Pokud se Vám newsletter nezobrazuje správně, klikněte sem.  

NEWSLETTER

19/2021
období 14.–20. května 2021

Úvodník

Vážené čtenářky, vážení čtenáři,

upozorníme Vás na konferenci Energetika 2021 v Brně, která se koná již tradičně v zářijovém termínu a časopis PLYN je jejím mediálním partnerem. Jak to vypadá s cenami zemního plynu v Evropě se dozvíte dále v aktualitách, jejich nárůstu pomohla zejména dlouhá a chladná zima, kvůli které se zásoby plynu v evropských zásobnících aktuálně pohybují na úrovni 30 % plné kapacity. S významnou novinkou pro tankování LNG přichází skupina GasNet, která v Mladé Boleslavi zprovoznila druhou veřejnou čerpací stanici v ČR. Zmíníme se také o výstupech z Madridského fóra, které proběhlo koncem dubna a neslo se v duchu obnovitelných a nízkouhlíkových plynů. Legislativa přináší zprávu o pokroku v oblasti plnění vnitrostátních cílů energetické účinnosti v ČR, kterou zveřejnilo MPO a technická normalizace zaměří svou pozornost na projekt RGC Ukraine řešící vliv vodíku a jeho směsí se zemním plynem na stávající distribuční síť a měřicí zařízení. Ať se i dnes dozvíte, co Vás zajímá!

Aktuality

20. 05. 2021

EGÚ Brno pořádá 25. ročník konference Energetika 2021

Kdy: 22.–23. září 2021

Kde: Hotel Passage, Lidická 23, 602 00, Brno

Česká elektroenergetika se nachází na počátku velkých změn. Během následujících 10 let bude odstaveno přibližně 3 GW instalovaného výkonu v uhelných zdrojích s dobrými regulačními schopnostmi. Zvyšující se tlak na snižování emisí skleníkových plynů a škodlivin vede k navyšování ceny povolenky na emise CO2, a to bude tlačit na změnu palivového mixu výroben tepla a elektřiny z uhlí na kombinaci plynu a biomasy. V soustavě bude hodně místa pro nové, především flexibilní, zdroje, které mohou poskytovat zálohy a regulace. Konference Energetika 2021 má i letos za cíl vytvořit diskusní platformu, na které se těmto (a mnoha dalším tématům) budou věnovat excelentní moderátoři, kteří ví, o čem mluví, a spolu s nimi i 40 přednášejících a diskutujících.

Zaměření jednotlivých bloků:

  • Poroste význam podnikové energetiky?
  • Jsou sítě připraveny na rozvoj podnikové energetiky?
  • Jak se změní české teplárenství?
  • Malá, menší a nová energetika.
  • Kulatý stůl „Poroste význam podnikové energetiky?“

Na závěr prvního dne konference nebude chybět galavečer s překvapením nejen ve formě skvělého cateringu a moravského vína. Veškeré informace o akci naleznete zde.

20. 05. 2021

Chladné počasí a drahé emisní povolenky vyhnaly nahoru ceny plynu v Evropě

Po dvou letech klidného stavu na evropském trhu se zemním plynem se situace pomalu vrací na úroveň roku 2018, kdy nízká úroveň zásob plynu vyhnala jeho cenu až nad 30 EUR/MWh. Zatímco v květnu loňského roku padaly spotové ceny zemního plynu v Evropě pod 5 EUR/MWh a koncem května se dokonce začalo spekulovat o dosažení záporných cen, v letošním roce je situace zcela odlišná. K otočení situace přispěla zejména dlouhá a chladná zima, kvůli které se zásoby plynu v evropských zásobnících aktuálně pohybují na úrovni 30 % plné kapacity a pomalu se blíží rekordně nízkým úrovním. K nízké úrovni zásob zemního plynu se v posledních týdnech dále přidala rekordně vysoká cena emisních povolenek, která vede k náhradě výroby elektřiny z uhlí výrobou elektřiny ze zemního plynu, a tedy i k jeho vyšší spotřebě.
18. 05. 2021

GasNet zprovoznil v Mladé Boleslavi druhou čerpací stanici na LNG

Skupina GasNet, tuzemská jednička v distribuci zemního plynu, úspěšně zprovoznila v České republice už svou druhou mobilní veřejnou plnicí stanici na zkapalněný zemní plyn (LNG). Samoobslužná čerpací stanice se nachází v Kosmonosech u Mladé Boleslavi, v bezprostřední blízkosti dálnice D10 a hlavního závodu ŠKODA AUTO. Řidičům nákladních vozů na LNG je tato moderní a ekologická technologie k dispozici non-stop. Bezproblémově zde natankují všechny značky nákladních aut s pohonem na LNG. Více zde
17. 05. 2021

35. Madridské fórum se neslo v duchu obnovitelných a nízkouhlíkových plynů

Koncem dubna se konalo každoroční zasedání Evropského plynárenského regulačního fóra (tzv. Madridské fórum), které primárně řešilo problematiku revize třetího energetického balíčku (revize směrnice 2009/73/ES a nařízení (ES) č. 715/2009) známou pod názvem Hydrogen & Gas Decarbonization Package (Balíček pro dekarbonizaci vodíku a plynu). Mezi nejdiskutovanější patřila tato témata:

  • přístup obnovitelných a nízkouhlíkových plynů do stávající plynárenské infrastruktury,
  • integrované plánování infrastruktury,
  • regulační rámec pro trh s vodíkem a vodíkovou infrastrukturu,
  • kvalita plynu ve stávající plynárenské síti,
  • implementace síťových kodexů.

