Pokud se Vám newsletter nezobrazuje správně, klikněte sem.  

NEWSLETTER

18/2022
období 6.–12. května 2022

Úvodník

Vážené čtenářky, vážení čtenáři,

Sympozium na téma bezpečnost, spolehlivost a provozování plynárenské soustavy se blíží a Vy byste na něm rozhodně neměli chybět. V aktualitách se dále dozvíte, že první vodíkový vlak přijede do Prahy již 17. května, zastaví se však na mnoha místech ČR. Pokud máte zájem se této unikátní „Alstom Coradia iLint Railshow“ zúčastnit, registrujte se. I nadále se budeme věnovat aktuální situaci zásobování plynem, ať už z pohledu vlastnění zásobníků plynu, navyšování dodávek plynu z Norska nebo stavby LNG terminálů. U příležitosti 95. výročí zprovoznění plynárny Michle se koná ve středu 18. května Den otevřených dveří Plynárenského muzea. Legislativa a strategie odkáže na webinář ACER-CEER o regulaci skladování plynu a zajištění bezpečnosti dodávek zemního plynu a upozorní na zahájení připomínkového řízení k návrhu zákona, kterým se mění zákon č. 458/2000 Sb., o podmínkách podnikání a o výkonu státní správy v energetických odvětvích a o změně některých zákonů (energetický zákon), zákon č. 183/2006 Sb., o územním plánování a stavebním řádu (stavební zákon), ve znění pozdějších předpisů, a zákon č. 283/2021 Sb., stavební zákon. Technická normalizace nabídne přehled letošních vydaných odborných stanovisek TO ČPS k problematice plynových a souvisejících zařízení. Ať se i dnes dozvíte, co Vás zajímá!

Aktuality

12. 05. 2022

SYMPOZIUM: držte krok s vývojem plynárenství!

Zajímá vás, jaký pokrok doznaly za poslední dva roky technologie používané v plynárenství a jak jejich využití vidí odborníci z praxe? Jak provoz a údržbu plynárenských zařízení například ovlivňuje zákon č. 250/2021 Sb.? Víte, co způsobila revize EN 1551 z června loňského roku pro materiál PE 100 RC nebo co se děje v České republice v oblasti připojování výroben biometanu nebo vodíkového hospodářství? K tomu navíc aktuální trendy v oblasti inspekcí a oprav, to vše se dozvíte na letošním Sympoziu. Nahlédněte do programu a registrujte se brzy!
11. 05. 2022

Alstom a České dráhy představí v ČR první vodíkový vlak pro osobní dopravu na světě

Alstom, člen HYTEP, představí již 17. května v České republice vůbec první vodíkový vlak pro osobní dopravu na světě. Alstom na akci „Alstom Coradia iLint Railshow“ spolupracuje s českým dopravcem České dráhy. Společnou ambicí obou společností je zdůraznit potenciál vodíku v oblasti železničních řešení, a to zejména tam, kde je elektrizace příliš nákladná. Na základě společné dohody s Českými dráhami přiveze Alstom vodíkový vlak do ČR a na Slovensko v období od 16. až do 25. května 2022. Vodíkový vlak je poháněn palivovým článkem a dosahuje maximální rychlosti 140 km/h. V praxi je schopný ujet na jedno natankování vzdálenost až 1 000 km. Přijďte se na vlak podívat v řadě českých měst. Registrace na akci

Alstom Coradia iLint Railshow představí toto inovativní a ekologické řešení mnoha regionálním a národním subjektům, ale také českým a slovenským cestujícím. Railshow startuje v úterý 17. května v hlavním městě Praze a pokračuje do dalších regionů ČR a na Slovensko. Více zde

10. 05. 2022

Norsko začne Evropě dodávat více plynu již v létě

Norsko se chystá na skokové navýšení exportu plynu v tomto roce. Je tomu tak v reakci na krizi spojenou s dodávkami ruského plynu. Státní ropná společnost Equinor pak plánuje urychlení dostavby plynovodu do Polska, který má být dokončen ještě letos. Dle zpravodajského serveru Reuters se export plynu z Norska letos zvýší o přibližně 8 %. To znamená skok o celkových 122 miliard metrů krychlových zemního plynu.

