Pokud se Vám newsletter nezobrazuje správně, klikněte sem.  

NEWSLETTER

27/2021
období 27. srpna – 2. září 2021

Úvodník

Vážené čtenářky, vážení čtenáři,

dnešní Newsletter se zaměří na ceny plynu, potažmo energií, a dovolí si Vás zároveň srdečně pozvat na blížící se Podzimní plynárenskou konferenci, která se letos uskuteční on-line. Jednoduchou registrací si můžete již nyní zajistit bezplatnou účast. V aktualitách Vás dále odkážeme například na rozhovor s Martinem Slabým pro HN, v němž se zamýšlel nad úskalími evropského balíčku Fit for 55 z pohledu přístupu k centrálnímu zásobování teplem a tlak na to, aby bylo po roce 2035 založeno na obnovitelných zdrojích. Legislativa informuje o tom, že ERÚ zahájil doplňující veřejný konzultační proces k návrhu vyhlášky o podmínkách připojení k plynárenské soustavě. Technická normalizace nabídne výstupy ze zasedání SCGI (Standing Committee Gas Infrastructure) Marcogaz. Příjemné čtení!

Aktuality

02. 09. 2021

Podzimní plynárenská konference nabídne nejen pohled na dekarbonizaci českého plynárenství

Jaké požadavky na plynárenský sektor plynou z nové i teprve připravované národní a evropské legislativy? Dosáhneme maximalizací využití plynů v České republice energeticko-klimatických cílů? A jaký se očekává rozvoj evropské a české plynárenské infrastruktury? To je jen několik málo témat letošní Podzimní plynárenské konference. Srdečně Vás na ni tímto zveme.

Generálním partnerem PPK 2021, která se uskuteční ve dnech 11. ̶ 12. října 2021, se stala společnost GasNet, s.r.o., partnery jsou Pražská plynárenská Distribuce, a.s. a EG.D, a.s. Záštitu nad konferencí převzali Energetický regulační úřad, Ministerstvo životního prostředí ČR, Hospodářská komora ČR a Ministerstvo průmyslu a obchodu ČR. Mediálními partnery jsou časopis PLYN, PRO-ENERGY magazín, ENERGY-HUB, časopis All for Power, časopis Energie 21 a časopis Energetika.

Téma Plyn v dekarbonizačním matrixu představí Lenka Kovačovská, ČPS, glosování se ujmou Radek Benčík, NET4GAS, Karel Šimeček, SVSE a další, blokem provede a zvídavé otázky bude klást Martin Slabý, Pražská plynárenská Distribuce.

Další témata najdete v programu konference. Využijte letošní unikátní možnost účasti ZDARMA po zaregistrování zde. Těšíme se na Vás!

02. 09. 2021

Během letošní zimy lze očekávat vysoké spotové ceny plynu

Obchodníci se zkapalněným zemním plynem (LNG) v Asii očekávají během nastávajícího zimního období s ohledem na aktuální situaci, kdy na trhu panuje těsná rovnováha mezi nabídkou a poptávkou, vysoké spotové ceny. Potenciálně vyšší ceny LNG by pak vedly i k růstu cen elektrické energie, přičemž by tento nárůst byl patrný především v době vysoké poptávky, která by byla zapříčiněná například déletrvající studenou frontou, jako tomu bylo na počátku letošního roku. Ceny zemního plynu v Evropě mezitím stále rostou.
31. 08. 2021

Evropa podceňuje roli plynu při odchodu od uhlí. Ohroženo je centrální vytápění pro miliony lidí

Plynaři v Česku berou jako realitu, že zemní plyn je v klimatických cílech EU jen trpěným palivem. Jsou ale přesvědčeni, že je zároveň jedinou energetickou pojistkou, která může v tuzemsku zajistit odchod od uhlí.

„Neumíme skladovat elektřinu s dostatečnou kapacitou, a už vůbec ne sezónně. Dokud se tohle nevyřeší, a to patrně nebude v příštích 20 letech, tak tu plyn prostě bude,“ říká v rozhovoru pro HN Martin Slabý, předseda Rady Českého plynárenského svazu a šéf společnosti Pražská plynárenská Distribuce.

