Pokud se Vám newsletter nezobrazuje správně, klikněte sem.  

NEWSLETTER

8/2022
období 18.–24. února 2022

Úvodník

Vážené čtenářky, vážení čtenáři,

v souvislosti s eskalací situace na Ukrajině a pozastavením certifikace plynovodu Nord Stream 2 je stále naléhavější otázka, jak by Evropská unie v případě přerušení dodávek ruského plynu pokryla svoji spotřebu plynu. Právě na tato témata se zaměří dnešní aktuality a upozorní rovněž na kroky, které podniká Ostrava v rámci přechodu na vodíkovou městskou dopravu. Již v červnu se bude konat sympozium Bezpečnost, spolehlivost a provozování plynárenské soustavy 2022, máte-li nějaký zajímavý projekt, který byste chtěli v rámci této prestižní akce prezentovat, neváhejte se zapojit do call for papers. Legislativa a strategie představí návrh zprávy výboru Evropského parlamentu pro průmysl, výzkum a energetiku (ITRE) k návrhu směrnice Evropského parlamentu a Rady o energetické účinnosti, technická normalizace se bude věnovat problematice emisí metanu v energetickém sektoru. Ať se Vám čtení líbí!

Aktuality

18. 02. 2022

SYMPOZIUM 2022 – Call for papers

Sympozium nejen pro odborníky z oblasti výstavby, provozování, údržby a bezpečnosti plynárenské soustavy se po dvou letech vrací do tradiční podoby osobního setkání. Organizační tým ČPS právě připravuje program letošního, již 31. ročníku, který bude zaměřen na ta nejaktuálnější plynárenská témata. Ve dnech 7.–8. června 2022 se budeme věnovat obnovitelným plynům, tedy vodíku a biometanu, dále digitalizaci a novým technologiím z pohledu provozu a bezpečnosti. Pokud jste v minulých letech realizovali zajímavý projekt, o němž by měla odborná veřejnost vědět, neváhejte, a kontaktujte nás prostřednictvím připojeného formuláře call for papers.

22. 02. 2022

Evropská komise pokles cen plynu neočekává, navrhuje podporu výroby bioplynu

Evropská komise neočekává pro nadcházející měsíce pokles a stabilizaci cen plynu. To bude mít neblahý vliv i na cenu elektřiny a obecně na hospodářství a domácnosti. V uniklém dokumentu Komise zároveň navrhuje cíle pro navýšení výroby bioplynu a biometanu. Uniklé sdělení Komise s názvem Společná evropská akce pro cenově dostupnější, bezpečnější a udržitelnější energii se zaměřuje na prognózu dodávek a cen energie a návrhy na zmírnění dopadů vysokých cen na obyvatele a podniky. O jeho obsahu informoval server Euractiv. Dle Komise zůstanou ceny plynu a elektřiny vysoké a volatilní nejméně do roku 2023.

„Ceny energie nadále vyvolávají velké obavy v celé EU. Vysoké a nestálé ceny plynu, které jsou silně ovlivněny vysokou globální poptávkou a rostoucím geopolitickým napětím, jsou hnacím motorem vysokých cen elektřiny," uvádí se v návrhu, který může být před svým zveřejněním na začátku března ještě upraven.

Návrh zároveň upozorňuje, že zásoby plynu v EU jsou na historicky nejnižší úrovni, k tomu se přidávají obavy o bezpečnost dodávek souvisejí s nízkými dodávkami plynovody z Ruska. Vztahy Evropy a východu se od podzimu minulého roku zhoršily a bude tomu tak nejspíš i nadále, upozorňuje sdělení.