Zatímco část 8% nárůstu bude pocházet z blížícího se opětovného spuštění zařízení na výrobu zkapalněného zemního plynu Hammerfest, který je od požáru v roce 2020 mimo provoz, největší podíl bude přidán rostoucím vývozem klasickými plynovody, uvedl Aasland. Equinor a další ropné společnosti v Norsku se letos snaží svou těžbu zvýšit. Tím tak reagují na válku na Ukrajině, která skokově zvýšila cenu komodit a způsobila energetickou krizi v Evropě. Norsko dodává plyn především do přijímacích terminálů v Británii, Německu, Francii a Belgii a ještě letos otevře také nový plynovod do Polska.

12. 05. 2022

Hra o plyn – význam podzemních zásobníků

Společnost RWE Gas Storage CZ dokončuje Projekt Dvorak, což je prodej šesti obřích podzemních úložišť nacházejících se v Česku. Maximální kapacita zásobníků je 2,7 miliardy m3 zemního plynu, což odpovídá třetině celkové roční spotřeby České republiky. V zimních měsících, kdy jsou ceny nejvyšší, pokryjí až 60 procent denní spotřeby země.

Jde o druhý největší systém podzemních zásobníků ve střední Evropě. Díky blízkosti k hlavním regionálním trhům se zemním plynem mají strategický význam. Německá centrála RWE o záměru prodat zásobníky rozhodla koncem loňského roku, tedy dávno před ruskou invazí na Ukrajinu. Po dokončení transakce, jež se očekává v řádu týdnů, se ukáže, nakolik lze brát vážně výroky premiéra Fialy. Potenciální zájemci jsou dle informací Lidových novin dva: energetický koncern ČEZ, v němž stát prostřednictvím ministerstva financí drží téměř 70 procent akcií, a průmyslový konglomerát EPH patřící Danielu Křetínskému a československé finanční skupině J&T.

11. 05. 2022

Čepro je připraveno postavit terminál na zkapalněný plyn na Litoměřicku

Státní distributor paliv Čepro je v případě potřeby připraven vybudovat terminál na zkapalněný zemní plyn (LNG) v Hněvicích na Litoměřicku. LNG by se sem mohl dopravovat z Pobaltí vlakem, do budoucna případně také lodí, pokud se vyřeší splavnost dolního Labe. Na konferenci sněmovního hospodářského a bezpečnostního výboru o bezpečnosti v energetice to řekl provozní ředitel a člen představenstva Čepro František Todt.

Začátkem května uvedl premiér Petr Fiala (ODS) po jednání s německým kancléřem Olafem Scholzem, že Česká republika bude s Německem jednat o společném využití terminálů na zkapalněný zemní plyn, které chce německá vláda kvůli snížení energetické závislosti na Rusku vybudovat. Překladiště LNG v Hněvicích je jedním z možných plánovaných kroků Čepra pro zvýšení strategické bezpečnosti.

11. 05. 2022

95. výročí plynárny Michle a Den otevřených dveří Plynárenského muzea

Areál bývalé plynárny v Michli s jeho dříve technologickými objekty zůstává památníkem někdejší vyspělosti našeho plynárenství a architektury. Zájemci o historii michelské plynárny i pražského plynárenství před vchodem do areálu budou moci obdivovat hořící sousoší Ladislava Šalouna „Apotheosa plynárenství“, v Plynárenském muzeu si prohlédnou historické fotografie z výstavby a provozu plynárny, mohou se těšit na filmy z cyklu „Hledání ztraceného času“ Karla Čáslavského, u unikátního modelu technologické části plynárny Michle z roku 1937 poznají princip výroby svítiplynu a vedlejších produktů, seznámí se s architekturou technologických budov v areálu plynárny od architekta Josefa Kalouse, žáka Jana Kotěry. Návštěvníci si budou moci vyzkoušet i práci pražského lampáře a rozsvítit dobovou staropražskou plynovou lampu.

Nejen historie, ale i seznámení se současností a budoucností areálu bývalé michelské plynárny je cílem akce. Pražská plynárenská chce vytvořit v Michli „zelený“ areál budoucnosti, ve kterém budou vyráběny a užívány výhradně obnovitelné zdroje energie – slunce, biometan, vodík. Věříme, že za 5 let, při jubilejním 100. výročí plynárny Michle, se již návštěvníci budou moci seznámit s moderními, ekologickými technologiemi 21. století v reálném provozu.

