Pokud se Vám newsletter nezobrazuje správně, klikněte sem.  

NEWSLETTER

26/2022
období 19.–25. srpna 2022

Aktuality

25. 08. 2022

Pozvánka na Podzimní plynárenskou konferenci 2022

Nenechte si ujít letošní Podzimní plynárenskou konferenci na téma Plynárenství v kontextu doby! Ve dnech 3.-4. října Vás pozveme do společnosti předních osobností evropského a českého plynárenství prostřednictvím 6 bloků:

 • Vývoj evropské energetické politiky v kontextu doby
 • Bezpečnost a spolehlivost dodávek zemního plynu
 • Metamorfózy obchodu s plynem
 • Plyn jako palivo pro budoucnost českých domácností nejen pro rok 2023
 • Vodík do českých domácností, průmyslu i tepláren: bezpečně, spolehlivě a s respektem
 • Biometan jako klíčový domácí zdroj

Zabývat se budeme především bezpečností a spolehlivostí dodávek zemního plynu a obchodováním s ním, intenzivnějším využíváním biometanu nebo vodíkem, považovaným za palivo budoucnosti.

Letošní ročník pořádáme formou ON-LINE, po zaregistrování je účast ZDARMA. Více na https://ppk.cgoa.cz

Za podporu děkujeme všem partnerům akce!

24. 08. 2022

Vláda schválila úsporný tarif

Vláda schválila návrh takzvaného úsporného tarifu, který pomůže domácnostem s vysokými cenami energií. Průměrná výše podpory s energiemi bude celkem zhruba 15 tis. korun, letos z toho dostanou domácnosti zhruba 4 tis. korun. Úsporný tarif je určený pro domácnosti. Celková výše pomoci kombinuje příspěvek skrze úsporný tarif a odpuštění poplatku za obnovitelné zdroje energií, který činí 599 korun za každou megawatthodinu elektřiny. Odpouštění poplatku za obnovitelné zdroje se týká nejenom domácností, ale také firem či organizací.

Pomoc s energiemi přes úsporný tarif se začne zohledňovat ve fakturách za říjen. Od října bude platit také odpuštění poplatků za obnovitelné zdroje. Odpuštění poplatků má trvat po celý příští rok. Ročně se na obnovitelné zdroje přispívá asi 45 miliardami korun, zhruba 27 miliard z toho hradil stát. Vláda také připravuje speciální kalkulačku, přes kterou si lidé budou moci spočítat přibližnou výši státní podpory plateb za energie. Kdy bude spuštěna, zatím není jasné. Lidé by ji následně měli najít na webu MPO.

21. 08. 2022

Workshop k problematice protikorozní ochrany

30. ročník workshopu odborníků protikorozní ochrany úložných zařízení, který se uskuteční 20. září v hotelu Olympik v Praze, je připraven. Těšit se můžete např. na téma pasivní protikorozní ochrany plynovodu DN 1400, katodické protikorozní ochrany nebo představení nových metod vyhledávání vad na potrubí. Pokud Vás tato problematika zaujala, nahlédněte do programu a registrujte se včas.

22. 08. 2022

Cena plynu pro evropský trh dosáhla rekordu

Velkoobchodní cena plynu pro evropský trh dosáhla rekordu. Cena klíčového termínového kontraktu na plyn s dodáním v září ve virtuálním obchodním uzlu Title Transfer Facility (TTF) v Nizozemsku vzrostla o 14,6 procenta a zakončila obchodování na 280,24 eura (přes 6 900 Kč) za megawatthodinu (MWh). Před rokem se ještě pohybovala pod 27 eury za MWh.

Na trhu se další nárůst cen plynu vysvětluje opětovným přerušením dodávek ruského plynu do Evropy prostřednictvím plynovodu Nord Stream 1. Rusko v pátek oznámilo, že na konci srpna na tři dny přeruší dodávky plynu Nord Streamem 1, který přepravuje plyn z Ruska do Německa po dně Baltského moře a který je pro dodávky ruského plynu do Evropské unie hlavní trasou. Ruský státní podnik Gazprom oznámil, že plyn od 31. srpna do 2. září potrubím proudit nebude kvůli údržbě

I po skončení údržby má plynovodem Nord Stream 1 proudit denně jen 33 milionů metrů krychlových, což odpovídá asi 20 procentům kapacity. Je to zároveň množství, na které Rusko dodávky zredukovalo už před několika týdny.