Fórum vyzývá Evropskou komisi, aby předložila návrhy podporující zavádění obnovitelných a nízkouhlíkových plynů, včetně systému obchodovatelných záruk původu. Tyto návrhy musí současně zajistit integrovaný, likvidní a interoperabilní vnitřní trh s plynem v EU, který umožní efektivní dekarbonizaci evropské ekonomiky. V návaznosti na roli obnovitelných a nízkouhlíkových plynů bylo na fóru zdůrazněno postavení provozovatelů distribučních soustav. Více zde

14. 05. 2021

Hledáme posilu do našeho týmu

Hledáme kolegyni či kolegu do našeho týmu na pozici Specialista užití plynu. V kontextu evropských klimaticko-energetických politik má zemní plyn a jeho obnovitelné varianty nezastupitelné místo a jednou z důležitých misí bude se podílet na udržení pozice plynu a jeho užití v dopravě a kogeneraci. Práce je zaměřena jak na analýzu strategických a legislativních dokumentů, tak i na související public affairs aktivity a propagaci užití plynu a spolupráci se zástupci plynárenských společností, se státní správou a s dalšími expertními obory. Zajímavou výzvou bude také řešení otázky zvyšujícího se podílu vodíku ve směsi se zemním plynem v daných užitích. Těšit se můžete na mladý energický i energetický kolektiv a různorodá témata. Pokud Vás tato pracovní pozice zaujala, zašlete svůj životopis na e-mail veronika.vohlidkova@cgoa.cz. Více zde

Legislativa

ČR

MPO
Zpráva o pokroku v oblasti plnění vnitrostátních cílů energetické účinnosti v ČR. Více zde
Jednání Think Tanku NAP SG. Více zde

Technická normalizace

Projekt RGC Ukraine „Vliv vodíku a jeho směsí se zemním plynem na stávající distribuční síť a měřicí zařízení„

V lednu 2020 byl zahájen na Ukrajině projekt „Vliv vodíku a jeho směsí se zemním plynem na stávající distribuční síť a měřicí zařízení“, který vede a financuje Ukrajinská regionální plynárenská společnost (RGC Ukraine). Projekt by měl být ukončen v prosinci 2025 a jeho cílem je zejména stanovit skutečný vlivu vodíku (a jeho směsí) na stávající distribuční síť a měřicí zařízení, identifikovat nezbytná opatření k přípravě stávající distribuční sítě na budoucí vstřikování vodíku a jeho směsí, identifikovat nezbytné změny v právním a regulačním rámci z hlediska provozu a údržby distribuční sítě a definovat optimální a maximální koncentraci vodíkových směsí pro bezpečný provoz a údržbu. Na projektu spolupracuje 20 DSO a přední ukrajinské univerzity, členové Ukrajinské národní akademie věd (NAS of Ukraine). Všechny vědecké činnosti koordinuje Naftogazbudinformatika (NGBI). Celý projekt je rozdělen na 14 dílčích projektů, které se nacházejí v různém stádiu rozpracovanosti. Dne 13. 5. 2021 zahájil RGC ve spolupráci s NAS a NGBI sérii webinářů věnovaných provádění experimentálního výzkumu s cílem zjistit možnosti přepravy směsí zemního plynu a vodíku distribučními sítěmi. Na úvodním webináři přednášeli přední odborníci a účastníci experimentálních studií. Přednášky byly věnované zejména vlivu využití směsi vodíku se zemním plynem na provoz běžných spotřebičů jako jsou plynové sporáky a kotle. Byla posuzována bezpečnost jejich provozu a zaměnitelnost plynů s různým poměrem vodíku k zemnímu plynu. Dalším tématem byla připravenost ukrajinské plynárenské soustavy z pohledu možných úniků a koroze. Více informací podá Ing. Kateřina Vondráková, katerina.vondrakova@cgoa.cz.

VZDĚLÁVÁNÍ

KALENDÁŘ AKCÍ ČPS 1. pol. 2021:

ŠKOLENÍ PROBÍHAJÍ PROZATÍM POUZE V ON-LINE PODOBĚ.
27. 05. 2021

Vodík a vodíkové technologie v plynárenství – strategie EU a ČR, výroba a zdroje

POZVÁNKA PŘIHLÁŠKA PŘIDAT DO MÉHO KALENDÁŘE
08. 06. 2021

Aplikace zákona č. 403/2020 Sb. (urychlení výstavby infrastruktury) při přípravě staveb plynárenských zařízení

POZVÁNKA PŘIHLÁŠKA PŘIDAT DO MÉHO KALENDÁŘE
09. 06. 2021

Vodík a vodíkové technologie v plynárenství – vliv vodíku na plynárenskou infrastrukturu a dopad na spotřebitele

POZVÁNKA PŘIHLÁŠKA PŘIDAT DO MÉHO KALENDÁŘE
24. 06. 2021

Školení o kontrole těsnosti PZ

POZVÁNKA PŘIHLÁŠKA PŘIDAT DO MÉHO KALENDÁŘE

KONTAKT

Český plynárenský svaz

U Plynárny 223/42, 140 00 Praha 4 – Michle,
tel.: 222 518 811, e-mail: cpsvaz@cgoa.cz, web: www.cgoa.cz
ID datové schránky: aef3es5

INZERCE

Line Control s.r.o.
Asociace stavitelů plynovodů a produktovodů z.s.
Asociace stavitelů plynovodů a produktovodů z.s.
Radeton, s. r. o.
Titan Metalplast s.r.o.
Pražské sdružení pro zemní plyn
AVK Vodka