V evropském balíčku Fit for 55 považuje za největší problém přístup k centrálnímu zásobování teplem a tlak na to, aby bylo po roce 2035 založeno na obnovitelných zdrojích. „Pokud akceptujeme tuhle část balíčku, ohrozíme budoucnost centrálního vytápění v Česku,“ míní. Více zde

30. 08. 2021

Energie výrazně zdraží. Připravit se musejí domácnosti i firmy

  • Analýzy ukazují, že ceny elektřiny porostou o desítky procent
  • Domácnosti by se měly snažit zafixovat si současné ceny elektřiny u svých dodavatelů
  • Řešením pro firmy jsou investice do vlastních zdrojů energie

Dekarbonizace, ukončení provozu uhelných elektráren, budování nových zdrojů nebo rostoucí ceny poplatků za distribuci spojené s investicemi do rozvoje obnovitelných zdrojů. To jsou podle nezávislé poradenské společnosti EGÚ Brno hlavní důvody nevyhnutelného zdražování energií, na které se musejí připravit české domácnosti i firmy. Zatímco běžnému spotřebiteli může dočasně pomoci fixace cen, firmy by měly včas investovat do nových technologií. Více zde

31. 08. 2021

Maďarsko s Ruskem uzavřelo novou smlouvu o dodávkách zemního plynu

Maďarsko se s Ruskem dohodlo na nové dlouhodobé smlouvě o dodávkám zemního plynu. Smlouva předpokládá, že ruská státní plynárenská společnost Gazprom bude ročně do Maďarska dodávat 4,5 miliardy krychlových metrů suroviny. Smlouva je na 15 let.

01. 09. 2021

Britský regulátor podpoří rozvoj energetických sítí 450 miliony liber

Transformace energetických systému si vyžádá kromě značných investic do výrobních kapacit rovněž další rozvoj energetických sítí, zejména přenosových a distribučních sítí pro elektřinu a plyn. Ve Spojeném království tamní energetický regulátor nyní představil nový fond, který má zpočátku nabídnout 450 milionů liber pro inovativní řešení právě v oblasti energetických soustav. Britský energetický regulátor Ofgem představil nový fond, který má dle něj otevřít „zelené způsoby“ k dodávkám elektřiny, plynu či tepla tamním domácnostem a podnikům. Fond má pomoci udržet účty odběratelů na co nejnižší úrovni, rovněž také pomoci zemi na její cestě k nulovým čistým emisím skleníkových plynů v roce 2050.

Legislativa a strategie

ČR

Energetický regulační úřad zahájil doplňující veřejný konzultační proces k návrhu vyhlášky o podmínkách připojení k plynárenské soustavě, která nahrazuje vyhlášku č. 62/2011 Sb., o podmínkách připojení k plynárenské soustavě. Více zde
Výkazy a výkladové stanovisko pro vykazování statistiky ERÚ. Více zde

Technická normalizace

Zasedání SCGI, Marcogaz

Ve středu 1. 9. 2021 se konalo distanční 77. zasedání Standing Committee Gas Infrastructure, Marcogaz, které moderovala předsedkyně paní A. S. Decaux, Grdf. Program se soustředil na zprávy o činnosti pracovních výborů (WG). Vedoucí WG v předstihu zaslali své informace formou ppt prezentací. Dále byly dlouze diskutovány následující oblasti zájmu:

  • je problematika emisí CO2 předmětem zájmu Marcogaz?,
  • vhodnost používání S-free odorantů pro směsi zemního plynu a H2,
  • zpracování reportů KPI a EGAS B za rok 2019 a 2020,
  • využití LNG a CNG pro dopravu, příprava webináře,
  • příprava informace o velkých haváriích plynárenských zařízení.

M. Coxe, generální sekretář Marcogaz informoval, že EGATEC se bude konat v Hamburku 15. a 16. června 2022.

VZDĚLÁVÁNÍ

KALENDÁŘ AKCÍ ČPS, DOPORUČUJEME:

13. 09. 2021

Školení revizních techniků a montážních pracovníků – domovní plynovody a spotřebiče pod 50 kW

POZVÁNKA PŘIHLÁŠKA PŘIDAT DO MÉHO KALENDÁŘE
14. 09. 2021

Technická a provozní dokumentace vyhrazených plynových zařízení

POZVÁNKA PŘIHLÁŠKA PŘIDAT DO MÉHO KALENDÁŘE
15. 09. 2021

Školení revizních techniků a montážních pracovníků – NTL, STL, průmyslové plynovody

POZVÁNKA PŘIHLÁŠKA PŘIDAT DO MÉHO KALENDÁŘE
16. 09. 2021

Stanovení technického stavu sítí dle TPG 700 02 a TPG 700 04

POZVÁNKA PŘIHLÁŠKA PŘIDAT DO MÉHO KALENDÁŘE

KONTAKT

Český plynárenský svaz

U Plynárny 223/42, 140 00 Praha 4 – Michle,
tel.: 222 518 811, e-mail: cpsvaz@cgoa.cz, web: www.cgoa.cz
ID datové schránky: aef3es5

INZERCE

Line Control s.r.o.
Asociace stavitelů plynovodů a produktovodů z.s.
Asociace stavitelů plynovodů a produktovodů z.s.
Radeton, s. r. o.
Titan Metalplast s.r.o.
Pražské sdružení pro zemní plyn
AVK Vodka