23. 02. 2022

Nejvíce LNG do Evropy loni dodaly Spojené státy

Nejvíce zkapalněného zemního plynu (LNG) se v loňském roce do Evropské unie a Spojeného království dovezlo ze Spojených států amerických. Ještě donedávna přitom prvenství patřilo Kataru, který byl až do roku 2018 největším dodavatelem LNG. V souvislosti s eskalací situace na Ukrajině a pozastavením certifikace plynovodu Nord Stream 2 je stále aktuálnější otázka, jak by Evropská unie v případě přerušení dodávek ruského plynu pokryla svoji spotřebu plynu. O to více aktuální je v současném kontextu snižující se těžba v Evropské unii. Jednou z alternativ k dodávkám ruského plynu plynovody jsou dodávky LNG, a to zejména z USA. Ty v posledních letech významně rostly a v loňském roce se podle statistik amerického ministerstva energetiky staly USA dokonce nejvýznamnějším dodavatelem LNG do Evropské unie a Spojeného království s podílem 26 %.

24. 02. 2022

Biden oznámil sankce proti firmě, která budovala Nord Stream 2

Vláda Spojených států uvalí sankce na společnost, která má na starosti budování rusko-německého plynovodu Nord Stream 2, oznámil americký prezident Joe Biden. Opatření označil za součást úvodní odpovědi na kroky Moskvy spojené s Ukrajinou. Bidenova vláda také naznačila, že v další fázi by mohl přijít zákaz vývozu amerických technologií do Ruska, píše deník The New York Times.

Krok mířící proti společnosti Nord Stream 2 AG přichází poté, co Německo pozastavilo proces zprovoznění plynovodu vedoucího přes Baltské moře. USA s jeho stavbou od počátku nesouhlasily, loni ale nakonec Bidenova vláda od uvalení sankcí na vedení projektu upustila. Společnost Nord Stream 2 AG je registrovaná ve Švýcarsku, patří ovšem pod ruského energetického giganta Gazprom.

23. 02. 2022

Německo by se obešlo bez ruského plynu, řekl ministr hospodářství Habeck

„Německo by se dokázalo obejít bez dodávek ruského zemního plynu. Nebylo by to však snadné“. V rozhovoru pro rozhlas to uvedl ministr hospodářství Robert Habeck. Největší evropská ekonomika je nyní závislá na dodávkách ruského plynárenského gigantu Gazprom, připomíná agentura Bloomberg.

Poptávka po plynu patrně poroste, protože Berlín postupně ukončuje výrobu elektřiny v jaderných a uhelných elektrárnách. Norsko, které je druhým dodavatelem suroviny, již těží plyn na plný výkon a Německo nemá terminál potřebný k dovážení zkapalněného zemního plynu (LNG).

Habeck varoval před „přílišnými spekulacemi“ a uvedl, že energetické vazby s Ruskem přežily i předchozí krize. Uvedl také, že zastavení procesu certifikace plynovodu Nord Stream 2 neznamená, že je projekt nadobro zrušen.

24. 02. 2022

Ostrava začíná s vodíkem. Autobusy na palivové články vyjedou v příštím roce

Ostravský dopravní podnik rozjíždí vodíkovou městskou dopravu. Tento týden vypíše soutěž na dodavatele vodíkové plničky. První autobusy s palivovými články mají do ulic moravskoslezské metropole vyjet v příštím roce. První ostravská vodíková čerpací stanice má vyrůst v areálu autobusových garáží ve čtvrti Hranečník. Bude mít dvě samostatné pumpy, jednu pro vodíkové autobusy Dopravního podniku Ostrava (DPO), druhou pro veřejnost.

„Kapacita dosáhne až 15 naplněných autobusů denně. Každý načerpá zhruba 35 kilogramů vodíku za přibližně pět minut,“ popisuje mluvčí DPO Tereza Šnoblová.

DPO už loni vypsal soutěž na vodíkové autobusy, do níž nabídky podali dva zájemci – polský Solaris a česká Škoda Electric ze skupiny PPF. Soutěž ale už několik měsíců přezkoumává ÚHOS, u něhož si na podmínky stěžoval další potenciální zájemce, SOR Libchavy. Ostrava plánuje v první fázi nakoupit pět vodíkových autobusů, které chce do provozu nasadit ve druhé půli příštího roku. Později počítá s nákupem dalších pěti vozů. Deset vodíkových autobusů se chystá pořídit pro příměstskou dopravu také Moravskoslezský kraj.