23. 08. 2022

Norsko plánuje vysokou těžbu plynu až do roku 2030

Norsko plánuje udržet těžbu plynu na současné vysoké úrovni až do konce desetiletí kvůli vysoké poptávce z Evropy. Ta se snaží zastavit dovoz plynu z Ruska kvůli invazi Moskvy na Ukrajinu. Agentuře Reuters to řekl norský ministr energetiky Terje Aasland. Podle údajů společnosti Refinitiv Eikon je nyní Norsko největším dodavatelem plynu do Evropy a předstihlo Rusko, které své dodávky omezilo.

Podle oficiálních květnových prognóz se očekává, že Norsko letos vytěží přibližně 122 miliard metrů krychlových plynu. To je o osm procent více než v roce 2021. Země by tak mohla překonat rekord zaznamenaný před pěti lety. Ministr uvedl, že si je nyní jistější v případě dlouhodobé poptávky po norském plynu v Evropě, protože EU i nečlenské země EU podepsaly v červnu dohodu o zvýšení dovozu plynu z norského kontinentálního šelfu.

25. 08. 2022

GasNet rozvíjí udržitelnost v dopravě. Plánuje další LNG stanice

Pro splnění emisních cílů v sektoru nákladní dopravy je rychlejší rozvoj zkapalněného plynu (LNG) naprosto nezbytným krokem. Právě z tohoto důvodu se skupina GasNet snaží o maximální využití LNG v tuzemské dopravě. Vedle svých tří stávajících stanic plánuje otevření dalších. GasNet nyní nabízí tahačům tři místa, kde mohou bezpečně a spolehlivě natankovat LNG. Svou první „kamennou“ plničku LNG provozuje v Mladé Boleslavi blízko dálnice D10. Další dvě mobilní stanice má v Nýřanech na Plzeňsku (dálnice D5) a v Klecanech u Prahy (dálnice D8). V současné době je v Evropě už 500 LNG plnicích stanic a jejich počet stále roste. Více zde

Legislativa a strategie

ČR

Novela energetického zákona byla zveřejněna ve Sbírce zákonů jako předpis 232/2022 Sb. Více zde

Technická normalizace

Tvorba technických norem

V rámci normotvorby přinášíme aktuální informace ke stavu překladů převzatých technických norem, které zajišťuje Technický odbor ČPS:

 • ČSN EN 19880-1 „Plynný vodík – Čerpací stanice – Část 1: Obecné požadavky“
  Překlad k prvnímu připomínkování plánujeme předložit do konce září 2022. Připomínkové řízení bude probíhat přibližně 6 týdnů (nejpozději do 11. 11. 2022).
 • ČSN EN 1473 „Zařízení a vybavení pro zkapalněný zemní plyn – Navrhování pozemních zařízení“
  Z důvodu velkého množství připomínek se časový plán překladu posouvá. Pátá etapa by měla skončit přibližně v polovině listopadu, kdy předpokládáme druhé připomínkové řízení, trvající 6 týdnů (nejpozději do 31. 12. 2022).
 • ČSN EN ISO 23590 „Požadavky na systémy výroby a využití bioplynu v domácnostech: návrh, instalace, provoz, údržba a bezpečnost“
  Norma je již přeložena a nyní probíhá kontrola překladu. První připomínkování bude v říjnu 2022.

VZDĚLÁVÁNÍ

KALENDÁŘ AKCÍ ČPS, DOPORUČUJEME:

13. 09. 2022

Lokální spotřebiče a spalinové cesty u plynových spotřebičů

PROGRAM PŘIHLÁŠKA PŘIDAT DO MÉHO KALENDÁŘE
15. 09. 2022 začínáme

Od těžby ke spotřebě – základy plynárenství

POZVÁNKA A PŘIHLÁŠKA
20. 09. 2022

Workshop Protikorozní ochrana úložných zařízení

PROGRAM PŘIHLÁŠKA PŘIDAT DO MÉHO KALENDÁŘE
03.–04. 10. 2022

Podzimní plynárenská konference – plynárenství v kontextu doby

REGISTRACE ZDARMA PŘIDAT DO MÉHO KALENDÁŘE

KONTAKT

Český plynárenský svaz

U Plynárny 223/42, 140 00 Praha 4 – Michle,
tel.: 222 518 811, e-mail: cpsvaz@cgoa.cz, web: www.cgoa.cz
ID datové schránky: aef3es5

INZERCE

Line Control s.r.o.
Asociace stavitelů plynovodů a produktovodů z.s.
AVK Vodka
Asociace stavitelů plynovodů a produktovodů z.s.
Radeton, s. r. o.
Titan Metalplast s.r.o.
Pražské sdružení pro zemní plyn
Pražská plynárenská Servis distribuce, a.s., člen koncernu Pražská plynárenská,a.s.