Legislativa a strategie

EU

Evropská komise podporuje závazek průmyslu k desetinásobnému zvýšení výrobních kapacit elektrolyzérů v EU. Více zde
Stanovisko Výboru Evropského parlamentu pro průmysl, výzkum a energetiku k návrhu směrnice Evropského parlamentu a Rady, kterou se mění k návrhu směrnice Evropského parlamentu a Rady, kterou se mění směrnice 2003/87/ES o vytvoření systému pro obchodování s povolenkami na emise skleníkových plynů v Unii. Více zde
Slavnostní otevření plynovodu mezi Polskem a Litvou. Více zde
Webinář ACER-CEER o regulaci skladování plynu a zajištění bezpečnosti dodávek zemního plynu. Více zde
Prezentace a dokumenty z 36. Madridského fóra. Více zde

ČR

Ministerstvo průmyslu a obchodu zahájilo připomínkové řízení k návrhu zákona, kterým se mění zákon č. 458/2000 Sb., o podmínkách podnikání a o výkonu státní správy v energetických odvětvích a o změně některých zákonů (energetický zákon), zákon č. 183/2006 Sb., o územním plánování a stavebním řádu (stavební zákon), ve znění pozdějších předpisů, a zákon č. 283/2021 Sb., stavební zákon. Více zde
Dobrovolné dohody v oblasti energetické účinnosti. Více zde
Cenové rozhodnutí Energetického regulačního úřadu č. 2/2022 ze dne 10. května 2022, kterým se mění cenové rozhodnutí Energetického regulačního úřadu č. 7/2021 ze dne 30. listopadu 2021, o regulovaných cenách souvisejících s dodávkou plynu. Více zde

Technická normalizace

Technický odbor ČPS od začátku roku 2022 vydal k problematice plynových a souvisejících zařízení následující odborná stanoviska (OS):

  1. OS k ekvivalentu normy DVGW-TRGI 2018 pro instalace domovních plynovodů;
  2. OS k platným normám, která lze použít při realizaci rozvodů vodíku a dusíku;
  3. OS k termínům prohlídek pohonu CNG u vozidel s tovární vestavbou;
  4. OS k provádění preventivní kontroly těsnosti u vozidel na CNG;
  5. OS ke kontrole těsnosti garančních svarů za účasti revizního technika;
  6. OS ke stanovení rozsahu ochranného, bezpečnostního pásma průmyslového VTL plynovodu;
  7. OS k provozování domovního spotřebiče typu B v bytě, kde proběhla výměna oken;
  8. OS k realizaci bezpečnostního hořáku (fléry) u depolymerizační jednotky;
  9. OS k použití mobilní fléry při opravách plynovodů;
  10. OS k uložení NTL plynovodu v Brně, ul. Kamenná čtvrť.

Více informací podá Jiří Rubek, jiri.rubek@cgoa.cz.

VZDĚLÁVÁNÍ

KALENDÁŘ AKCÍ ČPS, DOPORUČUJEME:

26. 05. 2022

Odběrná plynová zařízení (OPZ) a spotřebiče na plynná paliva

POZVÁNKA PŘIHLÁŠKA PŘIDAT DO MÉHO KALENDÁŘE
07.–08. 06. 2022

31. ročník Sympozia Bezpečnost, spolehlivost a provozování plynárenské soustavy

PROGRAM PŘIHLÁŠKA PŘIDAT DO MÉHO KALENDÁŘE
30. 05. – 03. 06. 2022

Letní plynárenská škola

PROGRAM
PŘIDAT DO MÉHO KALENDÁŘE
15. 09. 2022 začínáme

Od těžby ke spotřebě – základy plynárenství

POZVÁNKA A PŘIHLÁŠKA

KONTAKT

Český plynárenský svaz

U Plynárny 223/42, 140 00 Praha 4 – Michle,
tel.: 222 518 811, e-mail: cpsvaz@cgoa.cz, web: www.cgoa.cz
ID datové schránky: aef3es5

INZERCE

Line Control s.r.o.
Asociace stavitelů plynovodů a produktovodů z.s.
AVK Vodka
Asociace stavitelů plynovodů a produktovodů z.s.
Radeton, s. r. o.
Titan Metalplast s.r.o.
Pražské sdružení pro zemní plyn
Pražská plynárenská Servis distribuce, a.s., člen koncernu Pražská plynárenská,a.s.