Legislativa a strategie

EU

Návrh zprávy výboru Evropského parlamentu pro průmysl, výzkum a energetiku (ITRE) k návrhu směrnice Evropského parlamentu a Rady o energetické účinnosti (přepracované znění). Více zde
ACER publikoval přehled trendů v rámci evropských velkoobchodních trhů s plynem v roce 2021 jako brzkou publikaci své výroční zprávy o monitorování trhu (MMR). Více zde
Evropský parlament schválil reformu silničních poplatků pro nákladní dopravu. Více zde
Mechanismus Evropské unie pro financování obnovitelných zdrojů energie: Členské státy EU vyjadřují zájem o účast v rámci mechanismu. Více zde
DG ENER: Jak může EU pomoci těm, kteří jsou zasaženi energetickou chudobou? Více zde

ČR

Vypořádání připomínek k návrhu Řádu provozovatele distribuční soustavy společnosti GasNet, s.r.o. Více zde

Technická normalizace

Pracovní skupina ČPS zabývající se emisemi metanu

V reakci na plynárenský balíček, který v prosinci zveřejnila Evropská komise, byla založena pracovní skupina zabývající se emisemi metanu. Členy pracovní skupiny jsou odborníci na tuto problematiku z členských firem ČPS. V pracovní skupině byla projednávána rámcová pozice ČPS k Nařízení Evropského parlamentu a rady k regulaci emisí metanu v energetickém sektoru a následně i rámcová pozice České republiky k této problematice.

Po vydání nařízení k emisím metanu bylo ustanoveno také mezinárodní konsorcium ENTSOG, GERG, GIE a Marcogaz, které připravuje pozměňovací návrhy k návrhu nařízení na mezinárodní úrovni. V tomto konsorciu jsou zástupci členských firem ČPS, se kterými je v pracovní skupině při ČPS koordinován další postup. Zmíněné nařízení se odvolává na normativní dokumenty CEN a ISO pro měření a kvantifikaci emisí metanu, které zatím nejsou zpracovány a jejich tvorba bude pracovní skupinou detailně sledována.

Více informací podá pan Ing. Radovan Ružinský, Ph.D., radovan.ruzinsky@cgoa.cz.

VZDĚLÁVÁNÍ

KALENDÁŘ AKCÍ ČPS, DOPORUČUJEME:

01. 03. 2022

Školení revizních techniků – příprava na zkoušky TIČR

POZVÁNKA PŘIHLÁŠKA PŘIDAT DO MÉHO KALENDÁŘE
22. 03. 2022

Vysokotlaké plynovody

POZVÁNKA PŘIHLÁŠKA PŘIDAT DO MÉHO KALENDÁŘE
31. 03. 2022

Diskuzní fórum na PKO a projektování PKO při výstavbě plynovodů

POZVÁNKA PŘIHLÁŠKA PŘIDAT DO MÉHO KALENDÁŘE
05. 04. 2022

Pohon vozidel na plyn (LNG, CNG, vodík)

PŘIPRAVUJEME

KONTAKT

Český plynárenský svaz

U Plynárny 223/42, 140 00 Praha 4 – Michle,
tel.: 222 518 811, e-mail: cpsvaz@cgoa.cz, web: www.cgoa.cz
ID datové schránky: aef3es5

INZERCE

Line Control s.r.o.
Asociace stavitelů plynovodů a produktovodů z.s.
AVK Vodka
Asociace stavitelů plynovodů a produktovodů z.s.
Radeton, s. r. o.
Titan Metalplast s.r.o.
Pražské sdružení pro zemní plyn
Pražská plynárenská Servis distribuce, a.s., člen koncernu Pražská plynárenská,a.s.