KALENDÁŘE
11.–12. 10. 2022

Školení plynárenských odborníků, novinky a technologie v oboru

POZVÁNKA PŘIHLÁŠKA PŘIDAT DO MÉHO KALENDÁŘE

KONTAKT

Český plynárenský svaz

U Plynárny 223/42, 140 00 Praha 4 – Michle,
tel.: 222 518 811, e-mail: cpsvaz@cgoa.cz, web: www.cgoa.cz
ID datové schránky: aef3es5

INZERCE

Line Control s.r.o.
Asociace stavitelů plynovodů a produktovodů z.s.
AVK Vodka
Asociace stavitelů plynovodů a produktovodů z.s.
Radeton, s. r. o.
Titan Metalplast s.r.o.
Pražské sdružení pro zemní plyn
Pražská plynárenská Servis distribuce, a.s., člen koncernu Pražská plynárenská,a.s.